Ceny v atraktivních lokalitách rostou

19. července 2004, 00:00 - PETR BÝM
19. července 2004, 00:00

STAVEBNÍ POZEMKY Od začátku roku výrazně vzrostly ceny stavebních pozemků - podle některých analýz v průměru o 18 procent. Stejně jako v jiných segmentech trhu realit je ovšem cenový vývoj velmi závislý na lokalitě.

STAVEBNÍ POZEMKY

Od začátku roku výrazně vzrostly ceny stavebních pozemků - podle některých analýz v průměru o 18 procent. Stejně jako v jiných segmentech trhu realit je ovšem cenový vývoj velmi závislý na lokalitě.

Odborníci se shodují, že za vzestupem cen stavebních parcel stojí více faktorů. Z hlediska poptávky jsou mezi nejvýznamnějšími především stoupající zájem o vlastnické bydlení, rostoucí příjmy některých vrstev obyvatelstva a dostupnější hypoteční úvěry. Nedávné zvýšení základních úrokových sazeb poptávku po hypotékách podle všeobecného mínění ovlivní jen minimálně, přestože se do jejich cen, tedy úrovně úročení, postupně promítne. Na trhu je také patrná snaha kupovat raději parcely dražší, ale bližší městským celkům - příměstské bydlení je dalším fenoménem, který ceny táhne směrem vzhůru. Přitom poptávku individuální posilují nákupy institucionální, tedy ze strany developerských společností. Ty využívají celkově příznivé situace na trhu s bydlením a ve stále větší míře se pouštějí do projektů, představujících stovky a tisíce bytů. Z hlediska nabídky je nejpodstatnější skutečnost, že kvalitních stavebních pozemků (tedy zasíťovaných a na atraktivních místech) není mnoho, takže leckde poptávka vysoko převyšuje nabídku. Chronicky to platí pro centra velkých měst, kde pozemky na prodej v podstatě nejsou. Podobně se ale situace vyvíjí i jinde, zvláště v rozvojových regionech. Cenová mapa, kterou v Českomoravské hypoteční bance sestavili na základě údajů o obchodních transakcích za posledních 12 měsíců, signalizuje, že k takovým regionům patří zejména Hradecko, Pardubicko, na Moravě pak například Zlínsko. Jak již bylo ale řečeno, cenový vývoj je velmi diferencovaný, a to i rámci jednoho kraje či oblasti: například v severních Čechách je dnes pro stavebníky velmi přitažlivé Děčínsko (v pozadí stojí rekreační potenciál regionu), zatímco třeba v Chomutově či Mostu ceny spíše stagnují. Svůj podíl na vyšších cenách parcel mají i snahy řady měst přilákat do regionu nové obyvatele, případně zastavit emigraci těch stávajících. Přitom na jedné straně potenciální stavební pozemky vybavují potřebnou infrastrukturou (voda, plyn, elektrická energie, kanalizace) jako třeba v Jičíně, na druhé vytvářejí systém pobídek - například v Teplicích majitel stavebního pozemku dostane 75 procent jeho ceny zpět, pokud na něm v určené lhůtě postaví dům. Takto ale postupují i tam, kde je poptávka po parcelách poměrně vysoká: například v Turnově radnice nabídla zájemcům zasíťované parcely (včetně komunikací a veřejného osvětlení) za cenu 1000 korun za metr plochy a většinu jich už úspěšně prodala. Obchodníci také upozorňují na investiční charakter některých nákupů. Majitelé na nově nabytých pozemcích nestaví s tím, že buď budou stavět později, nebo vůbec ne. V takových případech pozemek slouží jenom jako investiční instrument. Takové transakce jsou mj. důsledkem už realizovaných či připravovaných daňových změn (zatížení převodů pozemků DPH, vyšší DPH na stavební práce) a rovněž očekávání, která jsou spojována s integrací Česka do Evropské unie.

PRŮMĚRNÉ CENY STAVEBNÍCH POZEMKŮ

(2. čtvrtletí, průměrné ceny za uplynulý rok, v Kč, vybraná města)

Město Centrum Širší centrum Okrajové části  
 Praha*44003100 
 České Budějovice 4000 1600 800
 Plzeň40002500 1500 
 Karlovy Vary*1300 1150 
 Ústí nad Labem800650 500 
 Hradec Králové2500 1500 
 Pardubice2700 1600 1200 
 Brno3300 2300 
 Olomouc4700 1500 750 
 Zlín2800 1600 
 Ostrava1500 1000 800 
 Opava1500 100 900 

Poznámka: * údaj není k dispozici pramen: ČMHB

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít