Ceny nových bytů budou spíše stabilní

03. května 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
03. května 2004, 00:00

TRHU REALIT PŘINESOU ZMĚNY HLAVNĚ NOVÉ DAŇOVÉ PŘEDPISY Obavy z prudkého růstu cen nového bydlení se v době vstupu ČR do Evropské unie ukazují jako liché. Daňové změny ale přece jen ovlivní ceny služeb spojených s užíváním bytů, stavebních prací a pozemků.

TRHU REALIT PŘINESOU ZMĚNY HLAVNĚ NOVÉ DAŇOVÉ PŘEDPISY

Obavy z prudkého růstu cen nového bydlení se v době vstupu ČR do Evropské unie ukazují jako liché. Daňové změny ale přece jen ovlivní ceny služeb spojených s užíváním bytů, stavebních prací a pozemků.

Vstup ČR do Evropské unie se promítne v oblasti nemovitostí dvěma způsoby - jednak prostřednictvím legislativních změn zejména v daňové oblasti, jednak prostřednictvím harmonizace technických předpisů s požadavky EU. Oba tyto aspekty by se měly projevit na cenách nemovitostí. Prudké zdražení bydlení na trhu se však neočekává, v některých lokalitách naopak letos klesají ceny starších domů a bytů.

VYŠŠÍ DPH - VYŠŠÍ CENY

Zcela zásadní vliv na letošní trh s nemovitostmi bude mít nový zákon o DPH, konkrétně způsob přerozdělení jednotlivých položek mezi základní a sníženou sazbou této daně. Již na počátku roku vzrostly ceny některých služeb souvisejících s bydlením, jako jsou například služby realitních kanceláří, daňových poradců či architektů, které se přesunuly do základní sazby DPH. Doslova revoluční změny však přináší teprve před několika dny přijatý nový zákon o DPH. Ten sice snižuje základní sazbu daně z 22 na 19 %, nově však do ní zařazuje veškeré služby související s bydlením kromě vlastních stavebních prací. Na ně sice existuje až do roku 2007 výjimka, ale například práce spojené s vybudováním infrastruktury pro bytovou výstavbu či třeba stavby nemovitostí určených pro rekreaci se od května daní základní sazbou. Od května se také nově platí daň za převod nemovitostí, který dosud placení DPH nepodléhal.

NUTNÉ INVESTICE DO STARŠÍCH DOMŮ

V oblasti starších bytů a domů vyvolá vstup do EU především nutnost investic do zlepšení úrovně bydlení v takových nemovitostech. Zároveň se však bude muset během následujících let jejich stav „sladit“ s technickými normami platnými v Unii. V ČR se to týká zejména panelových domů, které byly před rokem 1989 základem bytové politiky státu. Finanční vyčíslení technické zaostalosti všech panelových domů v ČR přesahuje 500 miliard korun. Miliony korun by museli majitelé panelových domů vynaložit například jen na výměnu nevyhovujících výtahů. Podle technického ředitele Svazu českých a moravských bytových družstev Miloše Hejdy však rozhodně není nutné tyto změny udělat hned, ČR má na zavedení technických norem EU lhůtu deset let. Právě stále horší technický stav starších panelových domů má za následek letošní pokles cen bytů v těchto domech, který by měl dále pokračovat.

SNAZŠÍ NÁKUP V ZAHRANIČÍ

Zapojení ČR do evropských struktur usnadní koupi nemovitosti v zemích EU. Podle realitního makléře Petra Urbana se Češi stali Evropany a v řadě zemí mají od 1. května stejný přístup k nemovitostem jako tamní občané. Přibývá zejména firem či dalších institucí, které chtějí mít své zastoupení například v Bruselu a ubytování pro své zaměstnance řeší nákupem bytu. Soukromá klientela si pořizuje nemovitosti především na mořských pobřežích Chorvatska či Španělska. „V ětšinou se jedná o nemovitost pro vlastní potřebu nebo jako výhodnou investici,“ říká Urban. N aopak obava, že dojde po otevření hranic k výkupu českých nemovitostí cizinci, je prý zcela neopodstatněná. „Kdo tady nemovitost chtěl koupit, ji už koupil prostřednictvím účelově založené české společnosti,“ tvrdí šéf stavební firmy Central Group Dušan Kunovský.

KLESNE ZÁJEM O NOVÉ BYTY

S květnovým rozšířením EU nepřímo souvisí také očekávaný mírný pokles zájmu o nové byty. Podle předsedy představenstva developerské společnosti Finep&partners Michala Kociána již nebude platit, že se každý projekt prakticky prodá ještě před svým dokončením. „Naopak se může stát, že byty v některých lokalitách mohou být velice špatně prodejné,“ tvrdí Kocián. N ěkteří odborníci tvrdí, že zájem o nové byty klesne poté, co splaskne bublina očekávaného skokového zvýšení cen nemovitostí po vstupu do EU. Pravdou totiž je, že poměrně hodně klientů si v poslední době pořizovalo nemovitost nejen pro vlastní bydlení, ale také jako výhodnou investici. Trh realit samozřejmě nejsou jenom byty. Nicméně do jeho dalších oblastí, jako jsou administrativní nemovitosti, obchodní, průmyslové a logistické parky, se vstup ČR do Evropské unie prakticky nepromítne. Dopad na tyto stavby bude mít pouze zvýšení DPH a případně zdanění převodu pozemků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít