Ceny nových bytů budou spíše stabilní

03. května 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
03. května 2004, 00:00

TRHU REALIT PŘINESOU ZMĚNY HLAVNĚ NOVÉ DAŇOVÉ PŘEDPISY Obavy z prudkého růstu cen nového bydlení se v době vstupu ČR do Evropské unie ukazují jako liché. Daňové změny ale přece jen ovlivní ceny služeb spojených s užíváním bytů, stavebních prací a pozemků.

TRHU REALIT PŘINESOU ZMĚNY HLAVNĚ NOVÉ DAŇOVÉ PŘEDPISY

Obavy z prudkého růstu cen nového bydlení se v době vstupu ČR do Evropské unie ukazují jako liché. Daňové změny ale přece jen ovlivní ceny služeb spojených s užíváním bytů, stavebních prací a pozemků.

Vstup ČR do Evropské unie se promítne v oblasti nemovitostí dvěma způsoby - jednak prostřednictvím legislativních změn zejména v daňové oblasti, jednak prostřednictvím harmonizace technických předpisů s požadavky EU. Oba tyto aspekty by se měly projevit na cenách nemovitostí. Prudké zdražení bydlení na trhu se však neočekává, v některých lokalitách naopak letos klesají ceny starších domů a bytů.

VYŠŠÍ DPH - VYŠŠÍ CENY

Zcela zásadní vliv na letošní trh s nemovitostmi bude mít nový zákon o DPH, konkrétně způsob přerozdělení jednotlivých položek mezi základní a sníženou sazbou této daně. Již na počátku roku vzrostly ceny některých služeb souvisejících s bydlením, jako jsou například služby realitních kanceláří, daňových poradců či architektů, které se přesunuly do základní sazby DPH. Doslova revoluční změny však přináší teprve před několika dny přijatý nový zákon o DPH. Ten sice snižuje základní sazbu daně z 22 na 19 %, nově však do ní zařazuje veškeré služby související s bydlením kromě vlastních stavebních prací. Na ně sice existuje až do roku 2007 výjimka, ale například práce spojené s vybudováním infrastruktury pro bytovou výstavbu či třeba stavby nemovitostí určených pro rekreaci se od května daní základní sazbou. Od května se také nově platí daň za převod nemovitostí, který dosud placení DPH nepodléhal.

NUTNÉ INVESTICE DO STARŠÍCH DOMŮ

V oblasti starších bytů a domů vyvolá vstup do EU především nutnost investic do zlepšení úrovně bydlení v takových nemovitostech. Zároveň se však bude muset během následujících let jejich stav „sladit“ s technickými normami platnými v Unii. V ČR se to týká zejména panelových domů, které byly před rokem 1989 základem bytové politiky státu. Finanční vyčíslení technické zaostalosti všech panelových domů v ČR přesahuje 500 miliard korun. Miliony korun by museli majitelé panelových domů vynaložit například jen na výměnu nevyhovujících výtahů. Podle technického ředitele Svazu českých a moravských bytových družstev Miloše Hejdy však rozhodně není nutné tyto změny udělat hned, ČR má na zavedení technických norem EU lhůtu deset let. Právě stále horší technický stav starších panelových domů má za následek letošní pokles cen bytů v těchto domech, který by měl dále pokračovat.

SNAZŠÍ NÁKUP V ZAHRANIČÍ

Zapojení ČR do evropských struktur usnadní koupi nemovitosti v zemích EU. Podle realitního makléře Petra Urbana se Češi stali Evropany a v řadě zemí mají od 1. května stejný přístup k nemovitostem jako tamní občané. Přibývá zejména firem či dalších institucí, které chtějí mít své zastoupení například v Bruselu a ubytování pro své zaměstnance řeší nákupem bytu. Soukromá klientela si pořizuje nemovitosti především na mořských pobřežích Chorvatska či Španělska. „V ětšinou se jedná o nemovitost pro vlastní potřebu nebo jako výhodnou investici,“ říká Urban. N aopak obava, že dojde po otevření hranic k výkupu českých nemovitostí cizinci, je prý zcela neopodstatněná. „Kdo tady nemovitost chtěl koupit, ji už koupil prostřednictvím účelově založené české společnosti,“ tvrdí šéf stavební firmy Central Group Dušan Kunovský.

KLESNE ZÁJEM O NOVÉ BYTY

S květnovým rozšířením EU nepřímo souvisí také očekávaný mírný pokles zájmu o nové byty. Podle předsedy představenstva developerské společnosti Finep&partners Michala Kociána již nebude platit, že se každý projekt prakticky prodá ještě před svým dokončením. „Naopak se může stát, že byty v některých lokalitách mohou být velice špatně prodejné,“ tvrdí Kocián. N ěkteří odborníci tvrdí, že zájem o nové byty klesne poté, co splaskne bublina očekávaného skokového zvýšení cen nemovitostí po vstupu do EU. Pravdou totiž je, že poměrně hodně klientů si v poslední době pořizovalo nemovitost nejen pro vlastní bydlení, ale také jako výhodnou investici. Trh realit samozřejmě nejsou jenom byty. Nicméně do jeho dalších oblastí, jako jsou administrativní nemovitosti, obchodní, průmyslové a logistické parky, se vstup ČR do Evropské unie prakticky nepromítne. Dopad na tyto stavby bude mít pouze zvýšení DPH a případně zdanění převodu pozemků.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít