Ceny bytů letos vzrostou o deset procent, domů maximálně o dvě

24. února 2003, 00:00 - Tomáš Johánek, publicista
24. února 2003, 00:00

Letošní rok bude pravděpodobně ve znamení rostoucích cen bytů a domů. Cena bytů by podle odborníků měla vzrůst průměrně o deset procent, tedy stejným tempem, jakým se byty zdražují v posledních letech. V případě rodinných domků se očekává spíše stagnace ceny, případně maximální růst na úrovni přibližně dvou procent.

Letošní rok bude pravděpodobně ve znamení rostoucích cen bytů a domů. Cena bytů by podle odborníků měla vzrůst průměrně o deset procent, tedy stejným tempem, jakým se byty zdražují v posledních letech.

V případě rodinných domků se očekává spíše stagnace ceny, případně maximální růst na úrovni přibližně dvou procent. Pokud jde o celkový vývoj trhu s nemovitostmi, očekává se letos rostoucí zájem o parcely a to zejména ty, na kterých se dá stavět. Souvisí to se stále velmi silnou korunou a klesajícími úroky v bankách, mnohým lidem se tedy nevyplatí ponechávat větší částky peněz v bance a raději je investují do nemovitostí. A to zejména s ohledem na blížící se vstup České republiky do Evropské unie, který by měl zvýšit ceny nemovitostí a přivést do ČR další zájemce o koupi či pronájem nemovitosti nebo bytu. V letošním roce se předpokládá rovněž růst zájmu o pozemky ke komerčnímu využití, jako jsou například pozemky určené pro stavbu obchodních center, administrativních budov, hypermarketů apod. Řada firem opouští malé a nevhodné prostory v centru velkých měst a stěhuje se do nových prostor na okrajích těchto měst, které jsou dobře dopravně dostupné, leží totiž většinou v blízkosti frekventovaných komunikací. To dvojnásob platí pro Prahu, která má na trhu s nemovitostmi v České republice výsadní postavení.

Trh s nemovitostmi ovlivnily záplavy

Loňský rok přinesl velkou povodeň, která postihla většinu území zejména jižních, západních, středních a severních Čech a v těchto oblastech se negativně projevila na trhu s nemovitostmi. Především v záplavových oblastech poklesla cena nemovitostí až o desítky procent, čehož využili někteří spekulanti a skoupili tyto levné nemovitosti s tím, že po opadnutí strachu z velké vody, je se ziskem prodají. Lidé, kteří si nyní chtějí pořídit nemovitost, daleko více než dříve dbají na to, zda se nachází v záplavové zóně, či nikoliv. Většina investorů má zájem o novostavby, jde totiž o poměrně výhodné uložení peněz. Tyto nemovitosti většinou nevyžadují v příštích letech žádné větší investice a mohou svému majiteli vydělávat formou pronájmu. Pokud jde o pronájmy, je větší zájem o bytové domy než o rodinné domky, a sice proto, že domky se poměrně špatně pronajímají. U starších nemovitostí je zájem hlavně o menší byty, ale postupně se zvyšuje poptávka po bytech větších. Zatímco dříve byly v kurzu zejména garsonky, hitem loňského roku byly byty o velikosti 2+k. k. a v budoucnu se očekává zvyšující se zájem i o byty větší. Odborníci tvrdí, že trh s byty v naší zemi stále ještě není nasycen, lidé se stále stěhují a stále více budou opouštět zejména ty nejstarší panelové domy a hledat si nové formy bydlení. Na výběr mají v podstatě dvě možnosti - buď si zvolit bydlení v rodinném domku, ať už novém či starším, anebo jít do bytových domů. Ideální investicí v oblasti bytových domů je nyní koupě bytu o velikosti 2+k. k. s tím, že takto velký byt se dobře pronajímá a je u něj tedy zaručena relativní rychlost návratu investovaných prostředků. Naopak nejhorší možnou investicí je koupě bytu s regulovaným nájemným, a to proto, že toto nájemné poroste a byt bude obtížně pronajímatelný.

Rozhoduje dobrá adresa

Odborníci v oblasti nemovitostí se shodují v tom, že ceny rodinných domků se nebudou zvyšovat tak prudce jako ceny bytů, ale budou spíše stagnovat. Neplatí to však obecně, protože stejně jako u bytů i u domků záleží na tom, v jaké lokalitě se nacházejí. Možná trochu překvapivě jsou nejdražší domky k dispozici v Karlových V arech, už méně překvapivě následuje Praha a dále okolí Prahy, Brno, Hradec Králové a některé další krajské metropole. V těch nejatraktivnějších regionech mohou ceny domků vyrůst letos až o sedm procent. U ceny rodinných domků se více než u ceny bytů projevuje ekonomická síla obyvatel daného regionu, míra nezaměstnanosti a dostupnost hypoték. Tak například v Ústeckém kraji, kde v poslední době trvale roste nezaměstnanost, se ceny rodinných domků v loňském roce propadly z celé ČR nejvíce, konkrétně o téměř čtyři procenta. Naopak v Karlových V arech, které jsou známy nejen svými lázněmi, ale také velkým růstem podnikatelských aktivit, ceny rodinných domků vzrostly loni až o 12 %. Stejně jako cenu bytu i cenu domku ovlivňuje to, jak je starý, vybavený, jak je situovaný, u domku ještě přibývá parametr velikosti a atraktivnosti pozemku. A právě investicí do modernizace bytu či domu, případně pozemku, lze velmi dobře zvyšovat hodnotu dané nemovitosti. T o platí zejména pro starší domy, kde stačí udělat novou omítku a hned dům vypadá lépe. Modernizací domku, příp. úpravou pozemku vzroste jeho rentabilita až o 50 %. Dá se očekávat, že lidé budou stále více opouštět starší panelové byty a budou se stěhovat buď do novostaveb rodinných domků, nebo si pořídí nějaký starší domek. Hitem posledních let jsou příměstské lokality, charakteristické venkovským způsobem života, ale napojené na dopravní tepny z centra Prahy, neboť tato satelitní městečka jsou typická zejména pro Prahu.

Cenu nemovitosti ovlivňuje

POZITIVNĚ

  • Bezproblémové vlastnictví *

Atraktivní lokalita - klidné prostředí, zeleň * Dobrá dopravní dostupnost * Dobrá vybavenost okolí * Blízkost hypermarketů * Pěkný výhled z okna * Garáž * Vnitřní vybavení - plynové topení atd. Další vybavení (bazén, krb, atd.) NEGATIVNĚ

  • Nedořešené vlastnictví *

Umístění na periférii města nebo na sídlišti, nedaleká rušná ulice * Dopravní nedostupnost * Špatná vybavenost okolí * Blízkost komerčních zón * Nedostatek zeleně * Absence garáže * Topení na tuhá paliva nebo přímotopy Nekvalitní použité materiály

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním…
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Porsche připravuje Boxster a Cayman GTS. Čtyřválcový motor ale zůstane
Technologie
Rychlejší spuštění, nižší spotřeba paměti. Firefox 55 nabídne signifikantní zlepšení
Lenovo na výstavě Tech World 2017 znovu předvedlo ohýbací tablet [video]
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít