Ceny bytů letos vzrostou o deset procent, domů maximálně o dvě

24. února 2003, 00:00 - Tomáš Johánek, publicista
24. února 2003, 00:00

Letošní rok bude pravděpodobně ve znamení rostoucích cen bytů a domů. Cena bytů by podle odborníků měla vzrůst průměrně o deset procent, tedy stejným tempem, jakým se byty zdražují v posledních letech. V případě rodinných domků se očekává spíše stagnace ceny, případně maximální růst na úrovni přibližně dvou procent.

Letošní rok bude pravděpodobně ve znamení rostoucích cen bytů a domů. Cena bytů by podle odborníků měla vzrůst průměrně o deset procent, tedy stejným tempem, jakým se byty zdražují v posledních letech.

V případě rodinných domků se očekává spíše stagnace ceny, případně maximální růst na úrovni přibližně dvou procent. Pokud jde o celkový vývoj trhu s nemovitostmi, očekává se letos rostoucí zájem o parcely a to zejména ty, na kterých se dá stavět. Souvisí to se stále velmi silnou korunou a klesajícími úroky v bankách, mnohým lidem se tedy nevyplatí ponechávat větší částky peněz v bance a raději je investují do nemovitostí. A to zejména s ohledem na blížící se vstup České republiky do Evropské unie, který by měl zvýšit ceny nemovitostí a přivést do ČR další zájemce o koupi či pronájem nemovitosti nebo bytu. V letošním roce se předpokládá rovněž růst zájmu o pozemky ke komerčnímu využití, jako jsou například pozemky určené pro stavbu obchodních center, administrativních budov, hypermarketů apod. Řada firem opouští malé a nevhodné prostory v centru velkých měst a stěhuje se do nových prostor na okrajích těchto měst, které jsou dobře dopravně dostupné, leží totiž většinou v blízkosti frekventovaných komunikací. To dvojnásob platí pro Prahu, která má na trhu s nemovitostmi v České republice výsadní postavení.

Trh s nemovitostmi ovlivnily záplavy

Loňský rok přinesl velkou povodeň, která postihla většinu území zejména jižních, západních, středních a severních Čech a v těchto oblastech se negativně projevila na trhu s nemovitostmi. Především v záplavových oblastech poklesla cena nemovitostí až o desítky procent, čehož využili někteří spekulanti a skoupili tyto levné nemovitosti s tím, že po opadnutí strachu z velké vody, je se ziskem prodají. Lidé, kteří si nyní chtějí pořídit nemovitost, daleko více než dříve dbají na to, zda se nachází v záplavové zóně, či nikoliv. Většina investorů má zájem o novostavby, jde totiž o poměrně výhodné uložení peněz. Tyto nemovitosti většinou nevyžadují v příštích letech žádné větší investice a mohou svému majiteli vydělávat formou pronájmu. Pokud jde o pronájmy, je větší zájem o bytové domy než o rodinné domky, a sice proto, že domky se poměrně špatně pronajímají. U starších nemovitostí je zájem hlavně o menší byty, ale postupně se zvyšuje poptávka po bytech větších. Zatímco dříve byly v kurzu zejména garsonky, hitem loňského roku byly byty o velikosti 2+k. k. a v budoucnu se očekává zvyšující se zájem i o byty větší. Odborníci tvrdí, že trh s byty v naší zemi stále ještě není nasycen, lidé se stále stěhují a stále více budou opouštět zejména ty nejstarší panelové domy a hledat si nové formy bydlení. Na výběr mají v podstatě dvě možnosti - buď si zvolit bydlení v rodinném domku, ať už novém či starším, anebo jít do bytových domů. Ideální investicí v oblasti bytových domů je nyní koupě bytu o velikosti 2+k. k. s tím, že takto velký byt se dobře pronajímá a je u něj tedy zaručena relativní rychlost návratu investovaných prostředků. Naopak nejhorší možnou investicí je koupě bytu s regulovaným nájemným, a to proto, že toto nájemné poroste a byt bude obtížně pronajímatelný.

Rozhoduje dobrá adresa

Odborníci v oblasti nemovitostí se shodují v tom, že ceny rodinných domků se nebudou zvyšovat tak prudce jako ceny bytů, ale budou spíše stagnovat. Neplatí to však obecně, protože stejně jako u bytů i u domků záleží na tom, v jaké lokalitě se nacházejí. Možná trochu překvapivě jsou nejdražší domky k dispozici v Karlových V arech, už méně překvapivě následuje Praha a dále okolí Prahy, Brno, Hradec Králové a některé další krajské metropole. V těch nejatraktivnějších regionech mohou ceny domků vyrůst letos až o sedm procent. U ceny rodinných domků se více než u ceny bytů projevuje ekonomická síla obyvatel daného regionu, míra nezaměstnanosti a dostupnost hypoték. Tak například v Ústeckém kraji, kde v poslední době trvale roste nezaměstnanost, se ceny rodinných domků v loňském roce propadly z celé ČR nejvíce, konkrétně o téměř čtyři procenta. Naopak v Karlových V arech, které jsou známy nejen svými lázněmi, ale také velkým růstem podnikatelských aktivit, ceny rodinných domků vzrostly loni až o 12 %. Stejně jako cenu bytu i cenu domku ovlivňuje to, jak je starý, vybavený, jak je situovaný, u domku ještě přibývá parametr velikosti a atraktivnosti pozemku. A právě investicí do modernizace bytu či domu, případně pozemku, lze velmi dobře zvyšovat hodnotu dané nemovitosti. T o platí zejména pro starší domy, kde stačí udělat novou omítku a hned dům vypadá lépe. Modernizací domku, příp. úpravou pozemku vzroste jeho rentabilita až o 50 %. Dá se očekávat, že lidé budou stále více opouštět starší panelové byty a budou se stěhovat buď do novostaveb rodinných domků, nebo si pořídí nějaký starší domek. Hitem posledních let jsou příměstské lokality, charakteristické venkovským způsobem života, ale napojené na dopravní tepny z centra Prahy, neboť tato satelitní městečka jsou typická zejména pro Prahu.

Cenu nemovitosti ovlivňuje

POZITIVNĚ

  • Bezproblémové vlastnictví *

Atraktivní lokalita - klidné prostředí, zeleň * Dobrá dopravní dostupnost * Dobrá vybavenost okolí * Blízkost hypermarketů * Pěkný výhled z okna * Garáž * Vnitřní vybavení - plynové topení atd. Další vybavení (bazén, krb, atd.) NEGATIVNĚ

  • Nedořešené vlastnictví *

Umístění na periférii města nebo na sídlišti, nedaleká rušná ulice * Dopravní nedostupnost * Špatná vybavenost okolí * Blízkost komerčních zón * Nedostatek zeleně * Absence garáže * Topení na tuhá paliva nebo přímotopy Nekvalitní použité materiály

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít