Centrum.cz koupili Američané

10. prosince 2007, 00:00 - (jan, čtk)
10. prosince 2007, 00:00

INTERNETOVÉ VYHLEDÁVAČE - Dvojka mezi českými internetovými portály Centrum.cz změnila majitele. Výraznou majoritu v něm získal americký fond Warburg Pincus.

Český internetový trh doznal minulý týden jednu z největších změn v posledních letech. Americký fond Warburg Pincus získal výraznou většinu ve firmě NetCentrum. Ta provozuje druhý největší český portál Centrum.cz. Přesný podíl, který Warburg Pincus koupil od dosavadních majitelů firmy, nebyl zvěřejněn. Stejně tak tají obě strany cenu transakce. Hodnota portálu nicméně podle dřívějších odhadů dosahuje téměř tří miliard korun.

Hlavními majiteli společnosti NetCentrum dosud byli Ondřej Tomek s podílem odhadovaným na téměř 40 procent, Oldřich Bajer s 25 procenty a fondy Baring Communications Equity a Intel Capital s 35 procenty. Tomek a Bajer si po prodeji ve firmě nechají symbolické podíly a do jejího chodu už nebudou zasahovat. „Warburg Pincus nabízí společnosti NetCentrum velkou příležitost do budoucnosti. Spoluzakladatelé si i nadále podrží minoritní podíl ve společnosti, což vyjadřuje naši důvěru v její silný růstový potenciál,“ komentují to Ondřej Tomek a Oldřich Bajer. Další dosavadní akcionáři NetCentra podle sdělení firmy investují část zisku z transakce zpět do společnosti.

Noví majitelé prohlásili, že nehodlají prodávat žádnou ze služeb, které nyní portál provozuje. Naopak chystají další akvizice v Česku i na Slovensku. Změny neplánují zatím ani v manažerském týmu firmy NetCentrum zaměstnávající v obou zemích 300 lidí. V budoucnu však počítají s jeho dalším rozšířením právě kvůli chystané expanzi. Podle výkonného ředitele NetCentra Pavla Muchy má nový investor ambice vybudovat z firmy silnou mediální společnost. Dobrým základem může být internetový zpravodajský web Aktuálně.cz, jejž NetCentrum provozuje.

KDO VLASTNÍ HLAVNÍ ČESKÉ PORTÁLY

Seznam.cz Celkem 70 procent drží zakladatel Ivo Lukačovič, 30 procent patří společnosti Tiger Holding Four.

  • *Centrum.cz Majoritní podíl získal fond Warburg Pincus, majitelé minoritních podílů – Oldřich Bajer, Ondřej Tomek, Baring Communications Equity a Intel Capital. Atlas.cz Majoritu vlastní EPIC Holding, přesná výše podílu ale není známa. Na konci roku 2000 to bylo 53 procent. Nova ani Mafra neuspěly Podle neoficiálních informací plánovali dnes již bývalí majitelé Tomek s Bajerem prodej firmy od roku 2005. O portál projevilo postupně zájem několik významných společností. Neuspěl například provozovatel televize Nova, firma CME, nebo mediální skupina Mafra. Zájem údajně projevila i polská Gazeta Wyborcza. Dohodu se tak podařilo dotáhnout do konce až fondu Warburg Pincus. Ani ten není na českém trhu nováčkem. V minulosti vlastnil českého výrobce léčiv, společnost Zentiva. Tu však již dříve se ziskem prodal. Vedle toho Warburg Pincus kapitálově vstoupil i do českých technologických firem Systinet a Ness Technologies. Celkem spravuje fond majetek v hodnotě více než 27 miliard dolarů v 585 firmách ve třiceti zemích. Na řadě je Atlas**

Prodej dvojky českého internetu zřejmě nebude jedinou významnou akvizicí na trhu. Na prodej je totiž i třetí v pořadí, portál Atlas.cz. Jednou z možných variant je podle Hospodářských novin prodej Atlasu rovněž fondu Warburg Pincus. Po něm by následovalo spojení firem. Zástupce amerických investorů Luka Spoljarič však tyto spekulace odmítl komentovat.

Atlas.cz v současnosti vlastní společnost Epic Holding. Zájemců je stejně jako v případě Centrum.cz několik. Jedním z nich je podle agentury ČTK opět CME, vlastnící televizi Nova. Oficiálně však zástupci Atlasu nikoho jmenovat nechtějí. „O případném prodeji Atlasu vyjednáváme s několika stranami. Vše oznámíme, až bude transakce ukončena,“ prohlásil na toto téma v polovině listopadu předseda představenstva Atlas.cz Petr Toman.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít