Centrální banka přitvrzuje

08. února 2008, 21:03 - Lukáš Novotný
08. února 2008, 21:03

Měnová politika

Obavy z inflace přiměly Českou národní banku (ČNB) k zásahu. Bankéři se rozhodli zvýšit základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,75 procenta, nejvyšší hodnotu od dubna 2002. „Důvodem růstu sazeb je především vysoká aktuální inflace a strach z jejího prosáknutí do mzdových vyjednávání. Proti zvýšení sazeb hovořila na druhé straně silná koruna,“ vyjmenoval důvody pro a proti hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.
Inflace, která v lednu dosáhla 7,5 procenta, roste hlavně kvůli zdražování potravin, ropy, regulovaného nájemného a energií. Stoupla rovněž spotřební daň na cigarety a snížená sazba DPH. Podle ekonomů je však tento trend jednorázový a během roku by se inflace měla vrátit ke třem až čtyřem procentům. Proč tedy centrální banka reaguje zpřísněním měnové politiky na něco, co brzy odezní a co navíc nemůže sama dost dobře ovlivnit?
Člen bankovní rady Robert Holman nedávno uvedl, že hrozba hospodářské recese ve Spojených státech by bankovní radu měla spíše odrazovat od zvyšování úrokových sazeb. „V USA již není na stole otázka, zda přijde recese, ale jak hluboká a výrazná bude. Evropě se následky patrně nevyhnou a vzhledem k otevřenosti české ekonomiky a vazbě na Německo můžeme zprostředkovaně pocítit ochlazení i zde,“ připojil se ekonom Patria Finance David Marek.
Ve Spojených státech a Velké Británii jako světových finančních centrech úrokové sazby klesají. Je tedy opravdu třeba tlumit ekonomiku zdražením úvěrů v době, kdy se podle některých odborníků ocitla již za zenitem. Sama ČNB si spočítala, že ekonomika již nebude expandovat takovým tempem jako dosud, a snížila v nejnovější prognóze odhad růstu hrubého domácího produktu v letošním i příštím roce na 4,1, respektive 4,6 procenta. Finanční trhy nicméně nechal krok centrální banky chladným. Koruna po oznámení verdiktu ČNB o úrokových sazbách mírně oslabila. Na rekordní hodnotu vůči euru 25,53 koruny ji vyhnaly až údaje z minulého pátku o nečekaně vysoké lednové inflaci. Ačkoli se kroky centrální banky obvykle v ekonomice projeví až s několikaměsíčním zpožděním, komerční banky již v uplynulých týdnech zareagovaly a zvýšily jak úročení hypoték, tak v některých případech i zhodnocení vkladů.
Nečekaně se zachovala Česká spořitelna, která minulé úterý, ještě před jednáním bankovní rady, zlevnila hypotéky až o 0,3 procentního bodu. Ostatní banky se tak nyní musejí přizpůsobit. „Hypotéky u nás budou i přes nedávné zdražení jedny z nejvýhodnějších v Evropě,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Česká republika totiž zůstává zemí s nejnižšími úroky v Evropské unii. Je však již jen krůček od Evropské centrální banky, která drží sazby na čtyřech procentech. Další směřování měnové politiky ovlivní i nový člen bankovní rady, jehož jmenuje prezident Václav Klaus za odcházejícího Luďka Niedermayera (nol).

Tabulka:
Úrokové sazby ve vybraných státech Země Základní sazby (v procentech)
Maďarsko 7,50
Polsko 5,25
Velká Británie 5,25
Eurozóna 4,00
ČR 3,75
USA 3,00
Švýcarsko 2,75
Pramen: Týdeník EURO

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít