Centimetr za den představuje rakousko-české autorky

07. ledna 2012, 00:20 - Dalibor Dostál
07. ledna 2012, 00:20

Společná výstava autorek Leny Knilli a Jany Kasalové začala včera vernisáží v Českém centru. To ji připravilo ve spolupráci se svojí Vídeňskou pobočkou a Rakouským kulturním fórem.

 

Foto: České centrum

„Tématem výstavy Leny Knilli a Jany Kasalové je stopa v mapě života, orientace v něm, záznam lidského a zvířecího putování světem a časem. Praha je jejich komunikační prostor. Každá z nich artikuluje otázky a odpovědi, které vyplývají z těchto témat jiným způsobem. Někdy zcela odlišně, jindy tak, že se mohou v něčem setkat nebo dokonce střetnout,“ charakterizuje obě autorky kurátorka výstavy Camille Hunt.

Podle ní mapy zaznamenávají určitou výseč času, okamžitou situaci, jsou záznamem děje uloženého v krajině. A právě uchopení času v různých podobách je pro obě umělkyně příznačné.

Praha je pro Lenu Knilli a Janu Kasalovou místem, s nímž obě z nich spojily významnou část své životní cesty, a to i přesto, že každá z autorek pochází z jiného prostředí. Lena Knilli se narodila v rakouském Grazu, vyrostla v západním Berlíně v Německu a poté od roku 1992 do roku 2001 žila a tvořila v Praze. Jana Kasalová se narodila v Turnově, studovala a žila v Brně a v několika zahraničních metropolích. Po návratu z ciziny žije a pracuje v Praze.

„Výchozím bodem je pro Lenu Knilli člověk a jeho vývoj v čase a prostoru. Člověk a všechny aspekty, které ho ovlivňují a formují. Zrození jako počátek, dětství jako nejprůzračnější část života, stáří jako radost z prožitého a radost z nastupujícího, konec jako nezbytnost, ale zároveň konec jako možná naděje,“ říká Camille Hunt. „Čas je pro ni součást orientace. Symbol ciferníku jí zajímá, protože naznačuje jev v prostoru, chod slunce, na ploše,“ dodala kurátorka.

Jana Kasalová vyjadřuje svůj vztah k místu a přemísťování svým zájmem o mapy. „V některých kresbách zasahuje přímo do tištěných map, v jiných zaznamenává nečekané informace spojené s konkrétními místy, přemísťuje nebo odstraňuje existující označení nebo také kresebně zpracovává transferencí výseče reálných nebo zaniklých lidských sídel,“ uzavírá Camille Hunt. V jiné neméně důležité části svého díla se Jana Kasalová zabývá hledáním hranice mezi člověkem a zvířetem, hranice mezi stopou člověka a stopou zvířete v prostoru světa obývaném oběma druhy. Výstava potrvá v Českém centru v Rytířské ulici do 28. ledna.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít