Cena elektřiny spíš poroste

22. listopadu 2004, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
22. listopadu 2004, 00:00

UWE BENKENDORFF, ČLEN PŘEDSTAVENSTVA PRE:Malé firmy a živnostníci si mohou pro příští rok vybrat jiného než dosavadního dodavatele elektřiny. Pražská energetika (PRE) má takových zákazníků 120 tisíc. Co se pro ně změní?

Malé firmy a živnostníci si mohou pro příští rok vybrat jiného než dosavadního dodavatele elektřiny. Pražská energetika (PRE) má takových zákazníků 120 tisíc. Co se pro ně změní? * Když jste bojovali s ostatními konkurenčními dodavateli elektřiny o velké zákazníky, dosáhli snížení cen. Budete takto bojovat i o malé firmy a živnostníky? Pro nás je zajímavý každý zákazník, ale pro drobné odběratele musíme mít trochu jinou strategii. Zatímco velké firmy se počítají na stovky, ve skupině malých podniků a živnostníků máme 120 tisíc odběrních míst. Dalších 600 tisíc jsou domácnosti, pro které se trh otevře napřesrok. Proto jsme se na otevření trhu pro malé odběratele z řad podnikatelů intenzivně připravovali a věřím, že pro ně máme atraktivní nabídku. * Zákazník, který může vybírat z konkurenčních nabídek, se asi bude řídit hlavně cenou. Nabídnete mu levnější elektřinu?

Obávám se, že ve srovnání s letošním rokem elektřina spíš podraží. Nemohu přesně říci, jak se konkrétně zvedne pro drobné odběratele, protože to budou smluvní ceny. Ale jsem přesvědčený, že jsme jim připravili takovou tarifní nabídku, která obstojí v konkurenci.

* Z čeho usuzujete, že vaše ceny obstojí v konkurenci?

Z nákupních, tedy velkoobchodních cen elektřiny je zřejmé, že ani naši největší konkurenti, ostatní distribuční společnosti, nebudou mít velký prostor, aby ceny udrželi na stejné úrovni jako letos nebo šli dokonce dolů.

* Pokud nebudete levnější než například Středočeská energetika, která má také sídlo v hlavním městě, proč by měly pražské firmy zůstat u vás?

Musíme jim nabídnout lepší služby. Už nyní posilujeme zákaznické kanceláře, telefonickou službu našeho call centra i internet. Obecně chceme zvýšit dostupnost našich služeb a veškeré vyřizování zjednodušit.

* Neudělá totéž i vaše konkurence, tedy ostatní distribuční společnosti?

Nepochybně se budou snažit všichni, takže bude na zákazníkovi, aby posoudil, která nabídka mu lépe vyhovuje. V konkurenci chceme obstát i tím, že nebudeme prodávat jen elektřinu, ale zákazníkům nabídneme i poradenské služby. Ty budou zaměřené například na to, jak optimalizovat spotřebu elektřiny, tedy jak ušetřit. Od ledna chceme nabídnout i další služby, společný produkt s dalším dodavatelem energie, Pražskou plynárenskou.

* Jak bude vypadat společný prodej elektřiny s plynem? K 1. lednu zakládáme společnou servisní firmu. Její úkol bude jednoduchý, usnadnit zákazníkům komunikaci tak, aby nemusel záležitosti spojené s dodávkami elektřiny a plynu vyřizovat na dvou místech. A počítáme s tím, že časem se k projektu připojí i Pražské vodovody a kanalizace, tedy služby spojené s dodávkami vody. * V Německu si mohou všichni zákazníci vybírat z konkurenčních nabídek už pět let. Kolik jich změnilo dodavatele elektřiny? U velkoodběratelů to bylo pětadvacet až třicet procent zákazníků. U malých firem a podnikatelů je to výrazně méně a u domácností dvě až tři procenta. Domnívám se, že iv České republice menší odběratelé ocení servis místních distribučních společností a většinou zůstanou věrní svým původním dodavatelům. * Není to spíš proto, že se různé nabídky elektřiny dají těžko porovnat?

Je pravda, že elektřina je trochu jiný produkt než třeba automobil. S jeho nákupem jsou spojeny větší emoce, zákazníci si vybírají podle síly motoru, vzhledu nebo i barvy. Ale elektrický proud, ať už ho berete od kteréhokoli dodavatele, je pořád stejný. Nemáte prostě žádnou variantu, že byste dostal kvalitnější nebo méně kvalitní elektřinu.

* Liší se v Německu cenové nabídky, které zákazníci dostávají od konkurenčních dodavatelů? Na začátku liberalizace se objevovaly značné rozdíly v cenách, ale teď už tam nejsou. Praxe je zhruba taková, že domácí dodavatel, jako je Pražská energetika v P raze, má pro místní zákazníky i nejlepší nabídku. Z historických důvodů mu také může zajistit nejlepší servis. * Jak se bude podle vás v Česku vyvíjet cena elektřiny v dalších letech? Myslím, že se v příštích dvou letech udrží zhruba na stejné úrovni. Výrobní náklady se sice zřejmě budou ještě zvyšovat, což znamená, že silová elektřina se bude ještě zdražovat, ale poplatek za přenos by měl jít naopak dolů. Takže cena pro konečné zákazníky, která se skládá z těchto dvou částí, by mohla být poměrně konstantní. Samozřejmě to však záleží také na tom, jak se bude vyvíjet v sousedních zemích. Uwe Benkendorff (41) vystudoval hospodářské vědy na univerzitě v Hannoveru. Před příchodem do Pražské energetiky (PRE) pracoval v německých distribučních společnostech PreussenElektra a EnBW Energie. Členem představenstva PRE je od července 2003. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít