Cena DHL HSBC: Vývozce turbín triumfoval dvakrát

17. prosince 2010, 02:39 - Tomáš Stingl
17. prosince 2010, 02:39

V půli listopadu vyvrcholil 13. ročník soutěže o prestižní Exportní cenu DHL HSBC. Ten potvrdil, že i navzdory krizi dokázaly mnohé malé a střední české podniky zvyšovat svůj export a porážet světovou konkurenci. Z více než 70 firem byl nakonec nejúspěšnější výrobce turbín PBS Energo, který triumfoval hned ve dvou z šesti soutěžních kategorií.

Foto: Pleon Impact

Je vůbec možné pořádat v době krize soutěž, která oceňuje růst vývozu firem? Tak se ptali organizátoři 13. ročníku soutěže Exportní cena DHL HSBC, která hledala mezi českými firmami ty s nejdynamičtějším růstem exportu v roce 2009.

Výsledky ale pořadatele mile překvapily. „Loni bylo pro většinu podniků úspěch vůbec něco vyvézt, natož aby jim export meziročně rostl. Ale přesto se nám opět ty úspěchy podařilo najít,“ říká s uznáním k český firmám Luděk Drnec, obchodní ředitel společnosti DHL, která je tradičním partnerem soutěže.

Základním kritériem bylo porovnání vývozu jednotlivých firem v roce 2008 a 2009. Vedle toho se zároveň zohledňovalo, jakou tvoří vývoz část z celkového obratu firmy. „Oslovili jsme elektronicky přes 10 tisíc firem, volali jsme telefonem do dvou tisíc z nich. Většinou odpovídaly, že jim vývoz nerostl. Nakonec se do soutěže přihlásilo 73 společností,“ doplňuje Radek Laštovička, šéf společnosti Coface Czech Credit Management Services, která je odborným garantem Exportní ceny.

Soutěž zahrnovala celkem šest kategorií. Nejvíce – plných 85 procent přihlášených účastníků – spadalo do kategorie Malá společnost, určené firmám do 50 zaměstnanců a obratem do 300 milionů korun. „To mě těší dvojnásob, protože se potvrdilo, že právě malé firmy teď dokážou být těmi příslovečnými štikami v českém exportním rybníku,“ říká Luděk Drnec.

Dalšími kategoriemi byla Středně velká společnost do 250 zaměstnanců, Exportér regionu – Vysočina a Exportér teritoria – Indie. Dvě ceny garantovala také proexportní agentura CzechTrade – kategorii Nejúspěšnější klient CzechTrade a ocenění za aplikaci průmyslového designu.

Českou stopu najdete všude

Svět je malý, musel konstatovat moderátor Tomáš Hanák. Ten uváděl se svým nenapodobitelným šarmem slavnostní vyhlášení Exportní ceny 16. listopadu v pražském Klášteře minoritů sv. Jakuba. Při předání ceny společnosti Inco engineering, která dodává techniku hlubinným dolům, se moderátor spíše nahodile ptal šéfa firmy Antonína Jaroše, zda sledoval nedávné drama horníků uvězněných v chilském dole. Jaroš k překvapení moderátora odpověděl, že měl k tomuto případu osobnější vztah – právě v onom dole se totiž byl za svou firmu dříve osobně podívat kvůli možné nabídce české techniky.

PBS Energo: Rozhodla velká zakázka z Ružomberoku

Největší radost měla nakonec společnost PBS Energo z Velké Bíteše, která vyváží parní, kondenzační a expanzní turbíny do výkonu 25 megawatt. Ta vyhrála díky enormnímu, více než desetinásobnému růstu vývozu nejen nejobsazenější kategorii Malá společnost, ale byla také první mezi podniky z Vysočiny. „Pomohlo nám štěstí. Ještě v roce 2008 jsme měli vývoz jen něco přes osm milionů korun. Loni jsme ale shodou okolností realizovali několik klíčových zakázek, které nám skokově export zvedly na 87 milionů, což jsou tři čtvrtiny celkového obratu. Největší byla dodávka turbín do slovenského Ružomberoku za 2,5 milionů eur, menší kontrakty jsme měli také v Bulharsku či na Ukrajině,“ vysvětluje generální ředitel společnosti František Žák.

Koksovny v Česku končí, musíme do zahraničí

Mezi středně velkými firmami do 250 zaměstnanců a s obratem do 1,5 miliardy korun dominoval Hutní projekt Frýdek-Místek. Společnost se zaměřuje na zlepšování ochrany životního prostředí ve stávajících i nových koksovnách. „V Česku náš obor prakticky končí, zbývají už jen čtyři poslední koksovny. Měli jsme s kolegy dvě možnosti. Buď si najít zaměstnání v jiném oboru, nebo zkusit začít vyvážet naše technologie do světa,“ říká ředitel firmy Jaromír Ivánek. „Za největší úspěch považuji právě to, že jsem přesvědčil spolupracovníky, abychom se do světa vypravili,“ říká šéf firmy, jejíž 120 zaměstnanců loni zajistilo export za víc než 330 milionů korun. „Za velmi perspektivní trh považujeme Indii, loni nás naopak nemile postihly restrikce Evropské unie vůči Iránu,“ dodává Ivánek.

Exportní cena v číslech

Soutěže se letos zúčastnilo 73 firem, které dohromady vytvořily v roce 2009 obrat téměř 10 miliard korun. Z toho polovinu zajistil vývoz. Do Indie, která byla vybraným teritoriem, vyvezly soutěžící firmy zboží či služby za 600 milionů. Firmy z kraje Vysočina, které se soutěže zúčastnily, byly loni podepsány pod vývozem ve výši 350 milionů korun.

Teritoriem, na které se letošní ročník Exportní ceny zaměřil, byla právě Indie. Za úspěchy na tomto trhu získala cenu společnost ITC, která nabízí certifikaci v oblasti bezpečnosti výrobků či technické normalizace. „Indie zapadá do naší exportní strategie. Vzhledem k tomu, že evropský trh je v oblasti certifikace v podstatě rozebrán, zaměřili jsme se na třetí země. Na Čínu, Jižní Koreu nebo právě Indii,“ říká předseda představenstva společnosti Jiří Heš. „Konkrétně v Indii vidíme jako velmi perspektivní hlavně certifikaci zdravotnických prostředků,“ dodává.

Uran místo diamantů

Za stálici soutěže i samotného českého exportu platí společnost Inco engineering, která letos vyhrála kategorii Nejúspěšnější klient CzechTrade. Firma s více než stoletou tradicí dodává těžní stroje a zařízení pro hlubinné doly. „Poslední dva roky byly pro nás mimořádně úspěšné. Změnili jsme strategii. Opustili jsme odvětví těžby diamantů či mědi a soustředíme se na uran nebo draselné soli,“ vysvětluje generální ředitel společnosti Antonín Jaroš. „Také jdeme na nové trhy. Radost nám udělal Vietnam – získali jsme kontrakt, díky němuž budeme generálním dodavatelem svislé dopravy prakticky do všech tamějších hlubinných dolů. To nám zajišťuje práci na 15 let dopředu,“ konstatuje spokojeně Antonín Jaroš. „Jsme hrdí, že malá česká firma dokáže konkurovat velkým světovým koncernům jako je ABB.

Zvláštní ocenění CzechTrade za aplikaci průmyslového designu získala firma 2N Telekomunikace. Ta vyváží telekomunikační techniku do 120 zemí. Dodává například zařízení ambasádám Spojených států po celém světě. Vývoz generuje tři čtvrtiny obratu společnosti, který činil v poslední sezoně zhruba půl miliardy korun. Firma se chce co do obratu přiblížit hranici jedné miliardy.

Soutěž nejlepších vývozců Exportní cena by měla pokračovat i v příštím roce. Lze předpokládat, že firem, jejichž vývoz poroste, bude ještě podstatně více než letos.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít