Cely k pronajmutí

28. května 2009, 20:40 - Tomáš Hořejší
28. května 2009, 20:40

Do nadbytečných nizozemských cel se dočasně nastěhují vězni z Belgie

Žádný kriminál. Ze zastaralé bruselské centrály NATO, kterou chce aliance do pěti let opustit, věznice nevznikne. Belgie své problémy s nadbytkem polapených kriminálníků vyřeší jinak: pronajme si cely od sousedního Nizozemska. To má momentálně vězenských prostor nadbytek, uvažuje dokonce o zrušení až osmi věznic a masovém propouštění „bachařů“. Za transfer pěti stovek zločinců do kriminálu v nizozemském Tilburgu zaplatí belgická federální vláda třicet milionů eur.
Belgický ministr pro EU Charles Picqué nejprve počátkem letošního roku oznámil, že chce potíže s nadbytkem vězňů vyřešit jejich přestěhováním do starého sídla NATO v bruselské čtvrti Evere. „Přemístím tam vězně ze všech tří vězení v metropoli, ze Saint-Gilles, Forestu a Berkendaelu,“ prohlásil.
Stará centrála NATO by se měla uvolnit někdy v roce 2014. Politici členských zemí aliance se už před několika lety shodli na tom, že starý nevyhovující objekt opustí a přestěhují ústředí jinam. Nové sídlo nyní vyrůstá na „zelené louce“ hned naproti tomu starému, přímo za dálnicí vedoucí od letiště Zaaventem do centra belgické metropole.
Belgie svou „vězeňskou krizi“ vyřeší jinak. Ministerstvo spravedlnosti rozhodlo o tom, že do roku 2016 vystaví zcela nové vězení na dvacetihektarovém pozemku v obci Haren, na rozhraní „velkého“ Bruselu a vlámské části země. Do doby, než bude nový kriminál připraven k nastěhování, si Belgie pronajme potřebné vězeňské kapacity od sousedního Nizozemska.
Odsouzení budou muset se svým transferem do Nizozemska souhlasit, dá se nicméně předpokládat, že by s tím neměli mít žádné problémy. Čeká je tam totiž větší komfort než v přeplněných belgických kriminálech. „Jde o dočasné řešení, než zrenovujeme naše stávající kapacity a postavíme nové,“ prohlásil belgický ministr spravedlnosti Stefaan De Clerck. Belgické věznice mají maximální kapacitu 8456 míst, momentálně si v nich ale odpykává trest 10 316 vězňů.
Nizozemská vláda momentálně řeší opačný problém: míst ve vězeňských celách je takový nadbytek, že vláda plánuje rušení věznic a hromadné propouštění personálu. Náměstkyně nizozemského ministra spravedlnosti Nebahat Albayraková již oznámila, že Nizozemsko uzavře osm věznic a propustí 1200 jejich zaměstnanců. Státní rozpočet tak prý ušetří 164 milionů eur. Pokud se ale podaří uzavřít „deal“ s Belgičany, mohli by Nizozemci odložit rozhodnutí o likvidaci věznic v Rotterdamu a Veenhuizenu o dalších několik let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít