Cely k pronajmutí

28. května 2009, 20:40 - Tomáš Hořejší
28. května 2009, 20:40

Do nadbytečných nizozemských cel se dočasně nastěhují vězni z Belgie

Žádný kriminál. Ze zastaralé bruselské centrály NATO, kterou chce aliance do pěti let opustit, věznice nevznikne. Belgie své problémy s nadbytkem polapených kriminálníků vyřeší jinak: pronajme si cely od sousedního Nizozemska. To má momentálně vězenských prostor nadbytek, uvažuje dokonce o zrušení až osmi věznic a masovém propouštění „bachařů“. Za transfer pěti stovek zločinců do kriminálu v nizozemském Tilburgu zaplatí belgická federální vláda třicet milionů eur.
Belgický ministr pro EU Charles Picqué nejprve počátkem letošního roku oznámil, že chce potíže s nadbytkem vězňů vyřešit jejich přestěhováním do starého sídla NATO v bruselské čtvrti Evere. „Přemístím tam vězně ze všech tří vězení v metropoli, ze Saint-Gilles, Forestu a Berkendaelu,“ prohlásil.
Stará centrála NATO by se měla uvolnit někdy v roce 2014. Politici členských zemí aliance se už před několika lety shodli na tom, že starý nevyhovující objekt opustí a přestěhují ústředí jinam. Nové sídlo nyní vyrůstá na „zelené louce“ hned naproti tomu starému, přímo za dálnicí vedoucí od letiště Zaaventem do centra belgické metropole.
Belgie svou „vězeňskou krizi“ vyřeší jinak. Ministerstvo spravedlnosti rozhodlo o tom, že do roku 2016 vystaví zcela nové vězení na dvacetihektarovém pozemku v obci Haren, na rozhraní „velkého“ Bruselu a vlámské části země. Do doby, než bude nový kriminál připraven k nastěhování, si Belgie pronajme potřebné vězeňské kapacity od sousedního Nizozemska.
Odsouzení budou muset se svým transferem do Nizozemska souhlasit, dá se nicméně předpokládat, že by s tím neměli mít žádné problémy. Čeká je tam totiž větší komfort než v přeplněných belgických kriminálech. „Jde o dočasné řešení, než zrenovujeme naše stávající kapacity a postavíme nové,“ prohlásil belgický ministr spravedlnosti Stefaan De Clerck. Belgické věznice mají maximální kapacitu 8456 míst, momentálně si v nich ale odpykává trest 10 316 vězňů.
Nizozemská vláda momentálně řeší opačný problém: míst ve vězeňských celách je takový nadbytek, že vláda plánuje rušení věznic a hromadné propouštění personálu. Náměstkyně nizozemského ministra spravedlnosti Nebahat Albayraková již oznámila, že Nizozemsko uzavře osm věznic a propustí 1200 jejich zaměstnanců. Státní rozpočet tak prý ušetří 164 milionů eur. Pokud se ale podaří uzavřít „deal“ s Belgičany, mohli by Nizozemci odložit rozhodnutí o likvidaci věznic v Rotterdamu a Veenhuizenu o dalších několik let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít