Cely k pronajmutí

28. května 2009, 20:40 - Tomáš Hořejší
28. května 2009, 20:40

Do nadbytečných nizozemských cel se dočasně nastěhují vězni z Belgie

Žádný kriminál. Ze zastaralé bruselské centrály NATO, kterou chce aliance do pěti let opustit, věznice nevznikne. Belgie své problémy s nadbytkem polapených kriminálníků vyřeší jinak: pronajme si cely od sousedního Nizozemska. To má momentálně vězenských prostor nadbytek, uvažuje dokonce o zrušení až osmi věznic a masovém propouštění „bachařů“. Za transfer pěti stovek zločinců do kriminálu v nizozemském Tilburgu zaplatí belgická federální vláda třicet milionů eur.
Belgický ministr pro EU Charles Picqué nejprve počátkem letošního roku oznámil, že chce potíže s nadbytkem vězňů vyřešit jejich přestěhováním do starého sídla NATO v bruselské čtvrti Evere. „Přemístím tam vězně ze všech tří vězení v metropoli, ze Saint-Gilles, Forestu a Berkendaelu,“ prohlásil.
Stará centrála NATO by se měla uvolnit někdy v roce 2014. Politici členských zemí aliance se už před několika lety shodli na tom, že starý nevyhovující objekt opustí a přestěhují ústředí jinam. Nové sídlo nyní vyrůstá na „zelené louce“ hned naproti tomu starému, přímo za dálnicí vedoucí od letiště Zaaventem do centra belgické metropole.
Belgie svou „vězeňskou krizi“ vyřeší jinak. Ministerstvo spravedlnosti rozhodlo o tom, že do roku 2016 vystaví zcela nové vězení na dvacetihektarovém pozemku v obci Haren, na rozhraní „velkého“ Bruselu a vlámské části země. Do doby, než bude nový kriminál připraven k nastěhování, si Belgie pronajme potřebné vězeňské kapacity od sousedního Nizozemska.
Odsouzení budou muset se svým transferem do Nizozemska souhlasit, dá se nicméně předpokládat, že by s tím neměli mít žádné problémy. Čeká je tam totiž větší komfort než v přeplněných belgických kriminálech. „Jde o dočasné řešení, než zrenovujeme naše stávající kapacity a postavíme nové,“ prohlásil belgický ministr spravedlnosti Stefaan De Clerck. Belgické věznice mají maximální kapacitu 8456 míst, momentálně si v nich ale odpykává trest 10 316 vězňů.
Nizozemská vláda momentálně řeší opačný problém: míst ve vězeňských celách je takový nadbytek, že vláda plánuje rušení věznic a hromadné propouštění personálu. Náměstkyně nizozemského ministra spravedlnosti Nebahat Albayraková již oznámila, že Nizozemsko uzavře osm věznic a propustí 1200 jejich zaměstnanců. Státní rozpočet tak prý ušetří 164 milionů eur. Pokud se ale podaří uzavřít „deal“ s Belgičany, mohli by Nizozemci odložit rozhodnutí o likvidaci věznic v Rotterdamu a Veenhuizenu o dalších několik let.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít