Celní unie zlevnila export u pětiny položek

31. ledna 2012, 13:08 - Jan Hroník
31. ledna 2012, 13:08

Přestože Evropská unie kritizuje politické poměry v Bělorusku, obchodně se obě strany čile sbližují. I český obchod s touto zemí je v posledních dvou letech rekordní.

Foto: Profimedia.cz

Celní unie, kterou Bělorusko vytvořilo společně s Ruskem a Kazachstánem, byla někdy kritizována jako nová bariéra obchodu. Konkrétně v případě Běloruska ale pro české exportéry znamená zlepšení – clo totiž kleslo téměř u pětiny vyvážených položek, zatímco se zvýšilo jen u sedmi procent z nich.

Vzájemná obchodní výměna mezi Českem a Běloruskem se do roku 2008 vyvíjela pozitivně. V roce 2008 dosáhl celkový obrat historického maxima: činil víc než 433 milionů dolarů.  V následujícím roce byl  však obchod negativně ovlivněn globální hospodářskou krizí a jeho objem rázem klesl oproti předchozímu roku zhruba o 40 procent.

V roce 2010 se situace stabilizovala a vzájemný obchod dokonce překonal dosavadní rekord. Celkový obrat dosáhnul úrovně 435 milionů dolarů.  

Pozitivní trend pokračoval i loni. Už za období leden až listopad dosáhnul celkový obrat nového rekordu 441 milinu dolarů. Z toho český vývoz činil 306 milionu. Přestože je obrat rekordní, snížení tempa růstu našeho vývozu do Běloruska lze přisuzovat tamní složité hospodářské a finanční situaci. Největšími položkami českého vývozu jsou tradičně stroje a zařízení, dále pak chemikálie a tržní výrobky tříděné.

Jednotný sazebník srovnal cla tří států

Bělorusko má klíčového obchdoního partnera v Rusku. Spolu s ním a s Kazachstánem vytvořily v roce 2010 Celní unii, v jejímž rámci sjednotily celní sazby. Pokud jde o přímý dopad na český export, nezaznamenalo však Ministerstvo průmyslu a obchodu žádné významné negativní dopady.

Naopak konkrétně v případě Běloruska došlo ke zlepšení podmínek přístupu na trh, neboť došlo k poklesu celního zatížení. Na základě nového celního sazebníku se snížily celní sazby u zhruba 20 procent položek významných pro český export. Dle předběžného odhadu z 11 tisíc zbožových položek Jednotného celního sazebníku přibližně 75 procent sazeb dovozního cla zůstalo na stávající úrovni. Kolem 18 procent  položek má clo sníženo a přibližně sedm procent je zvýšeno, tedy pouze u zhruba 800 položek.

Běloruský průmysl čeká obnova

Mezi perspektivní odvětví dvoustranné spolupráce patří:

• průmysl a strojírenství se zaměřením na modernizaci průmyslových podniků a zdokonalování technologie výroby;

• energetika se zaměřením na tepelné a vodní elektrárny (případně na jaderné elektrárny) a na alternativní zdroje;

• chemický a petrochemický průmysl se zaměřením na výstavbu nových jednotek na zpracování ropy nebo modernizaci stávajících kapacit;

• zemědělský a potravinářský průmysl se zaměřením na chov dobytka a zpracování masa a mléka;

• doprava a dopravní infrastruktura se zaměřením na modernizaci dopravních prostředků, zvýšení bezpečnosti jejich provozu a výstavbu logistických center.

Ve všech jmenovaných odvětvích již české firmy úspěšně realizují své projekty a je předpoklad, že spolupráce v nich bude nadále pokračovat.

70 procent ekonomiky je v rukou státu

Bělorusko není členem Světové obchodní organizace. Jde o zemi s direktivně řízenou ekonomikou (70 procent ekonomiky je v rukou státu) s tržními prvky, kde je uplatňována poměrně široká ochrana domácího trhu.

Země ale má enormní zájem o zahraniční investice a přijímá řadu opatření pro jejich přilákání. Soukromé podnikání formálně omezováno není. Fakticky ovšem, kvůli mnoha administrativním restrikcím, podnikatelské prostředí v Bělorusku nedosahuje standardů bežných v Evropské unii.

Unie je druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem Běloruska. Přitom  objem vzájemného obchodu mezi unií a Běloruskem trvale roste. Je třeba zmínit, že EU přijala vůči Bělorusku v souvislosti se situací v zemi sankce politického charakteru a nikoliv ekonomického.

Bělorusko spolu s dalšími východoevropskými sousedy EU je cílem iniciativy Východního partnerství, která má mimo jiné podpořit ekonomickou transformaci východních partnerů a  ekonomicky je více integrovat s EU.

Na jaře vyrazí podnikatelské mise

V uplynulém období byly už organizovány například mise do Vitebské oblasti a Brestské oblasti, které pomohly českým firmám zmapovat místní možnosti a najít nové partnery. I letos se plánují akce na podporu vzájemného obchodu s Běloruskem. V první polovině května se uskuteční v Minsku 4. zasedání česko-běloruské smíšené komise a ještě do zasedání komise proběhnou jednání některých pracovních skupin.

Společně s Komorou pro hospodářské styky se SNS a Zastupitelským úřadem ČR v Minsku připravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu na březen podnikatelskou misi českých firem do Grodna a Minsku a následně prezentaci českých technologií ve zpracovatelském průmyslu v Minsku.

Podobně jako v minulém roce se očekává také účast běloruských podniků na mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně a pořádání česko-běloruské konference „Business den Běloruska“. Další společné akce na podporu vzájemného obchodu budou dohodnuty na základě závěrů česko-běloruské smíšené komise.

Autor pracuje na odboru evropských zemí Ministerstva průmyslu a obchodu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít