Celní unie vývoz prodražila

13. prosince 2010, 04:03 - Tomáš Stingl
13. prosince 2010, 04:03

Kazachstán letos vstoupil do celní unie s Ruskem a Běloruskem. To zvedlo cla téměř pro polovinu druhů zboží, které české firmy do Kazachstánu vyvážejí. Unie může znamenat pro exportéry bohužel také náročnější administrativu.

Foto: ČTK

Vývoz na jinak perspektivní kazachstánský trh letos poznamenala jedna nepříjemná komplikace. Středoasijská země vstoupila do Celní unie s Ruskem a Běloruskem. Tento krok přijala obchodní diplomacie evropských zemí převážně s rozpaky.

I pro některé české firmy to znamená prodražení vývozu. Zejména proto, že Kazachstán měl u mnoha druhů zboží nižší cla a volnější podmínky než Rusko. Se vstupem do celní unie ale musel požadavky zvednout na ruskou úroveň.

Celní režim Kazachstánu byl totiž dosud relativně liberální. Ustavení celní unie od 1. ledna letošního roku ovšem přineslo – podle informací českého ministerstva průmyslu a obchodu – zvýšení celních sazeb u zhruba 45 procent položek našeho exportu do této země. Změny dolehly především na tradiční export léků a veterinárních očkovacích látek, dále na vývoz radiolokačních přístrojů či sulfátového papíru.

Můj soukromý hrubý výpočet říká, že celní unie prodražila český export o zhruba 1,5 milionu eur,“ uvádí Jiří Mašata z ministerstva průmyslu a obchodu. Podle něj ovšem konkrétně u českého exportu platí, že u vyvážených komodit se cla zvedla relativně málo – například u zařízení na automatické zpracování dat, strojů, čerpadel, rozvaděčů – anebo patří do vyjednaných výjimek. Těch je dojednáno celkem 409 a budou platit do roku 2015.

Na veterinární výrobky přísněji než v Evropě

Vedle nárůstu celních sazeb představuje vytvoření celní unie pro české exportéry ovšem i hrozbu nových opatření netarifního charakteru, jako je zavádění různých omezení, požadavků na dokumenty či certifikáty, k nimž se unie může uchýlit. „Jedním z příkladů takového opatření jsou nové sanitární a fytosanitární požadavky platné v celé celní unii od 1. července. Tyto požadavky se zakládají na ruských normách a jsou přísnější než ty, jež jsou platné v Evropské unii, což ztěžuje přístup evropských veterinárních produktů na kazachstánský trh,“ konstatuje Jiří Mašata.

Záleží na vstupu do WTO

Evropská a potažmo světová obchodní komunita se snaží vyjednat s trojicí polosvětských států odbourání nadbytečných překážek vzájemného obchodu. O mnohém rozhodne to, zda a jak rychle vstoupí Kazachstán do Mezinárodní obchodní organizace WTO. To by bylo garancí obchodního prostředí v této středoasijské zemi a také by to bezesporu vedlo k pádu některých i netarifních překážek obchodu. „V otázce vstupu do WTO panuje mírný optimismus. Na posledním jednání v Bruselu Kazachstán uzavřel tři ze čtyř kapitol na pořadu jednání,“ připomíná Jiří Mašata.

Právě zavedení celní unie je ale krokem, který vstup země do WTO spíše zpomalí. Pokud Kazachstán nebo Rusko do WTO nevstoupí, začne po roce 2015 platit nový celní sazebník. Bez zajímavosti není ani fakt, že o vstup do celní unie zmíněných postsovětských států se živě zajímaly další dvě země ze středoasijského regionu, totiž Kyrgyzstán a Tádžikistán.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít