Celní deklaranti v EU

14. července 2003, 00:00 - Generální ředitelství cel
14. července 2003, 00:00

vaše dotazy, naše odpovědiPracuji v soukromé firmě, která zajišťuje celní služby pro firmu, jež dováží zboží hlavně z Evropské unie a vyváží zboží rovněž především do států Evropské unie. Jsem zaměstnán jako celní deklarant a zajímalo by mě, jakou perspektivu má tato pracovní činnost po vstupu ČR do Evropské unie.

vaše dotazy, naše odpovědi

Pracuji v soukromé firmě, která zajišťuje celní služby pro firmu, jež dováží zboží hlavně z Evropské unie a vyváží zboží rovněž především do států Evropské unie. Jsem zaměstnán jako celní deklarant a zajímalo by mě, jakou perspektivu má tato pracovní činnost po vstupu ČR do Evropské unie. Vím, že Evropská unie je bezcelní zónou a uplatňuje celní procedury pouze vůči zemím mimo Evropskou unii. Chtěl bych vědět, zda profese celního deklaranta v EU vůbec existuje a čím se zabývá (zřejmě pouze proclíváním zboží ze zemí mimo Evropskou unii). V novinách jsem četl odhady, o kolik ubude celníků ve státní správě po vstupu Česka do EU, ale informace týkající se perspektivy celních deklarantů (pracujících v současné době v soukromých firmách) po vstupu do EU jsem nikde neobjevil. Proč se k 1. 7. 2003 zavádí systém NCTS u společného tranzitu - údajně povinně pro schválené příjemce a odesílatele? Bude mít tento administrativně zřejmě velmi náročný systém opodstatnění pro deklaranty i po našem vstupu do EU, když většina celních deklarantů přijde o práci?

Celní správa ČR, stejně jako ostatní státní instituce a firmy, se musí přeměnit do té podoby, aby po vstupu ČR do EU mohla i nadále pokračovat tak, jak se od ní očekává. Jestliže se zabýváte poskytováním služeb, přesně víte, že v tomto odvětví v zemích EU pracuje celá řada pracovníků. V současné EU lze nyní obchod rozdělit do dvou skupin. Obchod intrakomunitární a obchod s třetími zeměmi. Nesmíme ale zapomenout, že EU je sice celní unií, ale není tu daňová jednota. Podle vlastní zkušenosti víme, že ve vašem oboru pracují evropští kolegové, kteří stejně jako vy asistují při vyplňování různých celních i necelních dokladů a poskytují další služby. Systém NCTS je systém, který se po etapách uvádí do provozu. Na základě mezinárodní dohody byly dohodnuty termíny, do kterých musí být systém NCTS zprovozněn v jednotlivých zemích. Ucelené informace o NCTS můžete získat na: www.cs.mfcr.cz, odkaz: Informace CS - Společný tranzitní režim. Zde najdete tři prezentace k NCTS.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít