ČEKIA: V prvním pololetí vzniklo v ČR 12 205 nových firem

17. srpna 2011, 14:55 - MediaFax
17. srpna 2011, 14:55

V prvním pololetí 2011 v České republice vzniklo celkem 12 205 nových firem, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představuje meziroční pokles o 3,5 procenta. Ve středu o tom informovala Česká kapitálová informační agentura (ČEKIA). Zároveň je to o šest procent více než v 1. pololetí 2009.

Foto: Profimedia.cz

I když se tuzemská ekonomika vymanila z recese, situace na trhu není snadná. Podnikatelský apetit navíc brzdí neustále se měnící legislativní prostředí, permanentní vládní krize a korupční aféry, stejně jako dluhové problémy v Evropské unii a USA,“ komentovala výsledky průzkumu analytička agentury ČEKIA Petra Štěpánová s tím, že podnikatelé jsou opatrní a obávají se druhé vlny krize.

K 30. červnu 2011 agentura ve svých databázích evidovala celkem 350 236 firem, z toho 24 414 (sedm procent) akciových společností a 325 822 (93 procent) společností s ručením omezeným. Celkový počet kapitálových společností registrovaných v ČR od konce roku 2010 vzrostl téměř o 10 000.

I když letos vzniká méně firem než v loňském roce, lze trend narůstajícího počtu společností pro tuzemskou ekonomiku stále hodnotit jako pozitivní,“ doplnila analytička. Jak doplnila, zhruba 20 procent společností zapsaných v obchodním rejstříku jsou mrtvé schránky, které nevykazují žádnou podnikatelskou činnost.

Nejvíce podnikatelských subjektů, více než 41 procent z celkového počtu, bylo v první polovině letošního roku založeno v Praze (5005). Relativně silnou pozici, nicméně s výrazným odstupem za Prahou, má také Jihomoravský (1127), Moravskoslezský (789) a Středočeský kraj (635). Nejméně firem vzniklo v Karlovarském (138), Libereckém (189) a na Vysočině (189).

V přepočtu na 100 000 obyvatel bylo jednoznačně nejvíce firem zaregistrováno v Praze (398), následoval Jihomoravský (98), Jihočeský (65) a Moravskoslezský (63) kraj. Naopak nejméně firem na 100 000 obyvatel vzniklo v Ústeckém (34) a Zlínském (37) kraji.

Praha je centrem byznysu v ČR, ale svým způsobem také představuje prestižní adresu, když si zde firmy zakládají svá sídla, ačkoliv reálně podnikají mimo hlavní město. Praha ale také může být s nadsázkou považována za daňový ráj, protože podnikatelé ve větších městech se setkávají s kontrolami finančních úřadů mnohem méně než v menších městech. Navíc v hlavním městě je registrována také většina tzv. shell společností,“ vyjmenovala důvody zájmu podnikatelů o pražskou adresu Štěpánová.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít