Čekání na záchranu domova

21. října 2008, 18:07 - Jane Sasseen
21. října 2008, 18:07

Americká vláda naráží na právní překážky...

Celý podtitul: Americká vláda naráží na právní překážky v souvislosti s prudkým nárůstem počtu nemovitostí, které propadají ve prospěch věřitelů

[v boxu] Budoucnost kapitalismu

Finanční systém je snad zachráněný. Co teď ale bude s vlastníky domů?
Dosud měly všechny pokusy o zpomalení epidemie vyvlastňování zadlužených nemovitostí jen malý dopad. Nehledě na všeobecnou „dobrovolnou“ snahu odvětví restrukturalizovat problematické hypotéky, k čemuž přiměl banky a poskytovatele hypoték americký ministr financí Henry Paulson loni na podzim, se počet zabavovaných nemovitostí stále zvyšuje. V roce 2008 přijde o své domy přibližně 1,69 milionu majitelů, což je dvakrát tolik než předloni, tvrdí Rod Dubitsky, šéf oddělení pro cenné papíry kryté aktivy v Credit Suisse. Předpokládá, že do roku 2012 by mohlo být vyvlastněno dalších 3,6 milionu domů.
Oba prezidentští kandidáti navrhují, aby se federální vláda mnohem aktivněji účastnila vykupování problematických hypoték a poskytovala majitelům domů na refinancování cenově přístupné úvěry. Také Kongres apeluje na ministerstvo financí, aby dělalo víc. Většina návrhů, jež vycházejí ze zkušeností světové krize 30. let, však pravděpodobně narazí na zákonná omezení, stejně jako ostatní dosavadní návrhy na finanční restrukturalizaci hypoték. Vláda bude muset přijít s mnohem razantnějším právním řešením, aby ozdravování hypoték rozhýbala.
Jaký je důvod? Nikdo zatím nevymyslel způsob, jak rozvázat gordický uzel, který vznikl masivní sekuritizací hypotečních úvěrů. Stovky investorů mohou mít své investice uloženy v trustech, které drží vydané hypotéky. Pokud budou změněny podmínky úvěrů, někteří z těchto investorů mohou ztratit více než jiní. V mnoha případech nemají poskytovatelé hypoték právo pozměňovat fond půjček bez souhlasu dvou třetin všech investorů; často se rovněž stává to, že poskytovatelé vydělávají více na vyvlastnění než na změně podmínek úvěrů. „Poskytovatel úvěru či věřitel musí být mnohem flexibilnější, aby mohl přijímat racionální ekonomická rozhodnutí,“ uvádí John Douglas, šéf skupiny pro bankovní a finanční instituce v právní firmě Paul, Hastings, Janofsky & Walker. Co to znamená? Douglas se domnívá, že poskytovatelé by měli být více chráněni před soudními žalobami ze strany investorů. Z druhé strany zaznívá názor, že by vláda měla zrušit nebo anulovat některé z jejich závazků či práva investorů. Aby držitelé cenných papírů měli větší motivaci k uvolnění pravidel, kterými se trusty řídí, mohl by Kongres omezit daňové výhody pro ty trusty, které nebudou spolupracovat, uvádí Adam Levitin, docent Právnické fakulty Georgetownské univerzity. Také by mohla být použita takzvaná zlatá klauzule. Podle tohoto právního precedentu z éry Nového údělu (New Deal) za vlády prezidenta Roosevelta zrušila vláda soukromé kontrakty, které vyžadovaly platbu drahým kovem, pod záminkou uchování zlata v době ekonomické krize. Washington by mohl použít zlatou klauzuli, čímž by dal trustům volnost v jednání při modifikaci hypoték.
Takové praktiky by na druhé straně mohly vyvolat vlnu soudních pří. Americká vláda by patrně v takovém případě musela vyplatit investorům odškodnění za jejich ztráty. Proto mnozí souhlasí s tím, že nejlepším řešením by bylo, kdyby Kongres změnil zákony o konkurzu. V současné situaci nemohou majitelé domů, kteří mají problémy se splácením, požadovat u soudu vyjednání nových podmínek své hypotéky. Demokraté se snažili změnit právní předpisy tak, aby konkurzní soudci mohli upravit úrokovou sazbu nebo jistinu. „Takovým způsobem bychom se vyhnuli největší překážce v restrukturalizaci špatných hypoték, aniž by byl zaplacen jediný cent z kapsy daňových poplatníků,“ uvedla Janet Seibergová, analytička makléřské firmy Stanford Group.
Republikáni tento pokus zablokovali s tím, že pokud by soudy získaly zmíněné nové pravomoci, věřitelům by narůstaly ztráty a náklady by převedly do dražších úvěrů. Pokud bude nadále počet případů vyvlastnění prudce stoupat a pokud bude zvolen americkým prezidentem Barack Obama, který podporuje zmíněnou novelu konkurzního zákona, mohli by se v této bitvě držitelé hypoték ocitnout na straně poražených.

Graf
Proražení stropu
Miliony
Nově propadnuté nemovitosti
Odhad
Pramen: Credit Suisse

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít