Čekání na razítka nekončí

25. června 2007, 00:00 - admin
25. června 2007, 00:00

LETŇANSKÉ VÝSTAVIŠTĚ Loni v květnu vstoupil do společnosti ABF prostřednictvím jedné ze svých firem prezident skupiny SPG Pavel Sehnal. Jeho angažmá mělo výrazně posunout realizaci projektu výstavby kamenného výstaviště v Letňanech. Uplynul rok a k novému výstavišti zbývá stále velký kus cesty.

LETŇANSKÉ VÝSTAVIŠTĚ Loni v květnu vstoupil do společnosti ABF prostřednictvím jedné ze svých firem prezident skupiny SPG Pavel Sehnal. Jeho angažmá mělo výrazně posunout realizaci projektu výstavby kamenného výstaviště v Letňanech. Uplynul rok a k novému výstavišti zbývá stále velký kus cesty.

Několik měsíců se loni pod vedením Pavla Sehnala formoval přípravný tým, aby zpracoval nový a především na pozemkovou náročnost úspornější projekt kamenného výstaviště v Letňanech. Ten byl koncem února nejprve představen pražskému primátorovi Pavlu Bémovi, pak zastupitelům dotčených městských částí a následně se konaly veřejné prezentace.

„Byli jsme velmi potěšeni zejména jednoznačnou podporou projektu ze strany Městské části Praha 9 a Letňan,“ říká Miloslava Veselá, ředitelka společnosti ABF, která vlastní současný veletržní areál v Letňanech.

SPORY O POZEMKY

Přípravu projektu zatím nijak neovlivnilo rozhodnutí pražských radních, kteří požadují po společnosti PVA (tu vlastní společně město a firma ABF) vrácení pozemků vypůjčených na 99 let do společného podniku Pražský veletržní areál. Podle radního Milana Richtra už prý město odstoupilo od smluv na parcely, které má firma PVA zdarma v pronájmu. „Záměr vybudovat výstavní areál v Letňanech stále zůstává,“ zdůraznil ale radní. Jak bude město postupovat, se zatím neví.

Zprávy z magistrátu hovoří pouze o tom, že se magistrátní odbory budou tímto problémem dále zabývat.

Podle Veselé prý toto rozhodnutí nemá punc konečné platnosti a navíc se s největší pravděpodobností uskutečnilo na základě nepřesných a neúplných údajů.

MĚSTO KOUPILO DALŠÍ POZEMKY

Pražský magistrát loni a letos vykoupil další pozemky potřebné pro výstavbu kamenného výstavního areálu a také pro případnou olympiádu. Za parcely město zaplatí zhruba 83 milionů korun. Jsou-li smlouvy v pořádku – a takovýto právní výklad existuje – musí je město opět zapůjčit PVA.

Smlouva o společném podniku PVA, který měl výstaviště postavit, byla ale údajně pro magistrát nevýhodná. Majoritní vlastník této společnosti ABF neustále nabízí jednání, kde by se celá záležitost měla vyřešit. Nestane-li se tak v dohledné době, obrátí se na soud. Čeká ale na písemné stanovisko magistrátu, které podle Veselé majoritnímu vlastníkovi PVA, společnosti ABF, dosud nedorazilo.

Pokud Praha podá přihlášku na pořádání letních olympijských her v roce 2016 nebo 2020, uvažuje se o Letňanech jako o místě, kde by stál hlavní olympijský stadion a olympijská vesnice.

NA KOMPATIBILITU SE NEZAPOMNĚLO

Sama Veselá nevidí v případném spojení výstavního areálu a ceremoniálního stadionu, který by se mohl po skončení her stát národním fotbalovým stadionem včetně sídla fotbalového svazu, žádný problém. „Kompatibilita výstavnictví a olympiády je přijatelná, výhodná a zřejmá jak pro hlavní město Prahu, tak pro Pražský výstavní areál a jeho majoritního vlastníka,“ připouští ředitelka ABF.

Finální řešení by mělo vzejít z diskuze všech zainteresovaných stran, současný návrh nové podoby letňanského výstaviště by měl být jakýmsi startovním povelem k této odborné i laické debatě. Podle Veselé by mělo být rozhodující, že na rozdíl od drahých „olympijských staveb pro jedno použití“ má ABF veletržní program, který může okamžitě po skončení olympiády areál plně využít k propagaci Prahy coby kongresového a veletržního centra Evropy.

JE TERMÍN VÝSTAVBY V NEDOHLEDNU?

Pokud by Praha získala pořadatelství olympijských her a pro sportoviště se rozhodla využít Letňan, bylo by jasné, do kdy sportoviště a s nimi i výstavní areál musí vyrůst. „S jednoznačností oznamovat termín výstavby ve městě, které svým pomalým postupem ještě nedokázalo v daném prostoru ani schválit územní plán, je opravdu těžké,“ připouští Veselá.

Zároveň zdůrazňuje, že ze strany ABF bylo učiněno vše, aby další výstavba areálu mohla pokračovat. „Zastupitelé HMP by si měli uvědomit, že další odklady mohou velmi negativním způsobem poznamenat šance Prahy na kandidaturu letních olympijských her,“ dodala.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít