Čekání na internetovou televizi

07. února 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
07. února 2005, 00:00

BILL GATES V PRAZEVe vzdálené budoucnosti se úzce propojí internet s vybavením domácností i podniků. Uvedl to v Praze šéf Microsoftu a dolarový multimiliardář Bill Gates. Nejbohatší muž planety - šéf softwarové společnosti Microsoft Bill Gates - do Česka dorazil už počtvrté.

**BILL GATES V PRAZE

Ve vzdálené budoucnosti se úzce propojí internet s vybavením domácností i podniků. Uvedl to v Praze šéf Microsoftu a dolarový multimiliardář Bill Gates.

Nejbohatší muž planety - šéf softwarové společnosti Microsoft Bill Gates - do Česka dorazil už počtvrté. V Praze uzavřel smlouvu o spolupráci se skupinou Český Telecom. Díky tomu by se měla v domácnostech zpříjemnit obsluha elektronických spotřebičů z jednoho místa, podnikům pak zefektivnit a zjednodušit řízení. „Chceme, aby lidé mohli využívat informačních a telekomunikačních služeb v co největší šíři. Nabídnout takovou škálu služeb, která z domácností udělá moderní domácnosti,“ řekl šéf české a slovenské pobočky Microsoftu Jiří Devát.

Konkrétní produkty však zatím nejsou k dispozici a řadu měsíců ještě nebudou. Podle náznaků k nim bude patřit televize přes internet, elektronická pošta na televizní obrazovce nebo obsluha všech elektronických spotřebičů včetně pračky a ledničky přes jeden ovladač.

Důležitou událostí Gatesovy návštěvy byl i podpis smlouvy s Národním bezpečnostním úřadem o zpřístupnění technických informací a zdrojových kódů operačního systému Windows a sady aplikací, serverů a služeb Microsoft Office System.

To má české vládě umožnit prozkoumat kód, zdali v něm nejsou nějaká „zadní vrátka“, kterými by unikaly tajné informace. Takovou smlouvu už s Microsoftem podepsalo 35 zemí, mimo jiné Polsko, Čína nebo Rusko. Na základě smlouvy mohou vybrané vlády ve světě lépe chránit informační systémy před únikem dat a současně vyvíjet nové systémy. Program garantuje i osobní spolupráci s vývojáři Microsoftu.

Bill Gates v Praze oznámil i nový projekt EuroScience, který by měl urychlit evropské inovace ve vědě a výpočetní technice. V příštích pěti letech chce Microsoft na výzkum ve výpočetní technice uvolnit 40 milionů eur (zhruba 1,2 miliardy korun). Projekt má pomoci při spolupráci mezi univerzitami, podniky a vládou ve vědě a výpočetní technice. Slíbené peníze půjdou mimo jiné na stáže, stipendia, oceňovací programy a vědecké semináře.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít