Čekání na internetovou televizi

07. února 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
07. února 2005, 00:00

BILL GATES V PRAZEVe vzdálené budoucnosti se úzce propojí internet s vybavením domácností i podniků. Uvedl to v Praze šéf Microsoftu a dolarový multimiliardář Bill Gates. Nejbohatší muž planety - šéf softwarové společnosti Microsoft Bill Gates - do Česka dorazil už počtvrté.

**BILL GATES V PRAZE

Ve vzdálené budoucnosti se úzce propojí internet s vybavením domácností i podniků. Uvedl to v Praze šéf Microsoftu a dolarový multimiliardář Bill Gates.

Nejbohatší muž planety - šéf softwarové společnosti Microsoft Bill Gates - do Česka dorazil už počtvrté. V Praze uzavřel smlouvu o spolupráci se skupinou Český Telecom. Díky tomu by se měla v domácnostech zpříjemnit obsluha elektronických spotřebičů z jednoho místa, podnikům pak zefektivnit a zjednodušit řízení. „Chceme, aby lidé mohli využívat informačních a telekomunikačních služeb v co největší šíři. Nabídnout takovou škálu služeb, která z domácností udělá moderní domácnosti,“ řekl šéf české a slovenské pobočky Microsoftu Jiří Devát.

Konkrétní produkty však zatím nejsou k dispozici a řadu měsíců ještě nebudou. Podle náznaků k nim bude patřit televize přes internet, elektronická pošta na televizní obrazovce nebo obsluha všech elektronických spotřebičů včetně pračky a ledničky přes jeden ovladač.

Důležitou událostí Gatesovy návštěvy byl i podpis smlouvy s Národním bezpečnostním úřadem o zpřístupnění technických informací a zdrojových kódů operačního systému Windows a sady aplikací, serverů a služeb Microsoft Office System.

To má české vládě umožnit prozkoumat kód, zdali v něm nejsou nějaká „zadní vrátka“, kterými by unikaly tajné informace. Takovou smlouvu už s Microsoftem podepsalo 35 zemí, mimo jiné Polsko, Čína nebo Rusko. Na základě smlouvy mohou vybrané vlády ve světě lépe chránit informační systémy před únikem dat a současně vyvíjet nové systémy. Program garantuje i osobní spolupráci s vývojáři Microsoftu.

Bill Gates v Praze oznámil i nový projekt EuroScience, který by měl urychlit evropské inovace ve vědě a výpočetní technice. V příštích pěti letech chce Microsoft na výzkum ve výpočetní technice uvolnit 40 milionů eur (zhruba 1,2 miliardy korun). Projekt má pomoci při spolupráci mezi univerzitami, podniky a vládou ve vědě a výpočetní technice. Slíbené peníze půjdou mimo jiné na stáže, stipendia, oceňovací programy a vědecké semináře.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black…
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Technologie
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít