Čekání na internetovou televizi

07. února 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
07. února 2005, 00:00

BILL GATES V PRAZEVe vzdálené budoucnosti se úzce propojí internet s vybavením domácností i podniků. Uvedl to v Praze šéf Microsoftu a dolarový multimiliardář Bill Gates. Nejbohatší muž planety - šéf softwarové společnosti Microsoft Bill Gates - do Česka dorazil už počtvrté.

**BILL GATES V PRAZE

Ve vzdálené budoucnosti se úzce propojí internet s vybavením domácností i podniků. Uvedl to v Praze šéf Microsoftu a dolarový multimiliardář Bill Gates.

Nejbohatší muž planety - šéf softwarové společnosti Microsoft Bill Gates - do Česka dorazil už počtvrté. V Praze uzavřel smlouvu o spolupráci se skupinou Český Telecom. Díky tomu by se měla v domácnostech zpříjemnit obsluha elektronických spotřebičů z jednoho místa, podnikům pak zefektivnit a zjednodušit řízení. „Chceme, aby lidé mohli využívat informačních a telekomunikačních služeb v co největší šíři. Nabídnout takovou škálu služeb, která z domácností udělá moderní domácnosti,“ řekl šéf české a slovenské pobočky Microsoftu Jiří Devát.

Konkrétní produkty však zatím nejsou k dispozici a řadu měsíců ještě nebudou. Podle náznaků k nim bude patřit televize přes internet, elektronická pošta na televizní obrazovce nebo obsluha všech elektronických spotřebičů včetně pračky a ledničky přes jeden ovladač.

Důležitou událostí Gatesovy návštěvy byl i podpis smlouvy s Národním bezpečnostním úřadem o zpřístupnění technických informací a zdrojových kódů operačního systému Windows a sady aplikací, serverů a služeb Microsoft Office System.

To má české vládě umožnit prozkoumat kód, zdali v něm nejsou nějaká „zadní vrátka“, kterými by unikaly tajné informace. Takovou smlouvu už s Microsoftem podepsalo 35 zemí, mimo jiné Polsko, Čína nebo Rusko. Na základě smlouvy mohou vybrané vlády ve světě lépe chránit informační systémy před únikem dat a současně vyvíjet nové systémy. Program garantuje i osobní spolupráci s vývojáři Microsoftu.

Bill Gates v Praze oznámil i nový projekt EuroScience, který by měl urychlit evropské inovace ve vědě a výpočetní technice. V příštích pěti letech chce Microsoft na výzkum ve výpočetní technice uvolnit 40 milionů eur (zhruba 1,2 miliardy korun). Projekt má pomoci při spolupráci mezi univerzitami, podniky a vládou ve vědě a výpočetní technice. Slíbené peníze půjdou mimo jiné na stáže, stipendia, oceňovací programy a vědecké semináře.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít