Čekání na internetovou televizi

07. února 2005, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
07. února 2005, 00:00

BILL GATES V PRAZEVe vzdálené budoucnosti se úzce propojí internet s vybavením domácností i podniků. Uvedl to v Praze šéf Microsoftu a dolarový multimiliardář Bill Gates. Nejbohatší muž planety - šéf softwarové společnosti Microsoft Bill Gates - do Česka dorazil už počtvrté.

**BILL GATES V PRAZE

Ve vzdálené budoucnosti se úzce propojí internet s vybavením domácností i podniků. Uvedl to v Praze šéf Microsoftu a dolarový multimiliardář Bill Gates.

Nejbohatší muž planety - šéf softwarové společnosti Microsoft Bill Gates - do Česka dorazil už počtvrté. V Praze uzavřel smlouvu o spolupráci se skupinou Český Telecom. Díky tomu by se měla v domácnostech zpříjemnit obsluha elektronických spotřebičů z jednoho místa, podnikům pak zefektivnit a zjednodušit řízení. „Chceme, aby lidé mohli využívat informačních a telekomunikačních služeb v co největší šíři. Nabídnout takovou škálu služeb, která z domácností udělá moderní domácnosti,“ řekl šéf české a slovenské pobočky Microsoftu Jiří Devát.

Konkrétní produkty však zatím nejsou k dispozici a řadu měsíců ještě nebudou. Podle náznaků k nim bude patřit televize přes internet, elektronická pošta na televizní obrazovce nebo obsluha všech elektronických spotřebičů včetně pračky a ledničky přes jeden ovladač.

Důležitou událostí Gatesovy návštěvy byl i podpis smlouvy s Národním bezpečnostním úřadem o zpřístupnění technických informací a zdrojových kódů operačního systému Windows a sady aplikací, serverů a služeb Microsoft Office System.

To má české vládě umožnit prozkoumat kód, zdali v něm nejsou nějaká „zadní vrátka“, kterými by unikaly tajné informace. Takovou smlouvu už s Microsoftem podepsalo 35 zemí, mimo jiné Polsko, Čína nebo Rusko. Na základě smlouvy mohou vybrané vlády ve světě lépe chránit informační systémy před únikem dat a současně vyvíjet nové systémy. Program garantuje i osobní spolupráci s vývojáři Microsoftu.

Bill Gates v Praze oznámil i nový projekt EuroScience, který by měl urychlit evropské inovace ve vědě a výpočetní technice. V příštích pěti letech chce Microsoft na výzkum ve výpočetní technice uvolnit 40 milionů eur (zhruba 1,2 miliardy korun). Projekt má pomoci při spolupráci mezi univerzitami, podniky a vládou ve vědě a výpočetní technice. Slíbené peníze půjdou mimo jiné na stáže, stipendia, oceňovací programy a vědecké semináře.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít