Čekání na formulář od Godota

10. dubna 2007, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL, EVA MARZINI
10. dubna 2007, 00:00

ZDENĚK RYDYGR, VÝROBCE KARNEVALOVÝCH MASEKPoslední evropský mohykán ve výrobě masek Zdeněk Rydygr stále marně čeká, až dorazí nové formuláře žádostí peníze. Za ně chce v Zákupech vybudovat muzeum masek. „Součástí expozice budou tři historické stroje, z toho dva byly vyrobeny již v roce 1885.

ZDENĚK RYDYGR, VÝROBCE KARNEVALOVÝCH MASEK

Poslední evropský mohykán ve výrobě masek Zdeněk Rydygr stále marně čeká, až dorazí nové formuláře žádostí peníze. Za ně chce v Zákupech vybudovat muzeum masek.

„Součástí expozice budou tři historické stroje, z toho dva byly vyrobeny již v roce 1885. Dále zde pak návštěvníci naleznou ukázku dílny z roku 1910, pracoviště úředníka z roku 1920, zachovalé výrobky z let 1910 až 2000 či informace o životě zakladatele výroby masek v Zákupech Eduarda Helda,“ vypočítává severočeský podnikatel.

TRUMPETKY A GIRLANDY

Expozici v Zákupech muselo však odborně zastřešit českolipské regionální muzeum. „Kdybych si ho otevřel sám, tak bych musel mít podle vyhlášky odborného pracovníka. To znamená minimálně 20 tisíc měsíčně,“ vysvětluje Rydygr.

Celkově však vyzněl měsíc březen pro Zdeňka Rydygra úspěšně. „Hlavní sezona je od září do února, pak se dělá na sklad nebo importy mimo Evropskou unii. Vloni jsme museli v březnu nechávat lidi doma, protože nebyla práce. Letos jsme však i tento měsíc zatím v zisku. A to hlavně díky tomu, že jsme snížili počet zaměstnanců, a tak i mzdové náklady. V současnosti vyrábíme papírové reklamní trumpety pro firmu Rockwool a v jednání je poptávka na nehořlavé girlandy do Nizozemska za půldruhého milionu,“ říká zákupský podnikatel.

KOMUNISTY ZPROFANOVANÁ KVĚTINA

V březnu se Zdeňkovi Rydygrovi zhubnout nepodařilo. Na boj s nadváhou má však připravenu účinnou zbraň. „Dal jsem konečně dohromady kolo a už se těším, až na něm někam vyrazím,“ říká výrobce masek. Otázkou však zůstává, nakolik se mu podaří tuto zbraň zužitkovat. „Poslední dobou se dostanu z práce domů až večer a na kolo zatím čas nezbývá,“ přiznává.

Rydygr se chystá podniknout výlet ke kamarádovi do Lovosic, což je 55 kilometrů. Zvládne zákupský podnikatel cestu tam i zpět v jednom dni? „Ne, to ne. Zajdeme do hospůdky, přespím tam a druhý den vyrazím zpět,“ je si vědom svých možností. Manželku Rydygr potěšil květinou k Mezinárodnímu dni žen. Dcery ho za to však nepochválily s odkazem, že se jedná o komunistický svátek.

ZDENĚK RYDYGR

Na snímku je poslední evropský mohykán ve výrobě masek zachycen s horou kartónových sáčků. Starosti mu v současnosti 12 NEDĚLE dělají spíše hory papírů ohledně unijních dotací.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít