Čekání na formulář od Godota

10. dubna 2007, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL, EVA MARZINI
10. dubna 2007, 00:00

ZDENĚK RYDYGR, VÝROBCE KARNEVALOVÝCH MASEKPoslední evropský mohykán ve výrobě masek Zdeněk Rydygr stále marně čeká, až dorazí nové formuláře žádostí peníze. Za ně chce v Zákupech vybudovat muzeum masek. „Součástí expozice budou tři historické stroje, z toho dva byly vyrobeny již v roce 1885.

ZDENĚK RYDYGR, VÝROBCE KARNEVALOVÝCH MASEK

Poslední evropský mohykán ve výrobě masek Zdeněk Rydygr stále marně čeká, až dorazí nové formuláře žádostí peníze. Za ně chce v Zákupech vybudovat muzeum masek.

„Součástí expozice budou tři historické stroje, z toho dva byly vyrobeny již v roce 1885. Dále zde pak návštěvníci naleznou ukázku dílny z roku 1910, pracoviště úředníka z roku 1920, zachovalé výrobky z let 1910 až 2000 či informace o životě zakladatele výroby masek v Zákupech Eduarda Helda,“ vypočítává severočeský podnikatel.

TRUMPETKY A GIRLANDY

Expozici v Zákupech muselo však odborně zastřešit českolipské regionální muzeum. „Kdybych si ho otevřel sám, tak bych musel mít podle vyhlášky odborného pracovníka. To znamená minimálně 20 tisíc měsíčně,“ vysvětluje Rydygr.

Celkově však vyzněl měsíc březen pro Zdeňka Rydygra úspěšně. „Hlavní sezona je od září do února, pak se dělá na sklad nebo importy mimo Evropskou unii. Vloni jsme museli v březnu nechávat lidi doma, protože nebyla práce. Letos jsme však i tento měsíc zatím v zisku. A to hlavně díky tomu, že jsme snížili počet zaměstnanců, a tak i mzdové náklady. V současnosti vyrábíme papírové reklamní trumpety pro firmu Rockwool a v jednání je poptávka na nehořlavé girlandy do Nizozemska za půldruhého milionu,“ říká zákupský podnikatel.

KOMUNISTY ZPROFANOVANÁ KVĚTINA

V březnu se Zdeňkovi Rydygrovi zhubnout nepodařilo. Na boj s nadváhou má však připravenu účinnou zbraň. „Dal jsem konečně dohromady kolo a už se těším, až na něm někam vyrazím,“ říká výrobce masek. Otázkou však zůstává, nakolik se mu podaří tuto zbraň zužitkovat. „Poslední dobou se dostanu z práce domů až večer a na kolo zatím čas nezbývá,“ přiznává.

Rydygr se chystá podniknout výlet ke kamarádovi do Lovosic, což je 55 kilometrů. Zvládne zákupský podnikatel cestu tam i zpět v jednom dni? „Ne, to ne. Zajdeme do hospůdky, přespím tam a druhý den vyrazím zpět,“ je si vědom svých možností. Manželku Rydygr potěšil květinou k Mezinárodnímu dni žen. Dcery ho za to však nepochválily s odkazem, že se jedná o komunistický svátek.

ZDENĚK RYDYGR

Na snímku je poslední evropský mohykán ve výrobě masek zachycen s horou kartónových sáčků. Starosti mu v současnosti 12 NEDĚLE dělají spíše hory papírů ohledně unijních dotací.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít