Čekání na důvěru bank

09. ledna 2009, 00:00 - Renata Lichtenegerová
09. ledna 2009, 00:00

Realitní kanceláře, stejně jako developerské společnosti se letos pořádně zapotí.

Lidé pod vlivem globální krize šetří a banky se zdráhají financovat nové projekty.

Letošek nebude pro český realitní trh příliš radostný. Na tom se shodují odborníci z řad analytiků i developerských a realitních firem. A slovní spojení „světová finanční krize“ přitom skloňují ve všech možných pádech. Podle Filipa Endala z poradenské společnosti Deloitte Advisory bude první pololetí probíhat ve znamení dalších propadů prodejů, které budou odpovědí na množící se zprávy o vývoji českého hospodářství.

Znepokojující je pro podnikatele fakt, že ani druhé pololetí nemusí přinést zklidnění situace. „V tuto chvíli neexistuje instituce, která by byla schopna říci, v jaké fázi hospodářského cyklu se nacházíme, kde je pomyslné dno a za jak dlouho se trhy a ekonomika zotaví,“ míní Ondřej Novotný, analytik poradenské společnosti King Sturge. Vše závisí na tom, kdy se obnoví důvěra bank v realitní sektor a na trh zase začnou proudit peníze.

Nejhůře od revoluce

Realitní kanceláře dost možná čeká nejtěžší rok v dosavadní polistopadové historii. „Výkyvy poptávky se dotknou jak rezidenčních nemovitostí, tak i kancelářských a obchodních prostor,“ konstatuje generální sekretář Asociace realitních kanceláří Jan Borůvka. Tento vývoj podle něj může vyvolat i dočasné snížení poptávky po zprostředkovatelských službách realitních kanceláří. Některé z nich by tak mohly zanikat.

Podle Aleše Budína, generálního ředitele realitní kanceláře AAAByty.CZ, se situace nejvíce dotkne středních a menších realitek bez dostatečného kapitálového zázemí. Velké společnosti prý případné problémy patrně zvládnou. „A ohroženi zřejmě nebudou ani takzvaní makléři z obýváku, kteří nenabízejí žádný servis okolo a tedy si mohou dovolit nejnižší ceny,“ konstatuje Budín.

Realitní společnosti to sice nerady přiznávají, ale mnohé z nich musely již koncem loňského roku přistoupit k opatřením na obranu před dopady současné ekonomické situace. „Nejedná se o žádné dramatické změny. Už delší dobu jsme plánovali změnu organizační struktury na efektivnější formu. Na jednu stranu zvyšujeme počet makléřů, na druhou stranu snižujeme počet pracovníků v zázemí firmy. V některých regionech dochází k přestěhování kanceláří na výhodnější adresy,“ přibližuje aktuální situaci firmy například Břetislav Cieslar ze společnosti AAAIndustry.CZ.

Řekni, kolik máš

Podle Filipa Endala by letos realitní kanceláře mohly pod tlakem okolností začít ve větší míře vstupovat do franšízingových sítí typu Re/Max nebo Real Spektrum.

Ani developerské společnosti se podle všeho nemohou těšit na snadný rok. „Platí to zejména pro ty, které podlehly optimismu na trhu v posledních letech. Věřily v trvalý růst poptávky i cen bytů a v důsledku toho nakupovaly drahé pozemky a projekty,“ upozorňuje Filip Endal.

Důsledky finanční krize mají zásadní vliv na financování developerských projektů. Podmínky pro získání bankovních úvěrů jsou již nyní velmi přísné. „Někteří předlužení developeři tedy další úvěry těžko získají a nebudou moci realizovat další plánované projekty. Sníží se i poptávka po pozemcích vhodných pro výstavbu bytových domů. To povede k dalšímu snížení cen těchto pozemků, které v posledním období zaznamenaly zhruba patnáctiprocentní pokles,“ předpokládá Karel Zeman, ředitel sektoru prodeje nemovitostí developerské společnosti Ekospol.

Ze situace by naopak mohli těžit ekonomicky silní developeři. „Zájemci o bydlení budou vybírat nejen podle atraktivnosti lokalit a ceny bytů, ale velmi důsledně budou prověřovat ekonomickou situaci developera,“ konstatuje Zeman.

Pražské byty zlevní

V předpovědích vývoje cen nemovitostí v letošním roce se lidé z oboru vesměs shodují. Očekávají pokles v případě bytů v panelových domech, obzvláště v nežádaných lokalitách se špatnou dopravní dostupností. Například šéf AAAByty.CZ předpokládá, že by se ceny těchto bytů mohly snížit i o více než deset procent.

Po delší době by podle odborníků mohly zlevňovat novostavby. „Můj odhad je, že může dojít k patnácti až dvacetiprocentnímu poklesu cen bytů, zejména těch nových, jež zůstávají v zásobách developerů. Pokles také mohou způsobit nucené odprodeje bytů v důsledku neschopnosti občanů splácet hypotéky, čímž se celý trh ocitá v jakési dlouhodobé pasti,“ konstatuje Filip Endal. Korekce cen bytů, ať už starších či novostaveb, se podle něj bude týkat především Prahy, v regionech výraznější změny neočekává.

Loňskou silnou poptávku po komerčních prostorách letos patrně vystřídá mírný pokles. V režii omezeného přístupu developerů k bankovním úvěrům ale bude klesat i nabídka nových kanceláří na trhu. Pronájmy komerčních prostor by tak mohly stagnovat, možná i mírně růst s tím, jak se některé developerské projekty budou zpomalovat, případně odkládat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít