Čekání na ČSOB

08. září 2010, 18:42 - Petra Pelantová
08. září 2010, 18:42

Belgické KBC se vyplatí počkat s podejem české dcery až na příští rok

Plánovaný vstup tuzemské ČSOB na pražskou burzu by se mohl posunout až na příští rok. Naznačuje to několik okolností. Ve svých vyjádřeních o načasování se mírní ČSOB i mateřská KBC. „Stále platí plánovaný prodej minoritní části. A prostřednictvím pražské burzy. Kdy? To už je otázka na našeho belgického vlastníka,“ sdělil mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek. „Mohu pouze zopakovat, co jsme uváděli začátkem srpna při prezentaci výsledků KBC za druhé čtvrtletí,“ tvrdí mluvčí KBC Group Viviane Huybrechtová.

Není rozhodnuto

Tehdy se však skupina omezila pouze na tvrzení, že přípravy prodeje menšinového podílu ČSOB úspěšně pokračují. V prezentaci pro analytiky, která doprovázela oznámení výsledků za druhé letošní čtvrtletí, KBC upřesnila, že primární emise se bude týkat maximálně 40procentního balíku akcií ČSOB a že skupina stále čeká na vhodnou příležitost. V médiích se spekulovalo, proč KBC emisi odkládá. Nejprve totiž měla být na jaře, pak v červnu a nakonec nebude dříve než na podzim. KBC však nikdy neuvedla žádný ze zmiňovaných termínů. V březnu KBC při prezentaci investorům sdělila, že bude usilovat o dokončení IPO v roce 2010. To však bylo naposledy, kdy bankovní a pojišťovací KBC spojovala emisi akcií ČSOB s rokem 2010.
Dle informací týdeníku EURO zatím vedení belgické skupiny o termínu nerozhodlo. A okolnosti odhalují, že bance se vyplatí počkat až do příštího roku. Aktuální situace na kapitálových trzích totiž ukazuje, že investoři jsou ostražití a po měsících růstu se obávají poklesu. „Tato nálada vyplývá i z toho, že investoři posílají velké objemy peněz do dluhopisů, přestože jejich výnosy nejsou nijak závratné,“ konstatoval analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka, který považuje vyčkávání s emisí ČSOB na vhodný okamžik za správné. „Je to logické taktizování, neboť na trhu nyní nejsou ideální podmínky. Navíc z posledních výsledků KBC vyplývá, že by skupina mohla generovat peníze ze svého byznysu,“ naznačuje Hatlapatka další důvod, proč nechce KBC emisi uspěchat.

Nepříjemná arbitráž

KBC hledá zdroje na splacení celkem sedmi miliard eur (přibližně 182 miliard korun) vypůjčených od belgické vlády. Prostředky však nepotřebuje okamžitě, a proto ji k prodeji ČSOB nic nenutí. Musí je vrátit do roku 2013. A pokud by se jí podařilo získat finance jinde, nemusela by svou českou dceru nakonec prodávat vůbec. Popřípadě by stačilo pustit jen její mnohem menší část. Banka totiž pro KBC díky ziskovosti znamená zlaté vejce. Někteří analytici tvrdí, že pokud by se KBC mohla prodeji vyhnout, určitě by to udělala.
Existují však i další podstatné důvody, proč prodávat až příští rok. Se vstupem ČSOB na burzu totiž nepříjemně koliduje právní bitva mezi ministerstvem financí (MF) a ČSOB, v níž se hraje o miliardy korun. Poslední stání této pařížské arbitráže se odehrálo letos v květnu a rozhodnutí by mělo padnout do konce roku. Bylo by proto logické, kdyby banka počkala na výsledek. V případě prohry by totiž ČSOB mohla zaplatit MF vyšší částku než 34 miliard korun, což představuje minimální roční zisky za poslední tři roky. A pro potenciální investory by to nebyla dobrá zpráva. ČSOB sice tvrdí, že MF nemá šanci uspět, ale belgická matka se dle informací týdeníku EURO zaručila za případnou prohru. Řečeno jinak – že zaplatí případnou ztrátu, což prý investorům sdělí i v prospektu emitenta, který se v souvislosti s IPO připravuje.
Další nepříjemností pro emisi je spor ČSOB s Českou poštou. Státní pošta totiž hodlá vyjednat u ČSOB vyšší cenu za své služby. Aktuálně dostává Česká pošta od ČSOB miliardu korun a inkasovanou částku hodlá dle dostupných informací zdvojnásobit. Vyčkávání však může souviset i se spekulacemi, že KBC by mohla chtít banku prodat přímo. V této souvislosti se ukazuje i na potenciální kupce – německou Deutsche Bank či francouzskou BNP Paribas. V tisku se objevila i citace z nejmenovaného zdroje, že belgický majitel připravuje prodej celé ČSOB. Hrubý výnos prodeje 40procentního balíku akcií ČSOB na burze by dle odhadů tuzemských analytiků mohl vynést 1,8 až 2,5 miliardy eur. KBC však předpokládá, že prostřednictvím prodeje 30– až 40procentního podílu v ČSOB získá 1,2 až 3,1 miliardy eur.

Velký zájem

Prodá-li se nakonec ČSOB prostřednictvím pražské burzy, bude to pro tuzemský kapitálový trh znamenat velkou vzpruhu. Některé poradenské společnosti dokonce nabízejí svým klientům akcie ČSOB a slibují slušné zisky. „U investorů se očekává velký zájem a trhu to rovněž pomůže. To už lze vidět na objemech, nejvíc se obchodují banky. V poslední době se objem obchodů propadl a čeká se, že impulzem pro růst by mohla být emise ČSOB,“ konstatoval analytik společnosti Atlantik FT Milan Lávička. „Investoři budou akcie ČSOB nakupovat, pokud je jejich vlastník nabídne za atraktivní cenu. Obecně je však trh vůči bankám stále naladěn spíš negativně. KBC byla příjemcem masivní státní pomoci, a proto spekuluji, že ČSOB by po svém uvedení na trh mohla být zajímavým dividendovým titulem, čímž by mateřské společnosti pomohla tyto zdroje splácet,“ domnívá se portfolio manager Investiční společnosti České spořitelny Jiří Lengál.
Pražská burza by nemusela být jedinou burzou, jejímž prostřednictvím nakonec KBC část své české dcery prodá. Ve hře je i londýnská burza Euronext. Mezi manažery emise budou banky Goldman Sachs, JP Morgan, Credit Suisse, KBC Investment a Patria Finance. Jedna akcie ČSOB by dle informací agentury Dow Jones Newswire měla přijít na jeden až pět tisíc korun. KBC si od emise slibuje, že ČSOB se stane druhou či třetí největší firmou na pražské burze.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít