Čekáme dobrou úrodu. A také problémy

04. dubna 2005, 00:00 - PETR HAVEL
04. dubna 2005, 00:00

BILANCE DLOUHÉ ZIMY Letošní dlouhá zima založila na další problémy zemědělců. Ne proto, že by ohrozila úrodu, ale právě naopak. Sklizeň bude pravděpodobně tak dobrá, že se potíže s jejím odbytem ještě zvýší. Souvislá sněhová pokrývka, která se letos udržela nezvykle dlouho, ochránila na podzim zaseté plodiny před vymrznutím.

BILANCE DLOUHÉ ZIMY

Letošní dlouhá zima založila na další problémy zemědělců. Ne proto, že by ohrozila úrodu, ale právě naopak. Sklizeň bude pravděpodobně tak dobrá, že se potíže s jejím odbytem ještě zvýší.

Souvislá sněhová pokrývka, která se letos udržela nezvykle dlouho, ochránila na podzim zaseté plodiny před vymrznutím. Vedle toho představovala také potřebnou zásobu vláhy. Mrazivé počasí zamezilo množení škůdců. Po zimě pak včas přišlo jaro a navíc nenastala situace, kdy by po velkém oteplení náhle výrazně klesly teploty. To vše znamená, že letošní úroda může být velmi dobrá.

S tím, že letošní zima měla prakticky na celém území České republiky pro zemědělské plodiny příznivý vliv, jednoznačně souhlasí i předseda komoditní rady pro obiloviny Asociace soukromého zemědělství Stanislav Najmr. Stejně jako další představitelé zemědělců i on očekává dobrou úrodu obilovin a olejnin. „Jediným problémem by mohlo být nějaké delší období sucha,“ dodává.

SPOKOJENI JSOU I VINAŘI Výrazná a dlouhá zima, trvající do poloviny března, nevadila ani zemědělcům. Naopak - také oni jsou optimisté. Podle šéfa společnosti Vinselekt Miloše Michlovského položily velké množství srážek a nízké teploty „vynikající základ pro jarní růst révy vinné“.

Po loňské sezoně měly podle něj vinice poměrně velký nedostatek vláhy, ale zimní sněhové srážky tento deficit doplnily na normální úroveň. „Na jižní Moravě navíc panovaly i optimální teplotní podmínky,“ říká Michlovský. Vyskytovaly se teploty pod -15 stupňů Celsia, při nichž hynou spory houbových a plísňových nemocí, takže nebezpečí napadení úrody těmito chorobami se podstatně snížilo. Zároveň však teploty neklesly pod -20 stupňů Celsia a díky tomu nedošlo k poškození keřů révy vinné. DOBRÁ I PRO ZVÍŘATA Letošní zima nebyla vlídná jen k zemědělským plodinám. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna prospěl letošní průběh zimy i hospodářským zvířatům chovaný pasteveckým způsobem. Není totiž pravda, že například masnému skotu zima s množstvím sněhu a mrazy škodí. „Naopak - pokud jsou taková zvířata chovaná odpovídajícím způsobem, zima jim spíše svědčí. Vysoká sněhová pokrývka sice může omezit zvířata v pohybu, ale pořád je pro volně ustájený skot lepší než třeba mírná zima s množstvím deště místo sněhu,“ konstatuje Duben.

Průběh zimy si pochvaluje i tajemník Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka. „Pro včelstva byla velmi příznivá, odnikud zatím nemáme hlášeny výrazné úhyny,“ uvádí. Podle jeho slov bylo prospěšné také teplejší období na konci ledna, kdy se včely proletěly a zbavily výkalů. Pochvaluje si i poměrně náhlý konec zimy a nástup ryze jarního počasí v posledních dnech.

Včelaři loni zazimovali asi 557 tisíc včelstev. Při standardně desetiprocentních ztrátách přes zimu to v praxi znamená, že do jarní přírody by se mělo rozletět více než půl milionu včelstev.

KAM S ÚRODOU?

Téměř optimální klimatické podmínky vypadají na první pohled jako dobrá zpráva. Bohužel tomu bude ale spíše naopak. Předpokládaná dobrá letošní úroda totiž téměř jistě prohloubí současné problémy s odbytem zemědělských surovin, zejména pak obilovin (blíže v komentáři na straně 22).

„Díky dobré úrodě může letos na podzim paradoxně dojít k finanční krizi zemědělců, kteří budou postrádat prostředky za neprodané nebo neuhrazené obilí,“ upozornil na nedávném semináři k problematice trhu s obilím předseda Asociace soukromého zemědělství Stanislav Němec. Zejména kvůli tomu, že v České republice hrozí naprostý nedostatek volných skladovacích kapacit, takže při žních nebude kam složit sklizeň od kombajnů (podrobněji v Profitu č. 10/2005). Za čtyři měsíce, které zbývají do žní, se přitom jen těžko může uvolnit větší množství skladovacích prostor. Takzvaná propustnost českých dopravních cest je totiž zhruba 150 tisíc tun obilí za měsíc, z čehož vyplývá, že do žní není reálné současné zásoby včas vyvézt.

Foto popis| Dlouhá a mrazivá zima nevadila ani zvířatům.

Foto popis| Kvůli zaplněným skladům nebude kam uložit očekávanou dobrou sklizeň.

Foto autor| ilustrační foto: Profit -Martin Siebert (2x)

O autorovi| autor je agrární analytik

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít