Čeká se na pilnou včelku

13. srpna 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
13. srpna 2007, 00:00

ZÁMEK NOVÁ VČELNICE Jihočeské městečko Nová Včelnice leží zhruba 12 kilometrů severovýchodně od Jindřichova Hradce. Je rodištěm známých herců Rudolfa Hrušínského a Luďka Munzara, významnější památky ale nemá. Až na zámek, který je ovšem v dezolátním stavu. Včelnický zámek leží ve východní části městečka u silnice na Žirovnici.

ZÁMEK NOVÁ VČELNICE Jihočeské městečko Nová Včelnice leží zhruba 12 kilometrů severovýchodně od Jindřichova Hradce. Je rodištěm známých herců Rudolfa Hrušínského a Luďka Munzara, významnější památky ale nemá. Až na zámek, který je ovšem v dezolátním stavu.

Včelnický zámek leží ve východní části městečka u silnice na Žirovnici. Je to jednopatrová trojkřídlá stavba, v jejímž přízemí jsou zachovány historické klenby.

Součástí objektu je i velký dvůr, který sousedí se zámeckým rybníkem a parkem.

Vinou dlouholetého zanedbávání je však budova v současnosti ve velmi špatném stavu. Na mnoha místech chybí fasáda a zdivo je narušeno vodou. Okna jsou vytlučená, dveře vyvrácené. K dobrému stavu nepřispěl ani menší požár z roku 2001, při kterém byly poškozeny stropní konstrukce.

Přes tuto nelichotivou vizitku měl zámek ještě donedávna šanci na brzkou rekonstrukci. Roku 2004 ho totiž získala pražská firma Hypokramed, která plánovala přestavbu na rehabilitační zařízení. K realizaci však nikdy nedošlo a budova je dnes znovu na prodej. Aktuální cena je 1,5 milionu korun.

VENCELÍK A PARADIS

První zmínka o vsi Včelnice pochází ze 14. století, kdy zdejší panství vlastnil jakýsi Svatomír. Již tehdy zde zřejmě stávala nevelká gotická tvrz, vybudovaná na návrší nad rybníkem.

Drobná šlechta na ní sídlila až do roku 1478, kdy obec získal bohatý kutnohorský měšťan Václav Vencelík z Vrchovišť. Jeho potomci v následujícím století tvrz výrazně rozšířili a zmodernizovali, takže se začala podobat jednoduchému zámku.

Ještě výraznější přestavby se objekt dočkal na konci 17. století, kdy ho vlastnil španělský rod Paradisů de Lasaga. Byl

vybudován arkádový dvůr a k severozápadní části budov byl přistavěn takzvaný „nový zámek“.

OPRAVA SE NEKONÁ

V 18. a na počátku 19. století se majitelé objektu často střídali, až ho roku 1831 získal majitel vídeňského bankovního domu Jan Jindřich Geymüller. Jeho potomci drželi zámek až do konce druhé světové války, kdy jim byl znárodněn.

Po roce 1948 sloužil objekt účelům Místního národního výboru Nová Včelnice, který ho využíval jako kanceláře a byty. Na údržbu se však příliš nedbalo a historická budova začala chátrat.

Po roce 1989 měl být objekt vrácen rodině Geymüllerů. Její členové však usoudili, že by nákladnou rekonstrukci (odhadovanou až na 150 milionů korun) nezvládli a budovu raději nechali obci. Ta ji za symbolickou jednu korunu a zhruba milion korun za pozemky prodala roku 2004 firmě Hypokarmed. Kýžené opravy se ale nedočkala.

 POPIS OBJEKTU název zámek Nová Včelnice místo Nová Včelnice kraj Jihočeský lokace č. p. 1 typ zámek stav zchátralý využití ne kult. památka od roku 1958 nabízí Reka-Group, s.r.o. cena 1,5 milionu Kč

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít