Čeká se na pilnou včelku

13. srpna 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
13. srpna 2007, 00:00

ZÁMEK NOVÁ VČELNICE Jihočeské městečko Nová Včelnice leží zhruba 12 kilometrů severovýchodně od Jindřichova Hradce. Je rodištěm známých herců Rudolfa Hrušínského a Luďka Munzara, významnější památky ale nemá. Až na zámek, který je ovšem v dezolátním stavu. Včelnický zámek leží ve východní části městečka u silnice na Žirovnici.

ZÁMEK NOVÁ VČELNICE Jihočeské městečko Nová Včelnice leží zhruba 12 kilometrů severovýchodně od Jindřichova Hradce. Je rodištěm známých herců Rudolfa Hrušínského a Luďka Munzara, významnější památky ale nemá. Až na zámek, který je ovšem v dezolátním stavu.

Včelnický zámek leží ve východní části městečka u silnice na Žirovnici. Je to jednopatrová trojkřídlá stavba, v jejímž přízemí jsou zachovány historické klenby.

Součástí objektu je i velký dvůr, který sousedí se zámeckým rybníkem a parkem.

Vinou dlouholetého zanedbávání je však budova v současnosti ve velmi špatném stavu. Na mnoha místech chybí fasáda a zdivo je narušeno vodou. Okna jsou vytlučená, dveře vyvrácené. K dobrému stavu nepřispěl ani menší požár z roku 2001, při kterém byly poškozeny stropní konstrukce.

Přes tuto nelichotivou vizitku měl zámek ještě donedávna šanci na brzkou rekonstrukci. Roku 2004 ho totiž získala pražská firma Hypokramed, která plánovala přestavbu na rehabilitační zařízení. K realizaci však nikdy nedošlo a budova je dnes znovu na prodej. Aktuální cena je 1,5 milionu korun.

VENCELÍK A PARADIS

První zmínka o vsi Včelnice pochází ze 14. století, kdy zdejší panství vlastnil jakýsi Svatomír. Již tehdy zde zřejmě stávala nevelká gotická tvrz, vybudovaná na návrší nad rybníkem.

Drobná šlechta na ní sídlila až do roku 1478, kdy obec získal bohatý kutnohorský měšťan Václav Vencelík z Vrchovišť. Jeho potomci v následujícím století tvrz výrazně rozšířili a zmodernizovali, takže se začala podobat jednoduchému zámku.

Ještě výraznější přestavby se objekt dočkal na konci 17. století, kdy ho vlastnil španělský rod Paradisů de Lasaga. Byl

vybudován arkádový dvůr a k severozápadní části budov byl přistavěn takzvaný „nový zámek“.

OPRAVA SE NEKONÁ

V 18. a na počátku 19. století se majitelé objektu často střídali, až ho roku 1831 získal majitel vídeňského bankovního domu Jan Jindřich Geymüller. Jeho potomci drželi zámek až do konce druhé světové války, kdy jim byl znárodněn.

Po roce 1948 sloužil objekt účelům Místního národního výboru Nová Včelnice, který ho využíval jako kanceláře a byty. Na údržbu se však příliš nedbalo a historická budova začala chátrat.

Po roce 1989 měl být objekt vrácen rodině Geymüllerů. Její členové však usoudili, že by nákladnou rekonstrukci (odhadovanou až na 150 milionů korun) nezvládli a budovu raději nechali obci. Ta ji za symbolickou jednu korunu a zhruba milion korun za pozemky prodala roku 2004 firmě Hypokarmed. Kýžené opravy se ale nedočkala.

 POPIS OBJEKTU název zámek Nová Včelnice místo Nová Včelnice kraj Jihočeský lokace č. p. 1 typ zámek stav zchátralý využití ne kult. památka od roku 1958 nabízí Reka-Group, s.r.o. cena 1,5 milionu Kč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do…
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Continental znovu vynalezl kolo, aby mohly elektromobily lépe brzdit
Kvíz na pátek: Poznáte součástky auta jen podle obrázku?
Technologie
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Intel: top Coffee Lake má o 11 % lepší výkon v jednom vlákně. Kvůli AMD přejmenuje čipset
Evleaks kazí překvapení další Korejcům. Takhle bude vypadat LG V30
Čeští Warhorse Studios vnadí dalším trailerem na Kingdom Come: Deliverance (video)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít