Čeká se na pilnou včelku

13. srpna 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
13. srpna 2007, 00:00

ZÁMEK NOVÁ VČELNICE Jihočeské městečko Nová Včelnice leží zhruba 12 kilometrů severovýchodně od Jindřichova Hradce. Je rodištěm známých herců Rudolfa Hrušínského a Luďka Munzara, významnější památky ale nemá. Až na zámek, který je ovšem v dezolátním stavu. Včelnický zámek leží ve východní části městečka u silnice na Žirovnici.

ZÁMEK NOVÁ VČELNICE Jihočeské městečko Nová Včelnice leží zhruba 12 kilometrů severovýchodně od Jindřichova Hradce. Je rodištěm známých herců Rudolfa Hrušínského a Luďka Munzara, významnější památky ale nemá. Až na zámek, který je ovšem v dezolátním stavu.

Včelnický zámek leží ve východní části městečka u silnice na Žirovnici. Je to jednopatrová trojkřídlá stavba, v jejímž přízemí jsou zachovány historické klenby.

Součástí objektu je i velký dvůr, který sousedí se zámeckým rybníkem a parkem.

Vinou dlouholetého zanedbávání je však budova v současnosti ve velmi špatném stavu. Na mnoha místech chybí fasáda a zdivo je narušeno vodou. Okna jsou vytlučená, dveře vyvrácené. K dobrému stavu nepřispěl ani menší požár z roku 2001, při kterém byly poškozeny stropní konstrukce.

Přes tuto nelichotivou vizitku měl zámek ještě donedávna šanci na brzkou rekonstrukci. Roku 2004 ho totiž získala pražská firma Hypokramed, která plánovala přestavbu na rehabilitační zařízení. K realizaci však nikdy nedošlo a budova je dnes znovu na prodej. Aktuální cena je 1,5 milionu korun.

VENCELÍK A PARADIS

První zmínka o vsi Včelnice pochází ze 14. století, kdy zdejší panství vlastnil jakýsi Svatomír. Již tehdy zde zřejmě stávala nevelká gotická tvrz, vybudovaná na návrší nad rybníkem.

Drobná šlechta na ní sídlila až do roku 1478, kdy obec získal bohatý kutnohorský měšťan Václav Vencelík z Vrchovišť. Jeho potomci v následujícím století tvrz výrazně rozšířili a zmodernizovali, takže se začala podobat jednoduchému zámku.

Ještě výraznější přestavby se objekt dočkal na konci 17. století, kdy ho vlastnil španělský rod Paradisů de Lasaga. Byl

vybudován arkádový dvůr a k severozápadní části budov byl přistavěn takzvaný „nový zámek“.

OPRAVA SE NEKONÁ

V 18. a na počátku 19. století se majitelé objektu často střídali, až ho roku 1831 získal majitel vídeňského bankovního domu Jan Jindřich Geymüller. Jeho potomci drželi zámek až do konce druhé světové války, kdy jim byl znárodněn.

Po roce 1948 sloužil objekt účelům Místního národního výboru Nová Včelnice, který ho využíval jako kanceláře a byty. Na údržbu se však příliš nedbalo a historická budova začala chátrat.

Po roce 1989 měl být objekt vrácen rodině Geymüllerů. Její členové však usoudili, že by nákladnou rekonstrukci (odhadovanou až na 150 milionů korun) nezvládli a budovu raději nechali obci. Ta ji za symbolickou jednu korunu a zhruba milion korun za pozemky prodala roku 2004 firmě Hypokarmed. Kýžené opravy se ale nedočkala.

 POPIS OBJEKTU název zámek Nová Včelnice místo Nová Včelnice kraj Jihočeský lokace č. p. 1 typ zámek stav zchátralý využití ne kult. památka od roku 1958 nabízí Reka-Group, s.r.o. cena 1,5 milionu Kč

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít