Čeká se na pilnou včelku

13. srpna 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
13. srpna 2007, 00:00

ZÁMEK NOVÁ VČELNICE Jihočeské městečko Nová Včelnice leží zhruba 12 kilometrů severovýchodně od Jindřichova Hradce. Je rodištěm známých herců Rudolfa Hrušínského a Luďka Munzara, významnější památky ale nemá. Až na zámek, který je ovšem v dezolátním stavu. Včelnický zámek leží ve východní části městečka u silnice na Žirovnici.

ZÁMEK NOVÁ VČELNICE Jihočeské městečko Nová Včelnice leží zhruba 12 kilometrů severovýchodně od Jindřichova Hradce. Je rodištěm známých herců Rudolfa Hrušínského a Luďka Munzara, významnější památky ale nemá. Až na zámek, který je ovšem v dezolátním stavu.

Včelnický zámek leží ve východní části městečka u silnice na Žirovnici. Je to jednopatrová trojkřídlá stavba, v jejímž přízemí jsou zachovány historické klenby.

Součástí objektu je i velký dvůr, který sousedí se zámeckým rybníkem a parkem.

Vinou dlouholetého zanedbávání je však budova v současnosti ve velmi špatném stavu. Na mnoha místech chybí fasáda a zdivo je narušeno vodou. Okna jsou vytlučená, dveře vyvrácené. K dobrému stavu nepřispěl ani menší požár z roku 2001, při kterém byly poškozeny stropní konstrukce.

Přes tuto nelichotivou vizitku měl zámek ještě donedávna šanci na brzkou rekonstrukci. Roku 2004 ho totiž získala pražská firma Hypokramed, která plánovala přestavbu na rehabilitační zařízení. K realizaci však nikdy nedošlo a budova je dnes znovu na prodej. Aktuální cena je 1,5 milionu korun.

VENCELÍK A PARADIS

První zmínka o vsi Včelnice pochází ze 14. století, kdy zdejší panství vlastnil jakýsi Svatomír. Již tehdy zde zřejmě stávala nevelká gotická tvrz, vybudovaná na návrší nad rybníkem.

Drobná šlechta na ní sídlila až do roku 1478, kdy obec získal bohatý kutnohorský měšťan Václav Vencelík z Vrchovišť. Jeho potomci v následujícím století tvrz výrazně rozšířili a zmodernizovali, takže se začala podobat jednoduchému zámku.

Ještě výraznější přestavby se objekt dočkal na konci 17. století, kdy ho vlastnil španělský rod Paradisů de Lasaga. Byl

vybudován arkádový dvůr a k severozápadní části budov byl přistavěn takzvaný „nový zámek“.

OPRAVA SE NEKONÁ

V 18. a na počátku 19. století se majitelé objektu často střídali, až ho roku 1831 získal majitel vídeňského bankovního domu Jan Jindřich Geymüller. Jeho potomci drželi zámek až do konce druhé světové války, kdy jim byl znárodněn.

Po roce 1948 sloužil objekt účelům Místního národního výboru Nová Včelnice, který ho využíval jako kanceláře a byty. Na údržbu se však příliš nedbalo a historická budova začala chátrat.

Po roce 1989 měl být objekt vrácen rodině Geymüllerů. Její členové však usoudili, že by nákladnou rekonstrukci (odhadovanou až na 150 milionů korun) nezvládli a budovu raději nechali obci. Ta ji za symbolickou jednu korunu a zhruba milion korun za pozemky prodala roku 2004 firmě Hypokarmed. Kýžené opravy se ale nedočkala.

 POPIS OBJEKTU název zámek Nová Včelnice místo Nová Včelnice kraj Jihočeský lokace č. p. 1 typ zámek stav zchátralý využití ne kult. památka od roku 1958 nabízí Reka-Group, s.r.o. cena 1,5 milionu Kč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít