Čechy mají v Iráku rádi

29. března 2010, 05:00 - Tomáš Stingl
29. března 2010, 05:00

Investoři mohou v Iráku těžit z dobrého jména, které tam české výrobky tradičně mají. Říká to předseda výkonného výboru Česko-arabské obchodní komory George Karra’a. Na velké zakázky ale podle něj mají spadeno Američané, při těch menších zase konkurují nízkou cenou Číňané či Turci.

Autor: Martin Siebert

Irák byl zpustošen válkou, takže je jeho rekonstrukce příležitostí pro velké zakázky. Co především potřebuje?

Dá se to říct jednoduše: Irák potřebuje úplně všechno. Spotřební zboží, stroje, techniku na zpracování průmyslového i zemědělského odpadu, samozřejmě obnovu ropného průmyslu. Uvažte, že například šedesát procent Iráčanů dosud pije kalnou vodu z řek. Takže země potřebuje opravdu všechno, a co je hlavní, díky ropě na to má peníze.

Takže to vypadá jako ideální odbytiště. A naši exportéři mohou navíc zřejmě těžit i z dobré pověsti českých produktů…

Obecně mají české výrobky v Iráku velmi dobrou pověst. Víte, v celém arabském světě je jako garance kvality vnímáno Německo. A o českých výrobcích se říká, že je to německá kvalita za rozumnou cenu.

A jak jsou vnímáni Češi jako lidé? Čecha vidí v Iráku jako poctivého a vynalézavého člověka, který spíš pomáhá, než by jenom přijel a shrábnul zisky, jak to dělají někteří západní investoři. Iráčané také ocenili vyslání české polní nemocnice v době po válce se Saddámovým režimem. Přesto je v současnosti v Iráku českých investorů relativně málo. Čím to je?

Řekněme si to otevřeně: Dostat se na irácký trh je těžké. Velké zakázky mají pod palcem Američané. Ty menší pod jeden milion dolarů sice Američany moc nezajímají, ale u těch zase konkurují cenou hlavně levní Číňané, Turci nebo Indové. V porovnání s nimi už jsou české firmy bohužel drahé. Hlavní problém je ale v tom, že na irácký trh prakticky nemůžete vstoupit bez dobrého prostředníka nebo místního zástupce.

Tím by měl být kdo? Jestliže potřebujete získat zakázku od státní správy, obvykle to znamená mít prostředníka u někoho z vysoce postavených lidí. Pokud hledáte partnera v soukromé sféře, musíte se kupodivu podívat mimo Irák. Většina irácké podnikatelské elity totiž i z bezpečnostních důvodů sídlí mimo svou zemi. Především na Kypru, v Sýrii, Dubaji, Jordánsku nebo Turecku. Odtamtud řídí své obchody. Na co si dát pozor v oblasti kulturních rozdílů? |GEORGE KARRA’A|
|Narodil se v roce 1966 v palestinském Betlémě, kde absolvoval i střední školu. V Československu pak vystudoval České vysoké učení technické a také obor zemědělské stroje na České zemědělské univerzitě v Praze. V Česku posléze působil v obchodě, podnikání i průmyslu. V období 2005 až 2007 byl generálním tajemníkem Česko-arabské obchodní komory, v roce 2008 byl zvolen předsedou jejího výkonného výboru. Se svou manželkou a třemi dětmi žije v Karlových Varech.|
I v tom je Irák doslova výbušnou zemí. Vždyť je to obrovská národnostní i náboženská směsice. Jsou tu sunnité i šíité, pravoslavní křesťané i katolíci, turecká i kurdská menšina. V každé části země jsou proto trošku jiné zvyklosti. Musíte si zjistit, jaká je situace právě v lokalitě, kde chcete působit. Obecně platí, že je potřeba ctít náboženské svátky. V pátek se až do skončení páteční motlitby nepracuje. Pozor také během posvátného měsíce ramadánu, který letos začíná v polovině srpna. To jsou úřední hodiny jen od desáté do dvanácté hodiny nebo maximálně do dvou odpoledne. Pokud možno se tedy návštěvě Iráku během tohoto měsíce vyhněte.
Co českým zájemcům o Irák nabízí vaše komora? **

Můžeme zjistit, zda je o příslušný produkt v Iráku zájem, najít vhodného partnera, zprostředkovat první kontakt, pomoci s překlady a korespondencí. Ta probíhá obvykle v arabštině nebo angličtině. Pomáháme i při řešení případných problémů, které se v průběhu zakázky nakonec často objevují.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít