CCB: Počet návrhů na bankrot firem byl v listopadu rekordní

08. prosince 2010, 12:45 - ČTK
08. prosince 2010, 12:45

V listopadu bylo podáno 426 návrhů na bankrot obchodních společností, což je nejvyšší hodnota za jeden měsíc od ledna 2008, kdy začal platit nový insolvenční zákon.

Foto: archív Profit

Také počet podaných návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů byl v listopadu rekordní a vystoupal na 104. Osobních bankrotů bylo v listopadu vyhlášeno 617. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes ČTK poskytla společnost CCB - Czech Credit Bureau.

V listopadu bylo vyhlášeno 89 bankrotů obchodních společností a 55 bankrotů fyzických osob podnikatelů. Ve srovnání s údaji za říjen se počet vyhlášených bankrotů obchodních společností snížil o tři bankroty a v porovnání se stejným obdobím 2009 klesl o čtyři bankroty. U fyzických osob podnikatelů bylo v listopadu vyhlášeno o 24 bankrotů více než v říjnu a o 31 více než v listopadu 2009.

V podmínkách mírného ekonomického oživení se počet bankrotů obchodních společností v listopadu snížil již druhý měsíc po sobě, avšak počet návrhů na bankrot obchodních společností se již druhý měsíc po sobě zvyšuje. Poměrně rychlý růst vykazuje počet jak vyhlášených bankrotů, tak i návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů,“ uvedla vedoucí analytického oddělení CCB Věra Kameníčková.

Celkem bylo za letošních 11 měsíců vyhlášeno 1171 bankrotů obchodních společností, což je v porovnání se stejným obdobím loni o 21 bankrotů více. Mnohem větší zvýšení nastalo u bankrotů fyzických osob podnikatelů. Za 11 měsíců letošního roku jich bylo vyhlášeno 292, tedy o 105 více než ve stejném období 2009.

Listopadový počet 426 návrhů na bankrot obchodních společností je o 61 návrhů více než v říjnu a o 69 více než v listopadu 2009. Rovněž počet podaných návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů byl v listopadu rekordní. O 23 byl vyšší než v říjnu a o 69 více než v listopadu 2009.

V jednotlivých krajích bylo v listopadu vyhlášeno nejvíce bankrotů obchodních společností jako obvykle v Praze, a to 29. Druhým v pořadí se stal kraj Moravskoslezský s 12 bankroty. V Jihomoravském kraji bylo vyhlášeno 7 bankrotů obchodních společností. Z celkového počtu bankrotů fyzických osob podnikatelů jich bylo v listopadu vyhlášeno 17 v Moravskoslezském kraji a pět v Královéhradeckém a Olomouckém kraji. V Praze, Plzeňském a Jihomoravském kraji byly vyhlášeny čtyři bankroty.

Osobní bankroty se chovají obdobně jako bankroty obchodních společností. Ve srovnání s říjnem se v listopadu snížil počet vyhlášených osobních bankrotů, avšak počet návrhů na osobní bankrot naopak dosáhl rekordní výše,“ upozornila Kameníčková. Listopadových 617 osobních bankrotů je sice o 23 bankrotů méně než v říjnu, avšak o 340 bankrotů více než v listopadu 2009. Celkem bylo v letošním roce vyhlášeno 5570 osobních bankrotů, zatímco ve stejném období loňského roku to bylo pouze 2159 osobních bankrotů. Od ledna 2008 bylo vyhlášeno již 8759 osobních bankrotů.

CCB - Czech Credit Bureau je organizátorem největších českých úvěrových registrů, bankovního a nebankovního. Jejich prostřednictvím si zejména banky, spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. CCB byla založena v roce 2000.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny volání v České republice, Německu, Polsku a u dalších sousedů
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít