CCB: Počet návrhů na bankrot firem byl v listopadu rekordní

08. prosince 2010, 12:45 - ČTK
08. prosince 2010, 12:45

V listopadu bylo podáno 426 návrhů na bankrot obchodních společností, což je nejvyšší hodnota za jeden měsíc od ledna 2008, kdy začal platit nový insolvenční zákon.

Foto: archív Profit

Také počet podaných návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů byl v listopadu rekordní a vystoupal na 104. Osobních bankrotů bylo v listopadu vyhlášeno 617. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes ČTK poskytla společnost CCB - Czech Credit Bureau.

V listopadu bylo vyhlášeno 89 bankrotů obchodních společností a 55 bankrotů fyzických osob podnikatelů. Ve srovnání s údaji za říjen se počet vyhlášených bankrotů obchodních společností snížil o tři bankroty a v porovnání se stejným obdobím 2009 klesl o čtyři bankroty. U fyzických osob podnikatelů bylo v listopadu vyhlášeno o 24 bankrotů více než v říjnu a o 31 více než v listopadu 2009.

V podmínkách mírného ekonomického oživení se počet bankrotů obchodních společností v listopadu snížil již druhý měsíc po sobě, avšak počet návrhů na bankrot obchodních společností se již druhý měsíc po sobě zvyšuje. Poměrně rychlý růst vykazuje počet jak vyhlášených bankrotů, tak i návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů,“ uvedla vedoucí analytického oddělení CCB Věra Kameníčková.

Celkem bylo za letošních 11 měsíců vyhlášeno 1171 bankrotů obchodních společností, což je v porovnání se stejným obdobím loni o 21 bankrotů více. Mnohem větší zvýšení nastalo u bankrotů fyzických osob podnikatelů. Za 11 měsíců letošního roku jich bylo vyhlášeno 292, tedy o 105 více než ve stejném období 2009.

Listopadový počet 426 návrhů na bankrot obchodních společností je o 61 návrhů více než v říjnu a o 69 více než v listopadu 2009. Rovněž počet podaných návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů byl v listopadu rekordní. O 23 byl vyšší než v říjnu a o 69 více než v listopadu 2009.

V jednotlivých krajích bylo v listopadu vyhlášeno nejvíce bankrotů obchodních společností jako obvykle v Praze, a to 29. Druhým v pořadí se stal kraj Moravskoslezský s 12 bankroty. V Jihomoravském kraji bylo vyhlášeno 7 bankrotů obchodních společností. Z celkového počtu bankrotů fyzických osob podnikatelů jich bylo v listopadu vyhlášeno 17 v Moravskoslezském kraji a pět v Královéhradeckém a Olomouckém kraji. V Praze, Plzeňském a Jihomoravském kraji byly vyhlášeny čtyři bankroty.

Osobní bankroty se chovají obdobně jako bankroty obchodních společností. Ve srovnání s říjnem se v listopadu snížil počet vyhlášených osobních bankrotů, avšak počet návrhů na osobní bankrot naopak dosáhl rekordní výše,“ upozornila Kameníčková. Listopadových 617 osobních bankrotů je sice o 23 bankrotů méně než v říjnu, avšak o 340 bankrotů více než v listopadu 2009. Celkem bylo v letošním roce vyhlášeno 5570 osobních bankrotů, zatímco ve stejném období loňského roku to bylo pouze 2159 osobních bankrotů. Od ledna 2008 bylo vyhlášeno již 8759 osobních bankrotů.

CCB - Czech Credit Bureau je organizátorem největších českých úvěrových registrů, bankovního a nebankovního. Jejich prostřednictvím si zejména banky, spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. CCB byla založena v roce 2000.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít