CCB: Počet návrhů na bankrot firem byl v listopadu rekordní

08. prosince 2010, 12:45 - ČTK
08. prosince 2010, 12:45

V listopadu bylo podáno 426 návrhů na bankrot obchodních společností, což je nejvyšší hodnota za jeden měsíc od ledna 2008, kdy začal platit nový insolvenční zákon.

Foto: archív Profit

Také počet podaných návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů byl v listopadu rekordní a vystoupal na 104. Osobních bankrotů bylo v listopadu vyhlášeno 617. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes ČTK poskytla společnost CCB - Czech Credit Bureau.

V listopadu bylo vyhlášeno 89 bankrotů obchodních společností a 55 bankrotů fyzických osob podnikatelů. Ve srovnání s údaji za říjen se počet vyhlášených bankrotů obchodních společností snížil o tři bankroty a v porovnání se stejným obdobím 2009 klesl o čtyři bankroty. U fyzických osob podnikatelů bylo v listopadu vyhlášeno o 24 bankrotů více než v říjnu a o 31 více než v listopadu 2009.

V podmínkách mírného ekonomického oživení se počet bankrotů obchodních společností v listopadu snížil již druhý měsíc po sobě, avšak počet návrhů na bankrot obchodních společností se již druhý měsíc po sobě zvyšuje. Poměrně rychlý růst vykazuje počet jak vyhlášených bankrotů, tak i návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů,“ uvedla vedoucí analytického oddělení CCB Věra Kameníčková.

Celkem bylo za letošních 11 měsíců vyhlášeno 1171 bankrotů obchodních společností, což je v porovnání se stejným obdobím loni o 21 bankrotů více. Mnohem větší zvýšení nastalo u bankrotů fyzických osob podnikatelů. Za 11 měsíců letošního roku jich bylo vyhlášeno 292, tedy o 105 více než ve stejném období 2009.

Listopadový počet 426 návrhů na bankrot obchodních společností je o 61 návrhů více než v říjnu a o 69 více než v listopadu 2009. Rovněž počet podaných návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů byl v listopadu rekordní. O 23 byl vyšší než v říjnu a o 69 více než v listopadu 2009.

V jednotlivých krajích bylo v listopadu vyhlášeno nejvíce bankrotů obchodních společností jako obvykle v Praze, a to 29. Druhým v pořadí se stal kraj Moravskoslezský s 12 bankroty. V Jihomoravském kraji bylo vyhlášeno 7 bankrotů obchodních společností. Z celkového počtu bankrotů fyzických osob podnikatelů jich bylo v listopadu vyhlášeno 17 v Moravskoslezském kraji a pět v Královéhradeckém a Olomouckém kraji. V Praze, Plzeňském a Jihomoravském kraji byly vyhlášeny čtyři bankroty.

Osobní bankroty se chovají obdobně jako bankroty obchodních společností. Ve srovnání s říjnem se v listopadu snížil počet vyhlášených osobních bankrotů, avšak počet návrhů na osobní bankrot naopak dosáhl rekordní výše,“ upozornila Kameníčková. Listopadových 617 osobních bankrotů je sice o 23 bankrotů méně než v říjnu, avšak o 340 bankrotů více než v listopadu 2009. Celkem bylo v letošním roce vyhlášeno 5570 osobních bankrotů, zatímco ve stejném období loňského roku to bylo pouze 2159 osobních bankrotů. Od ledna 2008 bylo vyhlášeno již 8759 osobních bankrotů.

CCB - Czech Credit Bureau je organizátorem největších českých úvěrových registrů, bankovního a nebankovního. Jejich prostřednictvím si zejména banky, spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. CCB byla založena v roce 2000.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít