Část nákladů se vrátí v pojistce

15. září 2008, 08:00 - Renata Lichtenegerová
15. září 2008, 08:00

Bezpečnostní systémy a pojištěníZa stejnou značku auta, při totožných smluvních podmínkách a u téže pojišťovny platí jeden majitel automobilu třicet tisíc korun ročně, druhý o pět tisíc méně. Druhý svůj „koráb“ zabezpečil. A na to pojišťovny slyší.

Zda si zařídí pojištění proti odcizení vozidla, je věcí majitele. Pojišťovny tuto možnost nabízejí jak samostatně, tak jako součást jiného, zpravidla havarijního pojištění. Výše pojistky se odvíjí mimo jiné také od stupně zabezpečení vozidla. Přesto, že hlavní slovo má značka automobilu, jeho stáří, sjednaná míra spoluúčasti majitele nebo jeho bydliště, mohou opatření proti odcizení vozu pojistku do značné míry zlevnit.

„U České pojišťovny kryje odcizení vozidla havarijní pojistka. Na vůz Škoda Octavia v hodnotě 770 tisíc korun stojí při jednoprocentní spoluúčasti bez zabezpečení 28,5 tisíce korun ročně. S mechanickým zabezpečením vyjde toto pojištění o zhruba pět tisíc levněji,“ vypočítává Václav Bálek, tiskový mluvčí České pojišťovny.

Povinný imobilizér

Určitý typ zabezpečení vozidla proti odcizení bývá součástí podmínek pro samotné získání pojistky. Je tomu tak například u Generali Pojišťovny, která svým potenciálním klientům určuje „předepsaný způsob zabezpečení“ vozu. „Je ale třeba zmínit, že u běžně pojišťovaných automobilů je předepsaným zabezpečením imobilizér, kterým jsou dnes již vozidla standardně vybavena,“ vysvětluje Václav Čáp, vedoucí skupiny zabývající se rozvojem pojištění motorových vozidel. Pokud si klient nechá namontovat další zabezpečení, získá podle něj ze základní sumy pojistného slevu.

Podobné podmínky pro získání pojistky zahrnující odcizení auta nastavila také ČSOB Pojišťovna. „Například Škoda Fabia v hodnotě 250 tisíc korun musí být zabezpečena minimálně mechanickým systémem, například značky Construct, nebo imobilizérem. Má-li nainstalovány oba systémy, poskytneme slevu ve výši 10 procent z pojistného za riziko odcizení,“ popisuje produktový manažer divize neživotního pojištění Jaroslav Hořeňovský.

Počítá se i kód na oknech

Jaké bezpečnostní zařízení pojišťovny uznávají? Například Kooperativa poskytuje slevy v různé výši mimo jiné za autoalarm, imobilizér a zabezpečovací zařízení blokující řadicí páku nebo převodovku, pokud je pevně spojeno s vozidlem. Sleví také v případě zabezpečení vozidla pomocí kódu VIN, který je vyleptán nebo vypískován minimálně na předním nebo zadním skle vozidla a zároveň na dalších dvou sklech. „Vítaným zabezpečením je aktivní vyhledávací systém, který je napojen na centrální dispečerské pracoviště a v případě nechtěného pohybu vozidla může ihned reagovat,“ přibližuje mluvčí Kooperativy Marek Vích.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít