Časopis Profit vychází čtrnáct let

19. července 2004, 00:00 - ZDENĚK KUBÍN
19. července 2004, 00:00

BYL JSEM U TOHO V létě 1990 se zrodil malý hospodářský zázrak - Československý Profit. Alespoň tak označilo časopis švýcarské vydavatelství Ringier, jehož nový list přinesl první informace 17. července zmíněného roku. Jednalo se o první ekonomický týdeník v České republice.

 

BYL JSEM U TOHO

V létě 1990 se zrodil malý hospodářský zázrak - Československý Profit. Alespoň tak označilo časopis švýcarské vydavatelství Ringier, jehož nový list přinesl první informace 17. července zmíněného roku. Jednalo se o první ekonomický týdeník v České republice.

Půl roku po revoluci jsem se jako novinář-pěšák zúčastnil začátků vydávání Profitu. Dovolte mi kratší úvahu nad skutečností, proč desítky titulů zanikly a Profit stále vychází. Odpověď může být o dvou slovech: Dobrý základ. Časopis začal vycházet pod taktovkou švýcarského nakladatelství Ringier, které se postupem let stalo jeho stoprocentním vlastníkem. V polovině července 1990 vyšlo první číslo, v polovině srpna druhé - dá se říct, že obě měla nejen svoji informační hodnotu, ale i výrazné marketingové poslání s cílem vyvolat čtenářský zájem a představit orientaci listu. Již tato dvě první čísla čtenářský zájem vzbudila. Bylo pro mne velmi povzbuzující, když již v srpnu mi několik šéfů různých podniků i začínající podnikatelé řekli: „Profit znám, líbí se mi. Máte zajímavé informace.“ A to přitom znali jen ouverturu. Od září se stal Československý Profit týdeníkem o dvojnásobném rozsa- stoval do rozjezdu Profitu 100 000 švýcarských franků, tedy zhruba při tehdejším kurzu koruny asi 2,5 milionu korun, a očekával, že rok či dva budou potřebné na „rozjezd“ projektu. Účetně Československý Profit uzavřel rok 1990 v černých číslech - tedy se ziskem. Dynamicky rostl i náklad a počet předplatitelů.

U VORÁČKŮ V KUCHYNI

Lze říci, že otcem Československého Profitu byl jeho první šéfredaktor a pozdější generální ředitel akciové společnosti Ringier ČR Michal Voráček. Ten pracoval na projektu již v prosinci 1989, později začal hledat zahraniční vydavatelství, které by bylo ochotné se na vydávání nezávislého ekonomického týdeníku podílet. Zahraničního partnera nalezl v březnu 1990 ve zmíněném švýcarském vydavatelství Ringier. Pro tento projekt se zde nadchl jeden z jeho vedoucích pracovníků Thomas Trüb. V následujících měsících se společně s Voráčkem na přípravě celého projektu podílel. Mnohdy nad ním seděli do dvou hodin v noci v kuchyni u Voráčků v jejich pražském 1+1. A k tomu všemu bylo třeba jít i neprošlapanou cestou: založit společnost, získat vydavatelská povolení, sehnat vhodné kancelářské zázemí a tiskárnu (u obou tehdy nabídka zaostávala za poptávkou), ale také třeba homologovat faxy, zajistit v monopolních podmínkách PNS distribuci a mnohé další. Od svého počátku se Profit stal tím, co již v prvním čísle avizoval jeho duchovní otec: „Náš list se orientuje na novou manažerskou generaci, která bude v ČSFR zavádět tržní hospodářství. Chceme být předmětem zájmu všech představitelů a pracovníků podnikatelských vrstev, ať již státních či soukromých. Jsme nezávislí. Jsme noví. Jsme ambiciózní. Chceme, abyste byli úspěšní. Chceme být také úspěšní. Chceme, abychom se stali právě vaším ekonomickým časopisem. To předpokládá, že budete s našimi službami spokojení…“ Koncem roku 1992 přesáhl náklad Československého Profitu 140 000 výtisků. (Po rozdělení Československa se rozdělil i Profit - Českomoravský Profit měl náklad 100 000 výtisků, Slovenský Profit 40 000.) Podle ohlasu čtenářů, při rozmluvách s nimi či z jejich dotazů bylo zřejmé, že Profit zejména v prvních letech svého vydávání se pro ně mnohdy stal primárním zdrojem informací, jasnou a srozumitelnou formou jim pomáhal při rozjezdu jejich firem. Podle článků v P rofitu si připravovali přednášky kantoři nejen na středních ekonomických školách, ale i na vysokých školách s ekonomickým zaměřením - zejména z oblasti managementu a marketingu, neboť odborná literatura (o skriptech ani nemluvě) ještě na trhu nebyla. Z obdobného důvodu také Profit vyhledávali studenti. Mnohá z jiných periodik by asi při rekapitulaci své existence uvedla: Odhalili jsme tyto kauzy, pomohli jsme k nápravě v těchto případech. Co může říct Profit? Pomohli jsme tisícům, možná desetitisícům podnikatelů při zakládání a rozjezdu jejich firem. Pomáhali jsme jim orientovat se v legislativní, daňové a účetní džungli. Dávali jsme jim užitečné typy jak dosáhnout úspěchu, byli jsme jim pomocníkem při zvládání umění řízení. Obdobně jsme stáli i na straně českých manažerů.

PERIPETIE DESETILETÍ

Čtrnáct let Profitu ale nakonec nebylo bezproblémovou procházkou „podnikatelským sadem“. Za tu dobu prošel několika stadii, měnili se šéfredaktoři i redaktoři, časopis dvakrát změnil majitele. Měnil i své obsahové zaměření podle vývoje a potřeb podnikatelů. Stejně jako mnohé jiné firmy si prodělal své problémy růstu, i pokles v určitém období, aby se poté začal vracet ke svému původnímu poslání. Snad nejobtížnějším obdobím pro list byl konec devadesátých let, kdy se po změně majitele výrazně projevily tendence k politizování a bulvarizaci a ústup od filozofie „služby podnikatelské sféře“. Periodu ale list překonal a začal zase stoupat vzhůru - to ostatně potvrzuje i ocenění, které dosáhl vloni, kdy byl vyhodnocen jako Magazín roku 2003. V současné době vydává Profit společnost Stanford, která patří do rodiny firem pod taktovkou KK Capital Group. Zatím poslední velkou změnou prošel Profit v době vstupu České republiky do EU, kdy přešel z velkého novinového formátu na menší, ale obsažnější formu časopisu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít