Casanova na kase

06. listopadu 2008, 15:07 - Eva Jarešová
06. listopadu 2008, 15:07

Ředitel MMF vyšetřován kvůli své milence

Načasování nebylo zrovna nejvhodnější. Namísto toho, aby se Mezinárodní měnový fond (MMF) zabýval žádostmi řady zemí, které kvůli finanční krizi stojí s prosbami o pomoc před jeho branami, musela výkonná rada guvernérů řešit minulý měsíc mimomanželské zálety svého ředitele.
Francouzský exministr financí Dominique Strauss-Kahn, který se za vydatného lobbování prezidenta Sarkozyho funkce ujal před rokem, se totiž zapletl se svou dnes již bývalou podřízenou.
V Maďarsku narozená Piroska Nagyová, která měla v MMF na starosti africký kontinent a letos v dubnu vedla jeho misi do Ghany, si se svým šéfem údajně začala minulý rok v prosinci. Vztah měl kulminovat letos v lednu na mezinárodním ekonomickém fóru v Davosu. Krátce poté se ale o všem dozvěděl z emailové korespondence manžel Nagyové, argentinský bankéř Mario Blejer. Románek záhy skončil a blonďatá ekonomka v srpnu spolu s dalšími zaměstnanci v rámci snižování nákladů MMF opustila. Přesídlila do Londýna, kde momentálně pracuje pro Evropskou banku pro obnovu a rozvoj.
MMF si poté, co aféra interně vešla ve známost, najal advokátní kancelář Morgan, Lewis & Bockius. Ta měla prošetřit, zda Strauss-Kahn při svém románku s Nagyovou nezneužil svého postavení, případně zda ji k odchodu v obavách z možných nepříjemností nepřinutil. Objevila se také tvrzení, podle nichž odstupné, které Nagyová při odchodu získala, bylo vzhledem k jejímu postavení až příliš štědré. To ale její právník odmítl. Podle něho s jeho klientkou „nebylo zacházeno ani obzvlášť příznivě, ani nepříznivě“. Také nový zaměstnavatel bankéřky přispěchal se sdělením, podle kterého byla Nagyová přijata normálním způsobem, během něhož MMF nevyvíjel žádný nátlak.

Američtí puritáni versus francouzští liberálové Devětapadesátiletý záletník byl nucen vydat oficiální prohlášení, v němž se ke svým pletkám přiznal a omluvil se za ně. „Chtěl bych se své zaměstnankyni omluvit za to, že jsem vztah inicioval. Byla to chyba. Uznávám a lituji těžké situace, do níž se dostala. Zároveň se omlouvám i své ženě a rodině,“ prohlásil Strauss-Kahn. Zároveň ale vyloučil, že by během krátkodobého románku jakkoli zneužil svoje postavení.
V tom mu dalo za pravdu i vyšetřování, které inicioval nejdéle sloužící člen Rady guvernérů MMF, Egypťan Abdel Shakur Shaalan. Jeho výsledkem bylo konstatování, že Strauss-Kahn se obtěžování, zvýhodňování a zneužití moci nedopustil. Shaalan ale podle svých slov francouzského finančníka důrazně varoval před dalším nevhodným chováním. Jak také dodal, rada guvernérů nepožadovala Straussovu rezignaci. Ten ji ani sám nenabídl.
Třebaže je francouzská politika známá svým tolerantním postojem k nevěrám, francouzská média a politici se podle deníku The Times shodují, že Dominique Strauss-Kahn svým jednáním hloupě porušil přísná pravidla chování, která v této mezinárodní instituci existují. Navíc prý svou eskapádou rozzlobil samého Sarkozyho, který jej loni do funkce prvního muže MMF pracně dostával a nyní se snaží být jedním z tvůrců nového světového finančního systému. Straussovi příznivci a někteří komentátoři ale údajně vidí celou záležitost jako další ukázku hysterie puritánských amerických institucí.
Strauss-Kahn je ženatý se známou francouzskou televizní novinářkou Anne Sinclairovou. Tmavovlasá dáma se v říjnu na svém blogu vyjádřila, že tato „záležitost na jednu noc“ je již za nimi a že se s manželem milují stejně, jako když se před lety poprvé potkali. Muž, který byl francouzským ministrem financí v letech 1997–1999, byl podle novinářů odjakživa považován za miláčka žen. Jeho vyšetřování přišlo přibližně rok potom, co podobná aférka ukončila pobyt ve funkci bývalého prezidenta Světové banky Paula Wolfowitze. Ten byl nucen rezignovat, když se provalil jeho dlouholetý poměr a nestandardní zacházení s jednou z podřízených zaměstnankyň.

Praporek:

Příznivci Strausse-Kahna a někteří komentátoři považují humbuk s milenkou ředitele MMF jako další ukázku hysterie puritánských amerických institucí

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan…
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
Technologie
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít