Čas rozpadu

12. listopadu 2013, 12:00 - Petr Weikert
12. listopadu 2013, 12:00

Pro voliče stran rodící se vládní koalice to není dobrá zpráva. Začíná období drolení stranických programů. To, co si nakonec vláda napíše do svého programového prohlášení, bude o to více nevýrazné a nekonkrétní, o co větší jsou rozdíly mezi jednotlivými partajemi. A už na prvním příkladu církevních restitucí se ukazuje, jak jsou příkopy hluboké.

Ať už bude forma koalice KDU – ČSL, ANO 2011 a ČSSD otevřená nebo skrytá, zásadní body programového prohlášení budou vypadat následovně:

Bod první, církevní restituce. Vláda si dala za cíl nezasahovat do schválených norem církevních restitucí, protože si to nepřeje KDU – ČSL. Výjimku tvoří asi dvanáct tisíc položek, které se nelíbí ČSSD a vyplacená suma peněz církvím, protože se to nelíbí Andreji Babišovi. Vzhledem k tomu, že proti tomu protestuje KDU – ČSL, výjimky posoudí speciální komise složená ze zástupců církví, šéfů politických stran a Agrofertu.

Bod druhý, daně: Na návrh KDU – ČSL vláda zvýší o tři procentní body sociální pojištění bezdětným rodinám, s čímž ČSSD souhlasí jen tehdy, pokud se více zdaní příjem lidí nad sto tisíc a speciální vyšší sazbu daňového odvodu dostanou banky, telekomunikační společnosti a energetické firmy, což sice ANO 2011 v rámci boje proti zvyšování daní nikdy nepřipustí, ale když projde snížení DPH u potravin, tak to celé ještě posoudí speciální komise Agrofertu.

Bod třetí, penzijní reforma. Vláda se shoduje na zrušení druhého pilíře penzijní reformy, protože to bylo docela dobré předvolební téma, které nyní plníme. Vláda zároveň potřebuje nějaké lidi, ze kterých by udělala komisi, která vymyslí, jak zalepit díru důchodového účtu. Jen vloni měla objem necelých 50 miliard. Podepsán Jiří Rusnok, opět premiér.


Čtěte další komentáře Petra Weikerta:

Zemanův distanc

O českém neštěstí

Sbohem, Bohuslave


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít