Čas na pozitivní myšlení

12. ledna 2010, 14:23 - Eva Jarešová
12. ledna 2010, 14:23

Janou Žižkovou

Máme výhodu v tom, že jsme privátně vlastněná společnost. Nemusíme proto každé čtvrtletí vykazovat krátkodobé výsledky, naopak si můžeme dopřát luxus budování dlouhodobějšího vztahu s klienty. Tak zní v kostce vysvětlení Jany Žižkové, ředitelky regionu střední a jihovýchodní Evropy softwarové společnosti SAS Institute, proč na její firmu dopadly následky finanční krize jen minimálně. Absolventka oboru informační technologie, která dříve žila ve Švédsku a v USA, si myslí, že svět po krizi se od toho dřívějšího bude výrazně odlišovat. „Daleko více se budou všechny kroky cílit. Bude se také více kontrolovat, které investice dávají smysl a jakou mají návratnost,“ vysvětluje.

EURO: SAS se jednoduše řečeno zabývá analýzou obrovských množství dat pro velké společnosti. Změnila krize nějak vaše uvažování? Jednou z jejích příčin bylo právě to, že se bankéři příliš zabývali jednotlivými údaji a pro stromy neviděli les. ŽIŽKOVÁ: Myslím, že se bankéři dříve dívali na krátkodobé zisky, a ne na to, jaký bude dopad jednotlivých kroků v reálném životě Teď si ale společnosti začaly uvědomovat, že jejich největším majetkem jsou právě data a nahromaděná historie. Mohou využít znalostí, které mají za sebou, a stavět na nich. Nejde o to, že by se dělala intuitivní rozhodnutí, spíše rozhodnutí založená na analýzách historických dat té či oné organizace.

EURO: Chtějí po vás dnes zákazníci jiné služby než dříve? ŽIŽKOVÁ: Poslední dobou je často opakovaným tématem zefektivnění pohledávkových systémů. Jinak řečeno, i vymáhání pohledávek je třeba cílit a nemít jeden proces pro všechny klienty. Další věcí je, že dnes existuje mnohem větší provázanost mezi odděleními jednotlivých klientů. Zaměstnanci v jedné společnosti spolu více komunikují. Více tedy přemýšlejí, jaký dopad budou mít jejich kroky nejen na jejich útvar, ale na výsledky celé organizace.

EURO: Jak si vedou jednotlivé země, které máte na starost? ŽIŽKOVÁ: Česká republika se za poslední roky posunula velmi pozitivním směrem. Hodně zajímavá je oblast zemí bývalé Jugoslávie. Nově jsme otevřeli kancelář v srbském Bělehradě, kde bankovní systém za poslední dva roky udělal neuvěřitelný pokrok. Zvažujeme větší přítomnost v Bulharsku, kde i přes to, že je to člen EU, zatím nejsme. Do dvou let bychom tam rádi otevřeli kancelář. Velké plány máme také v Rumunsku, kde dnes máme deset zaměstnanců, a toto číslo bychom do roka chtěli zdvojnásobit. Do mého regionu je začleněno i Rakousko, což je velmi důležité. Z Vídně totiž operuje řada našich klientů, například velké bankovní domy. To je podle mě výjimka; u ostatních IT firem zůstává Rakousko zařazeno v regionu západní Evropy.

EURO: Co si myslíte o návrhu ministra vnitra Peciny, který chce větší přítomnost žen v politice motivovat peněžními odměnami? ŽIŽKOVÁ: Stanovením procent se nic nezmění. Pokud se dostaneme do situace, že budeme muset mít někde určitý počet mužů a žen, tak to není ta správná cesta.

EURO: Pracujete ve světě, který je z velké převahy spíše mužskou záležitostí. Cítila jste někdy jako problém, že jste žena? ŽIŽKOVÁ: Dnes už ne, před deseti nebo patnácti lety ale ano. Byla jsem tehdy i mladší, což bylo další minus. Často se mi stávalo, že jsem přišla na schůzku, kde byli muži středního a vyššího věku. Jejich výraz se dal obvykle popsat jako: ,Proboha, co ta tady dělá?‘ Člověk musel dokázat, že je ten správný partner k diskusi.

EURO: Ve Švédsku, kde jste studovala, je počet žen ve firmách a veřejném životě vyšší než u nás. Čím si to vysvětlujete? ŽIŽKOVÁ: Jiným myšlením. Dlouhodobě je tam společnost nastavena trochu jinak. Když se ve skandinávských zemích řeklo slovo emancipace a rovnoprávnost, znamenalo to, že muži a ženy mají opravdu stejné podmínky. Čím jižněji v Evropě jste, tím je historicky a kulturně situace odlišnější. Jako žena pak musíte být daleko lepší, abyste dokázala, že určitou práci zvládnete.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít