Čas na investice

22. února 2010, 14:54 - Karel Konečný
22. února 2010, 14:54

V ČR v poslední době majitelé nemovitostí zvažují transakce za účelem získání likvidity

V poslední době se v západní Evropě, zejména ve Velké Británii, stále častěji objevují náznaky oživení investičních trhů. Tento vývoj sledují i investoři se zájmem o tuzemský trh nemovitostí. Česká republika totiž reaguje na vývoj světových ekonomik s určitým zpožděním.

Opatrný optimismus

Majitelé nemovitostí ve Velké Británie, kteří se je rozhodli prodat, mají několik důvodů k opatrnému optimismu. Po dlouhé době v ní totiž začaly ceny nemovitostí růst, což mimo jiné svědčí o zvyšující se konkurenci mezi investory. Společně s tím se snižují výnosy (yieldy), jež jsou hybnou silou mnoha oportunistických či neinstitucionálních investičních skupin či solitérů.
Investoři, kteří v krizi spatřují příležitost, se proto od prvotřídních budov v londýnské City nebo West Endu obracejí k nemovitostem v dalších britských městech. V nich totiž bude ještě několik týdnů a měsíců platit: čím nižší cena a vyšší riziko, tím vyšší výnos. Mnoho mezinárodních investorů však považuje Anglii za atraktivní trh i kvůli slabšímu kurzu libry. Ta totiž od začátku krize oproti měnovému koši propadla zhruba o patnáct procent.
Institucionální investoři zůstávají věrní evropským metropolím a v nich jen nejlepším nemovitostem. V poslední době se proto uskutečnilo několik významných akvizic – kromě Londýna také v Paříži, Madridu či v Miláně. A mezi kupujícími nejsou jen „staří známí“ – například německé podílové fondy aktivní i na českém trhu. Příkladem investora přicházejícího na evropský kontinent je korejský penzijní fond, jenž spravuje aktiva ve výši dvou set miliard dolarů. Jak je na tom z hlediska likvidity český investiční trh?

Stabilní destinace

Vede si dobře, přestože o tom loňské výsledky se zhruba 70procentní meziročním propadem objemu příliš nesvědčí. Lze registrovat desítky často nových zájemců o nemovitosti v Praze i v regionech. Investoři považují ČR a Polsko za stabilní destinace vhodné pro bezpečné a dlouhodobé investice. Důkazem jsou navzdory katastrofickým zprávám, jimiž byli pronajímatelé i nájemci více než rok zasypáváni, jen minimální korekce nájemného.
Investování v ČR a Polsku znamená pro některé investory diverzifikaci portfolia, což je typické pro německé fondy. Jiní investoři naopak hledají akvizice za solidní cenu na trhu, na němž není dosud stejná konkurence jako v Londýně. Bez nadsázky lze říct, že nemovitosti v Praze konkurují investičním produktům v Japonsku, USA nebo v Číně.
Dominantní komoditou na investičním trhu zůstávají kancelářské budovy. Vyhledává je nejvíce investorů. Jejich zájem souvisí s momentálně nižším rizikem, než je v segmentu industriálních či retailových staveb. Dalším faktorem ovlivňujícím trh jsou investoři, kteří se vracejí k tradiční skladbě svého nemovitostního fondu. I proto retailový a industriální trh vyhledává méně investorů, kteří disponují danou specializací a znalostí.

Růst podílu

I v ČR v poslední době majitelé nemovitostí zvažují transakce, jako je „sale and leaseback“ za účelem získání likvidity. Jde o prodej sídel firem a jejich následný zpětný pronájem. Tato transakce okamžitě pozitivně ovlivňuje finanční bilanci společnosti a má minimální dopad na její byznys. Z hlediska prodávajícího spočívá také prospěch v možnosti nastavit si podmínky nájemní smlouvy. Sale and leaseback lze též dlouhodobě využít jako uvěrové financování – pokud si prodávající společnost vyhradí ve smlouvě předkupní právo či další související podmínky.
Vývoj tuzemského investičního trhu v poslední době rovněž potvrzuje předpoklad nárůstu podílu českých investorů. Ti měli významný podíl na objemu akvizic už loni a jejich ochota nakupovat nemovitosti za „dobré“ ceny bude pokračovat. Kromě nich si začaly nemovitosti v Praze i v dalších městech vybírat německé fondy, jimž sekundují investoři z Rakouska, přičemž využívají své velké výhody – skvělé znalosti středoevropského prostředí.
Pokud v ekonomickém procesu nenastane neočekávaná turbulence, vývoj investičního trhu by v roce 2010 měl být v Evropě i v ČR pozitivnější.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít