Cartier: decentní lesk démantů

16. září 2010, 14:07 - Irena Ryšánková
16. září 2010, 14:07

Platina a diamanty, diadémy, o kterých si většina z nás může nechat jenom zdát. Jako šperkovnice, bohatá a rozmařilá, vypadá nyní Jízdárna Pražského hradu. Své poklady tu totiž na šedém sametu vystavuje sám Cartier.

Autor: Cartier

Největší atrakcí výstavy, kterou můžete navštívit až do poloviny října, je bezpochyby náhrdelník mahárádži z Patialy (Paňdžáb) z roku 1928. Je přinejmenším opulentní. Šperk je platinový, z vitríny září 1 000 karátů démantů, topasy, syntetické rubíny a citrín. Mahárádža zatoužil po něčem, co nikdo nemá – a dlužno dodat, že to platí do slova a do písmene. Ztratil se, ale v 50. letech se zase objevil a jeho restaurování je důvod, proč jsou dnes ve šperku zirkony a umělé rubíny. Dlouho tam ale nepobudou, prý je brzy nahradí ty pravé.

Dvorský luxus

Méně marnotratné, ale zato chladný luxus vyzařující, jsou šperky zhotovené většinou z diamantů a platiny pro členy královských dvorů. Jejich jedinečnost tvoří různé typy brusů a velikostí kamenů. Ostatně s královskými dvory mají u Cartiera zkušenost. Anglický král Edvard VII. si ze společnosti udělal již v roce 1904 dvorního dodavatele a brzo jej následovali vládci Monackého knížectví, dvory Španělska, Portugalska, Ruska, Thajska, Řecka, Srbska, Belgie, Rumunska, Egypta, Albánie a dynastie Orleánských.

Ve vitríně ovšem trůní i slavný krokodýlí náhrdelník mexické herečky Marie Félix. Ta přivezla do Paříže mládě krokodýla s tím, že podle něj chce vyrobit náhrdelník. „Ale musíte rychle, ta potvora strašně rychle roste,“ naléhala prý ta dobrá žena na klenotníka.

Výstava by nebyla kompletní ani bez mysteriózních hodin, jejichž strojek je důmyslně ukryt tak, že ručičky vypadají, jako by se vznášely v prostoru. Jsou to první skutečné náramkové hodinky vyrobené v roce 1904 pro letce Santos-Dumonta.

Klenoty v zrcadle času

Kurátorka Eva Eislerová rozdělila výstavu jak v časové ose, aby byl vidět vývoj firmy Cartier, tak tematicky a podle materiálu. Chladné platinovo-diamantové šperky tak přecházejí ve šperky s barevnými drahými kameny. Je zde vidět inspirace Egyptem, Aztéky, Čínou, Indií, Persií či Ruskem. Nad výtvarnými nápady, jež Cartierovi klenotníci v minulosti dokázali realizovat, nelze než žasnout.

S lítostí je však nutné dodat, že čím více se ocitáme v současnosti, tím méně vkusu projevovali zákazníci. Velké a barevné jako by se stalo heslem 80. let. Přívěsek ve tvaru pejska Snoopyho je okamžik, kdy se návštěvník nostalgicky vrací na začátek výstavy. A nejen tam – na podestě je připravena perla celé výstavy – několik vitrín, v nichž jsou ukryty náčrty šperků na pauzovacím papíře, jejich sádrové odlitky a dokumenty o tom, jak vznikaly.

Nemusíte toužit po briliantech od Cartiera na svém krku, přesto vám výstava klenotů může dát poučení. Zjistíte, jak kultivovaná byla zdobnost v době, kdy bohatcům nešlo o co největší kameny, ale o lidský um a nápaditost, kdy řemeslo bylo pýchou umění na prsou krásných žen.

Rozhodně to stojí za to.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít