Čarodějné povolenky

21. května 2010, 15:37 - Čestmír Klos
21. května 2010, 15:37

Komentář

Obchodování s povolenkami za vypouštěné emise oxidu uhličitého prý nikoho nezajímá. Lidem stále uniká, že každý z nás, každá firma za povolenky přinejmenším při hrazení poplatku za elektřinu tvrdě platí. A to přesto, že české elektrárny dostávají příděl povolenek zdarma. Náš majoritní výrobce elektřiny ČEZ si čas od času provede zkušební prodej povolenek v aukci a získanou virtuální cenu uplatňuje v poplatcích za kilowatthodinu. Čarodějnickým, leč legálním způsobem tak přichází ke snovým ziskům.
Neměl by o ně přijít ani v příštím obchodovacím období od roku 2013, kdy výrobci ve většině evropských států budou muset nakupovat povolenky v aukci a jejich cena uplatňovaná v poplatcích za elektřinu bude skutečná. Český Parlament se ke Skupině ČEZ i menším výrobcům elektřiny ovšem ukázal jako velký grand a nadělil jim i pro rok 2013 osmdesát procent povolenek zdarma. Rok od roku se ten podíl sice bude muset postupně snižovat, až roku 2020 zanikne, nicméně elektrárníci si mezitím přijdou na víc než 70 miliard korun. Investovat je ale budou muset do nových technologií vstřícných k životnímu prostředí. Nápad, že se tímto způsobem bude moci financovat i kontroverzní rekonstrukce Prunéřova, jistě nezapadne.
Je zajímavé, že s návrhem na tento dárek našim úspěšným podnikatelům s elektřinou přišli nesmiřitelní předvolební bijci – za ručičku se držící oranžový i modrý exministr průmyslu Milan Urban a Martin Říman. Nepřiznaným režisérem takřka stoprocentně úspěšného představení ve sněmovně i v senátu byl zřejmě Martin Roman, šéf společnosti ČEZ. Prosazení nečekaného přílepku ke zcela nepatřičnému zákonu prošlo jako nůž máslem.
Jenže z popudu Evropské komise se na stolcích poslanců ocitla novela českého zákona o podmínkách obchodování s emisemi. V souladu s předchozími dohodami je třeba zpoplatnit i emise z evropského leteckého provozu, i když tvoří jen kolem tří procent všech emisí způsobených lidmi. A tak se nabídla příležitost zakomponovat darovací přílepek přímo do odpovídajícího zákona. Opět prošel Parlamentem hladce.
Veto prezidenta Václava Klause pak bylo velkým překvapením. Nezamítl však zákon proto, že kvůli němu přijde rozvrzaný státní rozpočet o 70 miliard. Ale ze strachu o českou suverenitu, neboť Parlament je dle něj pouhým „hlasovacím strojem“. Přitom tato charakteristika nebyla vztažena k politicky různobarevné jednotě při podpoře zájmů firmy ČEZ, ale vůči loajalitě poslanců a senátorů ke společné, po exekutivní linii předem dohodnuté evropské legislativě. V souladu se svým dříve už mnohokrát prosazovaným osobním názorem zaútočil i na „doktrínu nutného snižování produkce CO2“.
Nová ministryně životního prostředí Rut Bízková se vůči prezidentskému vetu postavila velmi hrdinně a se vším všudy ho věcnou argumentací odmítla. O to víc překvapilo vystoupení exministra, poslance Martina Bursíka. Místo očekávaného radikálního odmítnutí se za prezidentovo veto postavil. Ne snad, že by se s Klausovými vývody ztotožňoval, ale navrhoval využít veta k odstoupení od rozdávání povolenek a výnos z prodeje zachovat státu. Jenže „hlasovací stroj“, léta dobře promazávaný společností ČEZ, ho nemilosrdně převálcoval i s hrstkou stejně smýšlejících poslanců. Prezidentovo veto padlo.
I k leteckým dopravcům, kteří s počítáním emisí začínají, je zákon vstřícný. Nakupovat budou muset jen patnáct procent povolenek, ostatní dostanou. To by se nemuselo ani promítnout do ceny přepravy. Zato u elektřiny budeme s posvěcením sněmovny platit dál za pouhé virtuální povolenky.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se…
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Toyota oslavila 20. výročí hybridů. Vůbec poprvé zavítala do ČR také vodíková Mirai
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít