Byznys jménem hypotéka

31. července 2008, 16:05 - Petra Pelantová
31. července 2008, 16:05

Opravdu může za pokles hypotečního trhu změna DPH?

Tak nám poklesl hypoteční trh, znělo před několika dny z ekonomických rubrik tuzemských médií. Nijak překvapivé sdělení potvrdily i statistiky ministerstva pro místní rozvoj o vývoji hypotečního trhu za letošní první pololetí. Zatímco během prvních šesti měsíců 2008 si půjčili lidé na bydlení ani ne 60 miliard korun, loni to bylo za stejné období 75 miliard. Důvod? Vina padla jednoznačně na lednové zvýšení daně z přidané hodnoty.
Banky chrlily jeden komentář za druhým, jimiž propad ospravedlňovaly. Trh je zdravý, to jen loni byla extrémní poptávka kvůli změně daní, hájí statistiky jedna z bank. Další se přidává, že negativní vliv mohly mít také mírně vyšší úrokové sazby, jež vytáhla především bobtnající inflace. Méně hypoték by prý mohl způsobit i chladnoucí zájem o nové byty, naznačoval další z komentářů. Mezi důvody se ale objevil také fakt, že odpadli investoři, kteří si na hypotéku pořizují byt a posléze jej pronajímají. A řada lidí možná jednoduše po vzoru Ameriky, Španělska či Velké Británie vsadila na pokles cen nemovitostí a žádost o úvěr na bydlení raději odložila.

Čí je to vina?

Hypoteční trh propadl o dvacet procent co do objemu úvěrů. Pokud jde o počet hypoték, tak pokles představoval dokonce čtvrtinu. Loni v pololetí totiž banky přikleply téměř 45 tisíc hypoték. Letos si jich Češi odnesli zatím necelých 34 tisíc. Je opravdu možné, že by změna daní odradila tisíce lidí jít si do banky pro hypotéku? Těžko. Nebo že by odrazovaly vyšší úrokové sazby? Možná. Banky ale rozhodně pozapomněly zmínit poměrně zásadní důvod, který se na propadu hypotečního trhu silně podepsal. Jednoduše už nechtějí poskytovat hypotéky jako na běžícím pásu. Jak jinak si vysvětlit nižší počet hypoték třeba u České spořitelny? Ta za první pololetí zaznamenala propad nových obchodů přibližně o polovinu na 11,67 miliardy korun. Navíc významně omezila spolupráci s externími pracovníky, kteří pro ni hypoteční úvěry sjednávali. Opatření banka vysvětlila tak, že tyto hypotéky měly vyšší riziko nesplácení než ty domluvené na pobočce. Proto také už nyní externisté podepisují u České spořitelny klauzuli, kde stvrzují vyšší odpovědnost za špatné hypotéky. Také Hypoteční bance, která se díky propadu ČS stala jedničkou na trhu, klesl objem nově poskytnutých hypoték, a to zhruba o osm procent na 19,6 miliardy korun. Rovněž GE Money Bank zaznamenala v pololetí o pětinu nižší prodej tohoto produktu, celkem poskytla hypotéky za 3,5 miliardy korun.
„Neochota poskytovat hypotéky je nesporně jeden ze silných faktorů, který sráží hypoteční trh,“ potvrzuje analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Upozorňuje také na skutečnost, že za normálních okolností by po loňském hypotečním boomu banky měly spíše uvolňovat pravidla pro poskytování hypoték a nalákat nové „oběti“. Jinými slovy zajímat se i o klienty, kteří pro ně nebyli atraktivní, když jim trh rostl čtyřicetiprocentním tempem, tvrdí Hatlapatka.
Noční můrou se pro banky zřejmě staly zahraniční finanční ústavy, jež se dostaly na dno právě kvůli rizikovým hypotékám. A to i přesto, že tuzemský systém těchto typů půjček není zdaleka tak rizikový jako ten americký. Přístup bank, jež odmítají neochotu hojně poskytovat hypotéky, je ale logický. Kdyby přiznaly, že získat hypotéku je o fous těžší, byly by samy proti sobě. Nehledě na to, že by peníze na reklamní kampaň lákající na opravdu nejvýhodnější hypotéku na trhu vyšly naprázdno. Těžko říct, jak by se banky chovaly, kdyby s hypotékami nastal opravdu nějaký „problém“. Rovněž není jasné, proč se pravidelně nezveřejňují stejně jako statistiky o počtu přidělených hypotečních úvěrů také údaje o jejich nesplácení a třeba i o počtu zabavených nemovitostí. Možná by tyto informace přinesly rovněž nějakou zajímavou souvislost.

TABULKA
Hypotéky v Česku (vývoj za první pololetí 2008)
Počet
2008 33 887
2007 44 958
Objem (v miliardách korun)
2008 59,5
2007 74,5
Pramen: ministerstvo pro místní rozvoj

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít