Bývalý diplomat Kolář: Možná mě to vcucne a stanu se politikem

22. dubna 2015, 16:26 - Jan Novotný/Euro
22. dubna 2015, 16:26

Bývalý velvyslanec ve Washingtonu a v Moskvě a někdejší manažer pro zahraniční vztahy v PPF Petr Kolář představil minulý týden novou Iniciativu pro evropské hodnoty, která má podporovat vybrané politiky. Z iniciativy nakonec mohou vzejít i kandidáti na příštího prezidenta. Dokonce sám Kolář nevylučuje, že se pustí do aktivní politiky. „Před časem mě ještě nenapadlo, že se po dvaceti letech ve státní a zahraniční službě stanu občanským aktivistou, takže se nedá nic vyloučit,“ řekl Kolář.

Petr Kolář se stal předsedou dozorčí rady iniciativy, kterou s ním založili například bývalý místopředseda evropského parlamentu za sociální demokracii Libor Rouček, bývalý eurokomisař Štefan Füle nebo někdejší studentští vůdci z Listopadu 1989 Šimon Pánek a Jan Bubeník. Kolář se také od dubna nově angažuje v dalším think-tanku Institut 2080, který založila bývalá ministryně informatiky Dana Bérová a česko-německý politolog a ekonom Petr Robejšek.

E15.cz: Proč začínáte s Iniciativou pro evropské hodnoty právě teď?

Hezky to do sebe zapadá. Naše frustrace spojená s mnoha pozitivními záblesky ze střední Evropy. Z Polska pochází předseda Evropské rady Donald Tusk, na Slovensku je prezidentem Andrej Kiska, který je ztělesněním politika reprezentujícího evropské hodnoty. Řekli jsme si, že není důvod k frustraci, pasivitě, rezignaci. Je nejvyšší čas debatovat, co je liberální demokracie, co jsou ty hodnoty, o které jsme před 25 lety usilovali, a co dělat, abychom je rozvíjeli a uchránili. A zároveň, jak podporovat ty politické představitele, kteří tyto hodnoty ztělesňují.

E15.cz: Co vás motivovalo se takto veřejně angažovat? Působil jste v minulých letech především v soukromém sektoru.

Působím nadále v soukromém sektoru. Toto je moje občanská aktivita, není profitní. Motivovala mě hlavně velmi pozitivní zkušenost při 25. výročí Listopadu, kdy jsme organizovali společně s Jihočeskou univerzitou konferenci v Českých Budějovicích „Cesty ke svobodě“. Tou debatou se studenty jsem zjistil, že se od nich nabíjím velmi pozitivní energií a cítím z nich touhu podílet se na tom, aby naše země a Evropa obecně byla tím místem, kde budou chtít žít. Proto jsme začali vytvářet nadstranický, ale politický spolek lidí, kteří v životě něco dokázali a zároveň svým životem prezentují evropské hodnoty.

E15.cz: Jaký je cíl iniciativy?

Budeme na regionálních univerzitách a středních školách debatovat se studenty a představovat jim lidi, kteří mohou být jejich vzorem, kteří dokazují, že lze být úspěšný a zároveň být v souladu s hodnotami liberální demokracie. Že nemusíte krást a podvádět, což pro řadu lidí v poslední době reprezentovala česká politická sféra.

E15.cz: Vy sám máte politické ambice? Tím, že budete objíždět regiony, pravděpodobně kolem sebe vytvoříte skupinu lidí, kteří v tom s vámi budou chtít pokračovat, a možná, že to budou chtít i přetavit v nějaké konkrétní politické kroky.

To, co děláme, je politické. Ale je to skutečně nadstranické. Mým kolegou v dozorčí radě je Libor Rouček, bytostný sociální demokrat, na rozdíl ode mě člověk levicově smýšlející. Český lev má dva ocasy a americký orel dvě křídla. Potřebujeme levé i pravé křídlo či levý a pravý ocas a oba musí být zdravé. Je jedno, jestli je ten člověk pravicový nebo levicový, ale hlavní je, že rozumí evropským hodnotám.

E15.cz: Počítáte tedy s tím, že se v budoucnu budete politicky angažovat?

Já se tomu nebráním, protože už to vlastně dělám. Ale nedělám to ve formě nějaké stranické ideologické politiky. V tuto chvíli nemám jasnou představu o tom, že bych se stal profesionálním politikem. Já jsem bezmála dvacet let pracoval ve státních službách a jsem celkem seznámen s tím, co je politika a jak funguje. Nechci předjímat, jestli mě to nějak více semele a vcucne a že se stanu ještě více politicky aktivní.

E15.cz: Kdyby vám někdo nabídl politickou kandidaturu, tak byste to přijal?

Opravdu nevím. Neumím na to odpovědět čestně, abych si potom netrhal vlasy, co jsem vám to řekl. Před časem mě ještě nenapadlo, že se po dvaceti letech ve státní a zahraniční službě stanu občanským aktivistou, takže se nedá nic vyloučit. Doufám, že i díky této iniciativě se v České republice objeví řada kvalitních osobností, kteří budou ochotni se angažovat do takové míry, abychom jednou měli třeba takového prezidenta, jako mají dnes Slováci v Andreji Kiskovi.

E15.cz: V rámci té iniciativy budou veřejně vystupovat i lidé, o kterých se v minulosti hovořilo jako o možných kandidátech na prezidenta. Například Šimon Pánek nebo generál Petr Pavel, který už vystoupil minulý týden.

Mě to těší, protože to je přesně o té angažovanosti těchto lidí. Doufáme, že budou podněcovat ostatní k aktivitě a nakonec z nich mohou vzejít i kandidáti na prezidenta. To se vyloučit nedá.


Čtěte také:

Bývalý diplomat Petr Kolář opouští po roce PPF

Diplomat Kolář přechází ke Kellnerovi

Česko má velvyslance v Moskvě. Remek předal Putinovi pověření

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít