Bývalí vlastníci a jejich následovníci se hlásí o zabavené firmy

12. prosince 2005, 00:00 - KAREL JANKŮ
12. prosince 2005, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY Byla jednou jedna továrna, mohla by začínat „pohádka průmyslová“. Jenomže v životě je zpravidla všechno jinak než v pohádkách. Takže, továrna nebyla jedna, ale bylo jich mnoho, které na základě znárodňovacích zákonů přešly z rukou soukromých majitelů do vlastnictví státu.

PSALI JSME PŘED 15 LETY Byla jednou jedna továrna, mohla by začínat „pohádka průmyslová“. Jenomže v životě je zpravidla všechno jinak než v pohádkách. Takže, továrna nebyla jedna, ale bylo jich mnoho, které na základě znárodňovacích zákonů přešly z rukou soukromých majitelů do vlastnictví státu. Nyní je žádají původní vlastníci nebo jejich potomci. Vyřešení těchto otázek je jedním z klíčů k celé privatizaci, která by měla už počátkem příštího roku začít takzvanou malou privatizací. Do aukcí však nesmí přijít objekty, kde je možnost, že si je bude nárokovat původní majitel, kterému byly odňaty. Nepůjde jen o obchody a provozovny služeb či hospůdky, s nimiž většina lidí spojuje své představy o malé privatizaci, ale také o menší průmyslové podniky. ŽÁDOST O NAVRÁCENÍ

Na institucích, které budou zabezpečovat technický průběh privatizačního procesu, se nyní nacházejí žádosti o navrácení majetku. Řešení těchto případů bude mít vliv na budoucí strukturu hospodářství ČSFR. Jako příklad může posloužit slévárna v Brně-Chrlicích, donedávna ještě součást s. p. Partex. Před znárodněním v roce 1949 patřila rodině Haraštových, tehdy ovšem ještě jako s. r. o. Moravia.

Bohumil Harašta, syn bývalého majitele firmy, Profitu řekl: „Slévárnu založil můj otec s osmi společníky v roce 1912. Vyráběli šedou a temperovanou litinu a podnik slušně prosperoval. Pracovali v něm všichni společně, neměli žádnou administrativu. Před tím, než KNV Brno uvalil na podnik v roce 1949 národní správu, měla slévárna 17 lidí, takže správně ani být znárodněna neměla. V lednu letošního roku jsme proto začali shánět dokumentaci, kde jsme dokladovali vlastnictví a poslali žádost o navrácení.“

Slévárna od doby, kdy přestala patřit Haraštovým, změnila majitele ještě několikrát. V této úloze se vystřídaly Mosilana Brno, Minerva Boskovice, Minerva Prostějov, Kovostav Ústí nad Orlicí a jako poslední Partex Nová Včelnice.

Profit č. 16/1990

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít