Bývalí vlastníci a jejich následovníci se hlásí o zabavené firmy

12. prosince 2005, 00:00 - KAREL JANKŮ
12. prosince 2005, 00:00

PSALI JSME PŘED 15 LETY Byla jednou jedna továrna, mohla by začínat „pohádka průmyslová“. Jenomže v životě je zpravidla všechno jinak než v pohádkách. Takže, továrna nebyla jedna, ale bylo jich mnoho, které na základě znárodňovacích zákonů přešly z rukou soukromých majitelů do vlastnictví státu.

PSALI JSME PŘED 15 LETY Byla jednou jedna továrna, mohla by začínat „pohádka průmyslová“. Jenomže v životě je zpravidla všechno jinak než v pohádkách. Takže, továrna nebyla jedna, ale bylo jich mnoho, které na základě znárodňovacích zákonů přešly z rukou soukromých majitelů do vlastnictví státu. Nyní je žádají původní vlastníci nebo jejich potomci. Vyřešení těchto otázek je jedním z klíčů k celé privatizaci, která by měla už počátkem příštího roku začít takzvanou malou privatizací. Do aukcí však nesmí přijít objekty, kde je možnost, že si je bude nárokovat původní majitel, kterému byly odňaty. Nepůjde jen o obchody a provozovny služeb či hospůdky, s nimiž většina lidí spojuje své představy o malé privatizaci, ale také o menší průmyslové podniky. ŽÁDOST O NAVRÁCENÍ

Na institucích, které budou zabezpečovat technický průběh privatizačního procesu, se nyní nacházejí žádosti o navrácení majetku. Řešení těchto případů bude mít vliv na budoucí strukturu hospodářství ČSFR. Jako příklad může posloužit slévárna v Brně-Chrlicích, donedávna ještě součást s. p. Partex. Před znárodněním v roce 1949 patřila rodině Haraštových, tehdy ovšem ještě jako s. r. o. Moravia.

Bohumil Harašta, syn bývalého majitele firmy, Profitu řekl: „Slévárnu založil můj otec s osmi společníky v roce 1912. Vyráběli šedou a temperovanou litinu a podnik slušně prosperoval. Pracovali v něm všichni společně, neměli žádnou administrativu. Před tím, než KNV Brno uvalil na podnik v roce 1949 národní správu, měla slévárna 17 lidí, takže správně ani být znárodněna neměla. V lednu letošního roku jsme proto začali shánět dokumentaci, kde jsme dokladovali vlastnictví a poslali žádost o navrácení.“

Slévárna od doby, kdy přestala patřit Haraštovým, změnila majitele ještě několikrát. V této úloze se vystřídaly Mosilana Brno, Minerva Boskovice, Minerva Prostějov, Kovostav Ústí nad Orlicí a jako poslední Partex Nová Včelnice.

Profit č. 16/1990

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít