Article, show

Bývalí manažeři bez viny

25. dubna 2008, 15:02 - Petra Pelantová
25. dubna 2008, 15:02

Navyšování kapitálu z vlastních zdrojů není trestné, řekl soud

Osm let po krachu Investiční a Poštovní banky (IPB) padl v celé kauze první verdikt. Pražský městský soud osvobodil bývalé manažery banky obviněné z klamání akcionáře a účetních machinací. „Nebylo prokázáno, že by žalované skutky byly trestnými činy,“ konstatovala předsedkyně soudu Jaroslava Lišková s tím, že nebyl prokázán ani úmysl manažerů spáchat trestný čin. „Znalci se navíc shodli, že jednáním obžalovaných nevznikla vůbec žádná škoda,“ doplnila Lišková. Mezi obžalovanými byli generální ředitel banky Jan Klacek, jeho dva náměstci Libor Procházka a Aladár Blaas, členové představenstva Jiří Fabián, Jiří Fárek a Alfréd Šebek a zástupce Nomury Eduard Onderka.
Manažeři podle žalobkyně „překročili úměrné riziko podnikání“, což vyústilo uvalením nucené správy na banku a jejím následným prodejem. Šlo o to, že vedení navýšilo kapitál banky z vlastních zdrojů. V roce 1998 totiž vydala banka dluhopisy za šest miliard. Tehdejší vlastník banky, japonská Nomura, totiž slíbil navýšit kapitál o tuto sumu. Jenže dluhopisy nakoupila sama IPB, aniž by o tom informovala Českou národní banku nebo akcionáře. Všichni obvinění vinu popírali. Jde přitom jen o malou část z několika sporů, které jsou součástí složité kauzy krachu IPB, a také o první spor této kauzy, který skončil u soudu.

Jak šel čas… Události případu stíhání sedmi bývalých nejvyšších manažerů zkrachovalé IPB kvůli emisi dluhopisů z roku 1998:

Duben 1998 - IPB vydala takzvané podřízené dluhopisy za šest miliard korun. K navýšení kapitálu banky se po vstupu do IPB zavázala japonská Nomura. 19. června 2000 - Česká národní banka uvalila na IPB nucenou správu, o tři dny později ji koupila Československá obchodní banka. 16. prosince 2002 - Policie obvinila sedm vysokých představitelů bývalé IPB kvůli údajně nezákonnému vydání dluhopisů z roku 1998. Svým jednáním dle policie ohrozili stabilitu a likviditu banky. Obvinění převzali bývalý generální ředitel IPB Jan Klacek, jeho náměstci Libor Procházka a Aladár Blaas a členové představenstva Josef Horák, Jiří Fabián, Jiří Fárek a Alfréd Šebek. 22. dubna 2003 - Policie obvinila v souvislosti s kauzou také Eduarda Onderku - zástupce Nomury a někdejšího člena představenstva IPB.
6. června 2006 - Případ začal projednávat pražský městský soud. 15. dubna 2008 - Státní zástupkyně pro členy bývalého vedení IPB navrhla podmíněné tresty a zákaz činnosti. 22. dubna 2008 - Pražský městský soud exmanažery IPB osvobodil. Rozhodnutí není pravomocné, lze se proti němu odvolat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Barem na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít