Bývalí manažeři bez viny

25. dubna 2008, 15:02 - Petra Pelantová
25. dubna 2008, 15:02

Navyšování kapitálu z vlastních zdrojů není trestné, řekl soud

Osm let po krachu Investiční a Poštovní banky (IPB) padl v celé kauze první verdikt. Pražský městský soud osvobodil bývalé manažery banky obviněné z klamání akcionáře a účetních machinací. „Nebylo prokázáno, že by žalované skutky byly trestnými činy,“ konstatovala předsedkyně soudu Jaroslava Lišková s tím, že nebyl prokázán ani úmysl manažerů spáchat trestný čin. „Znalci se navíc shodli, že jednáním obžalovaných nevznikla vůbec žádná škoda,“ doplnila Lišková. Mezi obžalovanými byli generální ředitel banky Jan Klacek, jeho dva náměstci Libor Procházka a Aladár Blaas, členové představenstva Jiří Fabián, Jiří Fárek a Alfréd Šebek a zástupce Nomury Eduard Onderka.
Manažeři podle žalobkyně „překročili úměrné riziko podnikání“, což vyústilo uvalením nucené správy na banku a jejím následným prodejem. Šlo o to, že vedení navýšilo kapitál banky z vlastních zdrojů. V roce 1998 totiž vydala banka dluhopisy za šest miliard. Tehdejší vlastník banky, japonská Nomura, totiž slíbil navýšit kapitál o tuto sumu. Jenže dluhopisy nakoupila sama IPB, aniž by o tom informovala Českou národní banku nebo akcionáře. Všichni obvinění vinu popírali. Jde přitom jen o malou část z několika sporů, které jsou součástí složité kauzy krachu IPB, a také o první spor této kauzy, který skončil u soudu.

Jak šel čas… Události případu stíhání sedmi bývalých nejvyšších manažerů zkrachovalé IPB kvůli emisi dluhopisů z roku 1998:

Duben 1998 - IPB vydala takzvané podřízené dluhopisy za šest miliard korun. K navýšení kapitálu banky se po vstupu do IPB zavázala japonská Nomura. 19. června 2000 - Česká národní banka uvalila na IPB nucenou správu, o tři dny později ji koupila Československá obchodní banka. 16. prosince 2002 - Policie obvinila sedm vysokých představitelů bývalé IPB kvůli údajně nezákonnému vydání dluhopisů z roku 1998. Svým jednáním dle policie ohrozili stabilitu a likviditu banky. Obvinění převzali bývalý generální ředitel IPB Jan Klacek, jeho náměstci Libor Procházka a Aladár Blaas a členové představenstva Josef Horák, Jiří Fabián, Jiří Fárek a Alfréd Šebek. 22. dubna 2003 - Policie obvinila v souvislosti s kauzou také Eduarda Onderku - zástupce Nomury a někdejšího člena představenstva IPB.
6. června 2006 - Případ začal projednávat pražský městský soud. 15. dubna 2008 - Státní zástupkyně pro členy bývalého vedení IPB navrhla podmíněné tresty a zákaz činnosti. 22. dubna 2008 - Pražský městský soud exmanažery IPB osvobodil. Rozhodnutí není pravomocné, lze se proti němu odvolat.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít