Byty v EU i pro české občany

19. května 2003, 00:00 - Tomáš Johánek, johanek@edoras.cz
19. května 2003, 00:00

I západní Evropa zná institut družstevního bydleníAž se Česká republika stane plnoprávným členem Evropské unie, což by mělo být už za rok, naskytne se lidem možnost dostat se k cenově dostupnému bydlení ve všech členských zemích EU, kde existuje institut družstevního bydlení.

I západní Evropa zná institut družstevního bydlení

Až se Česká republika stane plnoprávným členem Evropské unie, což by mělo být už za rok, naskytne se lidem možnost dostat se k cenově dostupnému bydlení ve všech členských zemích EU, kde existuje institut družstevního bydlení.

V rámci Unie totiž bude možné kupovat, vyměňovat či pronajímat družstevní byty nebo si dokonce v cizí zemi družstevní byt či dům postavit. „Tato možnost by sice teoreticky mohla být omezena přístupovou dohodou, zatím ale žádná dohoda v tomto směru neexistuje,“ říká předseda představenstva Stavebního bytového družstva Praha Martin Kroh. Podle Krohy dokonce hrozí to, že například Německo, které se musí vypořádat s více než 1,5 milionu prázdných bytů většinou v panelových domech na území bývalého socialistického Německa, bude Čechy do těchto bytů lákat. „Je možné, že místo na likvidaci poskytne Německo peníze na růst zaměstnanosti a nabídne tyto byty zájemcům z nových členských zemí Evropské unie,“ domnívá se předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Ivan Přikryl. Člověk, který by chtěl získat byt například v Drážďa nech, se bude moci obrátit na kanceláře českých bytových družstev. „Ty mu předají informace o nabídce bytů a vyřídí s ním i prvotní formality spojené se vstupem do družstva v zahraničí,“ upozornil Martin Kroh. Možnost získat družstevní byt v EU bude prý zajímavá například pro ty, kdo chtějí (ať už z pracovních nebo například studijních či jiných důvodů) část života strávit v zahraničí. Pro to, aby zájemce družstevní byt skutečně získal, nemusí být členem bytového družstva. Poplatky za používání bytu pak bude platit jako každý jiný nájemník družstevního bytu. Členství ČR v EU neotevře pro občany ČR pouze možnost dostat se k levnějšímu bydlení v jiné členské zemi, ale umožní mu rovněž podnikat v bytovém družstvu na území jiného členského státu Unie. Martin Kroh alespoň nevidí důvod, proč by tomu tak být nemohlo. „Tento systém už v rámci EU existuje. Potřebujeme, aby se k němu přidaly i přistupující země,“ říká. Jako jistý problém vidí nedostatek informací o tom, jak vlastně bytová družstva v zahraničí fungují a jaké jsou vůbec již v současné době možnosti spolupráce například mezi českým bytovým družstvem a jeho případným zahraničním partnerem. Podle Kroha je ještě horší to, že vázne informování o možnostech finanční pomoci z evropských zdrojů například na opravy bytového fondu. „Musíme se naučit komunikovat ve vztahu k fondům Evropské unie, je zapotřebí připravovat takové projekty, které lze financovat s pomocí evropských peněz,“ zdůraznil. Dodal, že prvním skutečným projektem, který se dá z peněz EU podpořit, je regenerace panelových domů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Co je dobré vědět o exekucích? 2. díl: dědictví, společné jmění manželů a rozvod
Jaké je zadlužení českých domácností?
Auta
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle…
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
Technologie
Intel nový ovladač pro SoC Cloverview nevydá. Jak to bude s podporou Windows 10?
Vodní chlazení pro M.2 SSD. PCIe karty Alphacool chladí pasivem nebo vodním blokem
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít