Byty i pro sociálně slabé

22. dubna 2003, 00:00 - Stranu připravil Tomáš Johánek, johanek@edoras.cz
22. dubna 2003, 00:00

Stát bude obcím poskytovat dotaceVedle plánované podpory družstevní výstavby má stát i další plán na zajištění přiměřeného bydlení: tentokrát pro sociálně slabší skupiny lidí. Tedy zejména ty, kteří by nedosáhli ani na splátku družstevního bytu.Vláda totiž minulý týden podpořila návrh, na základě kterého mohou obce získat dotaci až 550 tis.

Stát bude obcím poskytovat dotace

Vedle plánované podpory družstevní výstavby má stát i další plán na zajištění přiměřeného bydlení: tentokrát pro sociálně slabší skupiny lidí. Tedy zejména ty, kteří by nedosáhli ani na splátku družstevního bytu.

Vláda totiž minulý týden podpořila návrh, na základě kterého mohou obce získat dotaci až 550 tis. Kč na výstavbu jednoho sociálního bytu. V případě, že v místě plánované stavby těchto bytů není potřebná infrastruktura, může tato dotace dosáhnout výše až 630 tis. Kč na jeden byt. „Toto nájemní bydlení podporované státem je zacíleno na sociálně potřebné obyvatele, kteří nemají ani na počáteční vklad,“ říká mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun. Podle ředitele Státního fondu rozvoje bydlení Jana Wagnera půjde letos na sociální nájemní byty přibližně 850 mil. Kč z celkových téměř tří miliard korun, které mají v tomto roce jít na podporu výstavby nájemních bytů. Odborníci se domnívají, že toto rozhodnutí by mohlo pomoci zvýšení bytové výstavby. „Je to jeden z nástrojů, který by měl zvýšit možnost pořízení nájemních bytů pro větší skupinu lidí,“ říká například předseda České společnosti pro bydlení Alois Andrle. Stejně jako někteří další však tvrdí, že by daleko potřebnější byl zákon o neziskových bytových družstvech, která by ve výstavbě nájemních bytů měla postupně nahradit obecní výstavbu. Vláda současně schválila nařízení, podle kterého bude možné poskytnout obcím státní dotaci 320 nebo 400 tis. Kč na výstavbu nájemního bytu v dosavadním programu - pokud obce požádaly o tuto dotaci nejpozději do konce roku 2002 a nestačily loni výstavbu zahájit. Při tomto typu výstavby mohou obce sdružovat finanční prostředky od státu a nájemníků. Po dvaceti letech pak mohou nájemníci získat byt do osobního vlastnictví, což v případě výstavby sociálních bytů nebude možné.

Stát chce zajistit bydlení i pro sociálně slabé vrstvy.

FOTO: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít