Byty i pro sociálně slabé

22. dubna 2003, 00:00 - Stranu připravil Tomáš Johánek, johanek@edoras.cz
22. dubna 2003, 00:00

Stát bude obcím poskytovat dotaceVedle plánované podpory družstevní výstavby má stát i další plán na zajištění přiměřeného bydlení: tentokrát pro sociálně slabší skupiny lidí. Tedy zejména ty, kteří by nedosáhli ani na splátku družstevního bytu.Vláda totiž minulý týden podpořila návrh, na základě kterého mohou obce získat dotaci až 550 tis.

Stát bude obcím poskytovat dotace

Vedle plánované podpory družstevní výstavby má stát i další plán na zajištění přiměřeného bydlení: tentokrát pro sociálně slabší skupiny lidí. Tedy zejména ty, kteří by nedosáhli ani na splátku družstevního bytu.

Vláda totiž minulý týden podpořila návrh, na základě kterého mohou obce získat dotaci až 550 tis. Kč na výstavbu jednoho sociálního bytu. V případě, že v místě plánované stavby těchto bytů není potřebná infrastruktura, může tato dotace dosáhnout výše až 630 tis. Kč na jeden byt. „Toto nájemní bydlení podporované státem je zacíleno na sociálně potřebné obyvatele, kteří nemají ani na počáteční vklad,“ říká mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun. Podle ředitele Státního fondu rozvoje bydlení Jana Wagnera půjde letos na sociální nájemní byty přibližně 850 mil. Kč z celkových téměř tří miliard korun, které mají v tomto roce jít na podporu výstavby nájemních bytů. Odborníci se domnívají, že toto rozhodnutí by mohlo pomoci zvýšení bytové výstavby. „Je to jeden z nástrojů, který by měl zvýšit možnost pořízení nájemních bytů pro větší skupinu lidí,“ říká například předseda České společnosti pro bydlení Alois Andrle. Stejně jako někteří další však tvrdí, že by daleko potřebnější byl zákon o neziskových bytových družstvech, která by ve výstavbě nájemních bytů měla postupně nahradit obecní výstavbu. Vláda současně schválila nařízení, podle kterého bude možné poskytnout obcím státní dotaci 320 nebo 400 tis. Kč na výstavbu nájemního bytu v dosavadním programu - pokud obce požádaly o tuto dotaci nejpozději do konce roku 2002 a nestačily loni výstavbu zahájit. Při tomto typu výstavby mohou obce sdružovat finanční prostředky od státu a nájemníků. Po dvaceti letech pak mohou nájemníci získat byt do osobního vlastnictví, což v případě výstavby sociálních bytů nebude možné.

Stát chce zajistit bydlení i pro sociálně slabé vrstvy.

FOTO: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít