Byty i pro sociálně slabé

22. dubna 2003, 00:00 - Stranu připravil Tomáš Johánek, johanek@edoras.cz
22. dubna 2003, 00:00

Stát bude obcím poskytovat dotaceVedle plánované podpory družstevní výstavby má stát i další plán na zajištění přiměřeného bydlení: tentokrát pro sociálně slabší skupiny lidí. Tedy zejména ty, kteří by nedosáhli ani na splátku družstevního bytu.Vláda totiž minulý týden podpořila návrh, na základě kterého mohou obce získat dotaci až 550 tis.

Stát bude obcím poskytovat dotace

Vedle plánované podpory družstevní výstavby má stát i další plán na zajištění přiměřeného bydlení: tentokrát pro sociálně slabší skupiny lidí. Tedy zejména ty, kteří by nedosáhli ani na splátku družstevního bytu.

Vláda totiž minulý týden podpořila návrh, na základě kterého mohou obce získat dotaci až 550 tis. Kč na výstavbu jednoho sociálního bytu. V případě, že v místě plánované stavby těchto bytů není potřebná infrastruktura, může tato dotace dosáhnout výše až 630 tis. Kč na jeden byt. „Toto nájemní bydlení podporované státem je zacíleno na sociálně potřebné obyvatele, kteří nemají ani na počáteční vklad,“ říká mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun. Podle ředitele Státního fondu rozvoje bydlení Jana Wagnera půjde letos na sociální nájemní byty přibližně 850 mil. Kč z celkových téměř tří miliard korun, které mají v tomto roce jít na podporu výstavby nájemních bytů. Odborníci se domnívají, že toto rozhodnutí by mohlo pomoci zvýšení bytové výstavby. „Je to jeden z nástrojů, který by měl zvýšit možnost pořízení nájemních bytů pro větší skupinu lidí,“ říká například předseda České společnosti pro bydlení Alois Andrle. Stejně jako někteří další však tvrdí, že by daleko potřebnější byl zákon o neziskových bytových družstvech, která by ve výstavbě nájemních bytů měla postupně nahradit obecní výstavbu. Vláda současně schválila nařízení, podle kterého bude možné poskytnout obcím státní dotaci 320 nebo 400 tis. Kč na výstavbu nájemního bytu v dosavadním programu - pokud obce požádaly o tuto dotaci nejpozději do konce roku 2002 a nestačily loni výstavbu zahájit. Při tomto typu výstavby mohou obce sdružovat finanční prostředky od státu a nájemníků. Po dvaceti letech pak mohou nájemníci získat byt do osobního vlastnictví, což v případě výstavby sociálních bytů nebude možné.

Stát chce zajistit bydlení i pro sociálně slabé vrstvy.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Google prodloužil podporu Nexusům 5X a 6P. Dva měsíce bezpečnostních aktualizací navíc
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít