Byty a sklepy

13. prosince 2011, 05:08 - Irena Ryšánková
13. prosince 2011, 05:08

Ministrů kultury jsem za léta, kdy se zabývám politickou novinařinou, poznala hodně. V paměti mi jich utkvělo pár. Jaromír Talíř svou slušnou, korektní nenápadností. Pavel Dostál, charismatický bohém s náušnicí a šálou. A Vítězslav Jandák, který se prostě přehlédnout nedá.

Foto: Jakub Stadler

Úplně mi vypadl z paměti Martin Stropnický a s ním další. Kultura nikdy nebyla trhákem na titulní stránky. Naposledy, když hořelo Národní divadlo.

Jiří Besser bude ministr, kterého si budou pamatovat všichni. Nikoliv pro kultivovanost, bohémství ani pro nepřehlédnutelnost. Milovník Kabátů a malířů Berounska se ,,proslavil“ bouráním domu na Václavském náměstí, názorem, že středověké sklepy netřeba chránit a – bytem na Floridě. Ten je, zdá se, souzen nejen Grossovi. V kuloárech se ozývají hlasy, že Besser padl proto, že ,,lidé a novináři jsou teď na takové věci citlivější“. No, nejsou. Gross padl za půjčku na byt v poměrně směšné výši a už je to pár let.

Nikdo nejsme bez chyby a každý občas něco zatlučeme. V Besserově případě stín padl i na jeho manželku, kterou jako Kosinovou známe jako policejní mluvčí. Nešťastným PR rozhovorem na téma „na Floridě jsem byla dvakrát“ to moc nevylepšila. Možná Besser není padouch, ale prosťáček, který v tom neumí chodit a nezametl stopy. Kosinová ovšem odpálila skrytou nálož zdůvodněním pádu manžela zákonem o církevních restitucích. Ano, i to je možná důvod v ateistickém Česku, proč politici, lidé i novináři jsou teď na takové věci citlivější.

Ať už je to, jak chce, kultura se na malý okamžik stala slavnou. V tuto chvíli je favoritkou na ministerský post Alena Hanáková. Tichá, slušná, nenápadná, příjemná. Kulturní. Vlastně ani nevím, jestli jí to přeji. Zítra vše může být jinak. Pokud se ministryní stane, možná to bude dobrá zpráva. Hanáková na utajený byt na Floridě nevypadá. Proboha, že ne?

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít