Bytový architekt ušetří námahu, čas i peníze

12. května 2003, 00:00 - Tomáš Johánek
12. května 2003, 00:00

Vytvořit skutečně kvalitní interiér je práce pro profesionály Český národ je národ kutilů. Češi se snaží všechno zařídit sami, podle vlastních plánů a fantazie. Týká se to například i zařizování domu či bytu, kde inspirace magazíny o bydlení sehrává velkou roli.

Vytvořit skutečně kvalitní interiér je práce pro profesionály

Český národ je národ kutilů. Češi se snaží všechno zařídit sami, podle vlastních plánů a fantazie. Týká se to například i zařizování domu či bytu, kde inspirace magazíny o bydlení sehrává velkou roli. Ne vždy však všechno dopadne tak, jak si stavebník původně představoval.

To je právě okamžik, kdy je na místě využít služeb bytového architekta - pokud však již není pozdě. Kdyby to majitel bytu či domu udělal rovnou, ušetřil by jak síly, tak peníze. „Vytvořit z bytu či rodinného domu opravdu útulný a účelně zařízený domov není rozhodně nijak jednoduché a vypořádat se s tímto problémem pomůže právě bytový architekt,“ říká architekt Karel Piskáček.

Lidé interiér podceňují

Podle Karla Piskáčka se často stává, že lidé vlastní uspořádání interiéru svého bytu podceňují a považují to za něco triviálního. První problémy však už mohou nastat při míchání požadované barvy na stěny či výběru vhodného nábytku. „Stává se také, že lidé chtějí věci, které se na trhu běžně neseženou,“ pokračuje dále bytový architekt, který za jednu z nejsložitějších záležitostí považuje vhodné skloubení barev podlahové krytiny, stěn, nábytku a dalších doplňků. Spolupráci s bytovým architektem je vhodné začít již při samotné realizaci výstavby nebo rekonstrukce domu či bytu. Ušetří se tak například budoucí likvidace nevhodných příček či dodatečná stavba nových. Mnohé rekonstrukce bytu se také neobejdou bez stavebních úprav. V tomto případě by se měl architekt postarat nejen o návrh interiéru, ale v případě zásahu do nosných konstrukcí i o stavební projekt. Řekne rovněž, na které zásahy stačí jen ohlášení na stavební úřad a na které je již nutné stavební povolení. „Lidé by se rozhodně neměli bez pomoci odborníka pouštět do změn dispozic bytu, jako je do bourání příček. V krajním případě by mohlo dojít až ke zřícení celé zdi či například komínové konstrukce,“ varuje Piskáček.

Architekt není luxus

Podle Piskáčka je stále tak trochu mýtem to, že bytový architekt je zbytečný luxus a že si ho mohou dovolit jen lidé s vyššími příjmy. Architekt může vypočítat svůj honorář několika způsoby. Nejčastěji to bývá dohodou, kdy se vychází buď z hodinové sazby, nebo z procenta konečných nákladů. Podle České komory architektů by se odměna architekta měla pohybovat v rozmezí od 6 do 13 % z celkového nákladu na realizaci interiéru. Výše sazby záleží zejména na složitosti a architektonické úrovni dodané práce. Tento honorář se týká základních výkonů, jako je například návrh realizace a podobně. Existují pak ještě zvláštní výkony, za které se platí většinou dohodou. Sem patří například sestavení organizačního a časového harmonogramu realizace, obstarání stavebního povolení či různé dodatečné změny v projektu na přání investora. „Cena služeb bytového architekta se odvozuje od dispozice celého prostoru, nelze tedy předem říci nějakou paušální částku,“ říká Piskáček. Příprava a realizace projektu rekonstrukce standardního bytu 3+1 by se tak měla pohybovat někde na úrovni 50 tisíc korun. V rámci této ceny má však klient zajištěný kompletní servis včetně spolupráce s vybranými řemeslníky (zedníky, podlaháři, obkladači, truhláři apod.) i dodavateli materiálu. Většina bytových architektů navíc spolupracuje s realizačními firmami, proto architekt může zajistit i řemeslníky.

Architekt není diktátor

Mylný je také názor, že architekt je někdo, kdo se bude snažit vnutit vám své představy bez ohledu na to, co si přejete. „Architekt musí být partnerem, jeho úkolem je snažit se maximálně vyhovět požadavkům klienta a případně korigovat jeho nerealizovatelné představy,“ pokračuje dále Piskáček. Práce bytového architekta tedy rozhodně nespočívá v tom, že vnucuje klientovi své představy o dispozičním řešení prostoru nebo se ho snaží přesvědčit, že právě jeho návrhy jsou těmi nejlepšími. „Opak je pravdou - architekt musí umět naslouchat požadavkům svých klientů, vžít se tak trochu do jejich duší a jejich myšlení a navrhnout takový interiér, který bude klientům maximálně vyhovovat. Jak z prostorového hlediska, tak i dejme tomu z hlediska použitých barev a materiálů,“ tvrdí architekt Piskáček. Pro někoho může být obtížné najít vhodného a hlavně dobrého architekta. V tom případě může například pomoci již zmiňovaná Česká komora architektů. „Nejdůležitější však je, aby klient předem věděl, co vlastně chce a jaké jsou jeho nároky,“ zdůrazňuje Piskáček. Podle jeho slov je totiž rozdíl v tom, jestli daný klient dá architektovi klíče od bytu, sdělí mu své základní představy a nechá ho pracovat samotného, nebo se chce na budoucí podobě svého bytu aktivně podílet a bude s architektem diskutovat nad každým návrhem. Způsob spolupráce mezi architektem a jeho klientem také ovlivňuje délku přípravy projektu. Ta se však řádově pohybuje v horizontu několika týdnů až několika měsíců, opět podle náročnosti projektu.

Co všechno může bytový architekt

* připravit projekt rekonstrukce domu či bytu

* připravit podklady pro stavební povolení či oznámení na stavební úřad

* připravit podklady pro řemeslníky

* zajistit řemeslníky a firmu na realizaci projektu

* zajistit požadované materiály

* zajistit architektonický dohled nad realizací projektu

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

johanek@edoras.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít