Bytová výstavba ožívá i v regionech

07. listopadu 2005, 00:00 - PETR BÝM
07. listopadu 2005, 00:00

REZIDENČNÍ PROJEKTY Rozmach bytové výstavby ze začíná projevovat i mimo hlavní město. Regionální developeři lákají potenciální klienty sloganem „Nabízíme vysokou kvalitu za ceny starých panelových bytů v Praze“.

REZIDENČNÍ PROJEKTY Rozmach bytové výstavby ze začíná projevovat i mimo hlavní město. Regionální developeři lákají potenciální klienty sloganem „Nabízíme vysokou kvalitu za ceny starých panelových bytů v Praze“. Zejména větší rezidenční projekty byly donedávna výsadou hlavního města, což se všeobecně přičítalo jeho unikátnímu hospodářskému postavení v rámci republiky. Avšak pod vlivem postupného bohatnutí mimopražského obyvatelstva se začíná rozvíjet i bytová výstavba v regionech, kde se dnes vedle základních bytů staví i byty luxusní. NA DOSAH PRAHY

Společnost Harmonie Group nedávno představila svůj další rezidenční projekt s názvem Královský horizont. Už tradičně je umístěn jihozápadně od hlavního města, kde firma v minulosti realizovala dva větší projekty Palouček I a II s téměř 500 byty. Také Královský horizont se nachází v lesnatém území mezi Berounem a Královým Dvorem. Celkem projekt v devíti domech nabídne 250 bytových jednotek. Metr čtvereční se bude prodávat za 25 až 28 tisíc korun, nejlevnější byt tak přijde na zhruba 800 tisíc korun.

Zájemce by přitom měla lákat nejen cena a atraktivní lokalita, jejíž velkou výhodou je snadná dopravní dostupnost Prahy. „Snažíme se reagovat na změnu životního stylu. Byty podle nás nejsou skladištěm, ale především místem komunikace. Proto jsme na minimum redukovali rozměry obslužných prostor, a to na úkor centrálního obytného prostoru, kde by se měla setkávat celá rodina,“ vysvětluje Michal Šourek ze společnosti MS Architekti, která Královský horizont projektovala.

Harmonie Group současně realizuje další projekty, za zmínku například stojí nabídka modulové stavebnice rodinných domů ve funkcionalistickém stylu. Pozornost veřejnosti před časem vyvolal i další její záměr -výstavba luxusních bytů na Karlštejně. Jde o čtyři desítky jednotek vzniklých přestavbou starých hospodářských budov. „Tento projekt je v současnosti tak říkajíc hibernován -finančně je velmi náročný, hledáme proto investičního partnera,“ říká výkonný ředitel společnosti Martin Mráček.

**PYRAMIDA NA VÝCHODĚ

V někdejším Východočeském kraji byla o byty ještě nedávno nouze, což jejich ceny hnalo do rekordních výší. Trh logicky zareagoval. Jako jeden z prvních odstartoval projekt Na Plachtě v Hradci Králové, kde bude postaveno zhruba 400 bytových jednotek. Zároveň ožila stavební aktivita i v nedalekých Pardubicích - začalo se s výstavbou několika menších objektů a nedávno přibyl projekt v regionech spíše vzácný: přímo v centru města vyroste dům s 55 luxusními byty.

Projekt Pyramida, který představuje investici v hodnotě 280 až 300 milionů korun, je koncipován jako multifunkční - první dvě nadzemní podlaží sedmipatrové budovy budou tvořit obchodní galerii. Developer - akciová společnost Pyramida - se tak snaží využít nedostatku moderních obchodů ve středu města a poptávky po nadstandardních bytech. Jejich ceny se budou pohybovat v rozmezí 29 až 35 tisíc korun za metr čtvereční a nejlevnější byt přijde na 2,55 milionu korun. „Polovina bytů už má konkrétní zájemce. Co se týká obchodních prostor, u některých jednotek poptávka přesahuje naše možnosti desetinásobně,“ tvrdí Filip Krejčí ze společnosti Pyramida.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít