Bytová družstva budou moci stavět

11. října 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
11. října 2004, 00:00

STAVEBNICTVÍ Až 5000 bytů ročně by mohlo začít vznikat od roku 2006 s pomocí družstevní výstavby. Vláda premiéra Stanislava Grosse už schválila návrh příslušného zákona.

STAVEBNICTVÍ Až 5000 bytů ročně by mohlo začít vznikat od roku 2006 s pomocí družstevní výstavby. Vláda premiéra Stanislava Grosse už schválila návrh příslušného zákona. Zákon umožní bytovým družstvům opět stavět byty a navíc stát tuto výstavbu finančně podpoří. Stavba družstevních bytů s podporou státu se má orientovat zejména na lidi se středními příjmy. Tyto byty mají zůstat trvale družstevní, vládou navržený zákon nepočítá s jejich možným převodem do osobního vlastnictví. Základem financování výstavby družstevního bytu podle nového zákona bude vklad zájemce, který se bude pohybovat na úrovni 20 procent ceny bytu, což by mělo být zhruba 200 tisíc korun. Cena družstevních bytů by korun, jejich podlahová plocha nesmí přesáhnout 90 m 2 . Dalších maximálně 700 tisíc korun si bude moci družstvo vzít jako úvěr s roční úrokovou sazbou tři procenta a splatností 20 let. Úvěr pak bude splácet nájemce v nájemném. Měsíční splátka nájemného by se podle ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka měla pohybovat na úrovni 3500 korun. Někteří odborníci stejně jako opoziční politici a ekonomové s návrhem zákona nesouhlasí. Bojí se totiž, že je to jen cesta k dalším masivním státním subvencím určité skupině stavebníků a vlastníků družstevního bytového fondu. „Dostupnosti bydlení by více pomohlo snížení daní a deregulace nájemného,“ tvrdí ekonom Jan Slabý. Koalice si však od znovunastartování družstevní výstavby slibuje rozhýbání trhu s byty. „Citelně totiž scházejí byty, na které by dosáhli lidé se středními příjmy a mladí,“ říká náměstek MMR Ivan Přikryl. ODS ZÁKON NEPODPOŘÍ**

Bývalého šéfa Svazu českých a moravských bytových družstev však mnozí považují za představitele družstevní lobby. Právě bytová družstva vidí v tom, že se znovu zapojí do bytové výstavby velké šance. „Registrujeme zájem ve všech regionech, největší je však v P raze a Brně, kde je také největší poptávka po bytech,“ uvedl zástupce svazu Miloš Hejda. Poslanec za KDU-ČSL a bytový expert této strany Tomáš Kvapil předpokládá, že zákon parlamentem určitě projde, očekává však diskuzi o některých parametrech zákona. Je prý například možné, že někteří poslanci navrhnou, aby se i takto postavené byty daly v budoucnu za určitých podmínek převést do soukromého vlastnictví. Naopak ODS má zcela jasno - zákon nepodpoří.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít