Bytová družstva budou moci stavět

11. října 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
11. října 2004, 00:00

STAVEBNICTVÍ Až 5000 bytů ročně by mohlo začít vznikat od roku 2006 s pomocí družstevní výstavby. Vláda premiéra Stanislava Grosse už schválila návrh příslušného zákona.

STAVEBNICTVÍ Až 5000 bytů ročně by mohlo začít vznikat od roku 2006 s pomocí družstevní výstavby. Vláda premiéra Stanislava Grosse už schválila návrh příslušného zákona. Zákon umožní bytovým družstvům opět stavět byty a navíc stát tuto výstavbu finančně podpoří. Stavba družstevních bytů s podporou státu se má orientovat zejména na lidi se středními příjmy. Tyto byty mají zůstat trvale družstevní, vládou navržený zákon nepočítá s jejich možným převodem do osobního vlastnictví. Základem financování výstavby družstevního bytu podle nového zákona bude vklad zájemce, který se bude pohybovat na úrovni 20 procent ceny bytu, což by mělo být zhruba 200 tisíc korun. Cena družstevních bytů by korun, jejich podlahová plocha nesmí přesáhnout 90 m 2 . Dalších maximálně 700 tisíc korun si bude moci družstvo vzít jako úvěr s roční úrokovou sazbou tři procenta a splatností 20 let. Úvěr pak bude splácet nájemce v nájemném. Měsíční splátka nájemného by se podle ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka měla pohybovat na úrovni 3500 korun. Někteří odborníci stejně jako opoziční politici a ekonomové s návrhem zákona nesouhlasí. Bojí se totiž, že je to jen cesta k dalším masivním státním subvencím určité skupině stavebníků a vlastníků družstevního bytového fondu. „Dostupnosti bydlení by více pomohlo snížení daní a deregulace nájemného,“ tvrdí ekonom Jan Slabý. Koalice si však od znovunastartování družstevní výstavby slibuje rozhýbání trhu s byty. „Citelně totiž scházejí byty, na které by dosáhli lidé se středními příjmy a mladí,“ říká náměstek MMR Ivan Přikryl. ODS ZÁKON NEPODPOŘÍ**

Bývalého šéfa Svazu českých a moravských bytových družstev však mnozí považují za představitele družstevní lobby. Právě bytová družstva vidí v tom, že se znovu zapojí do bytové výstavby velké šance. „Registrujeme zájem ve všech regionech, největší je však v P raze a Brně, kde je také největší poptávka po bytech,“ uvedl zástupce svazu Miloš Hejda. Poslanec za KDU-ČSL a bytový expert této strany Tomáš Kvapil předpokládá, že zákon parlamentem určitě projde, očekává však diskuzi o některých parametrech zákona. Je prý například možné, že někteří poslanci navrhnou, aby se i takto postavené byty daly v budoucnu za určitých podmínek převést do soukromého vlastnictví. Naopak ODS má zcela jasno - zákon nepodpoří.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít