Bytová družstva budou moci stavět

11. října 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
11. října 2004, 00:00

STAVEBNICTVÍ Až 5000 bytů ročně by mohlo začít vznikat od roku 2006 s pomocí družstevní výstavby. Vláda premiéra Stanislava Grosse už schválila návrh příslušného zákona.

STAVEBNICTVÍ Až 5000 bytů ročně by mohlo začít vznikat od roku 2006 s pomocí družstevní výstavby. Vláda premiéra Stanislava Grosse už schválila návrh příslušného zákona. Zákon umožní bytovým družstvům opět stavět byty a navíc stát tuto výstavbu finančně podpoří. Stavba družstevních bytů s podporou státu se má orientovat zejména na lidi se středními příjmy. Tyto byty mají zůstat trvale družstevní, vládou navržený zákon nepočítá s jejich možným převodem do osobního vlastnictví. Základem financování výstavby družstevního bytu podle nového zákona bude vklad zájemce, který se bude pohybovat na úrovni 20 procent ceny bytu, což by mělo být zhruba 200 tisíc korun. Cena družstevních bytů by korun, jejich podlahová plocha nesmí přesáhnout 90 m 2 . Dalších maximálně 700 tisíc korun si bude moci družstvo vzít jako úvěr s roční úrokovou sazbou tři procenta a splatností 20 let. Úvěr pak bude splácet nájemce v nájemném. Měsíční splátka nájemného by se podle ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka měla pohybovat na úrovni 3500 korun. Někteří odborníci stejně jako opoziční politici a ekonomové s návrhem zákona nesouhlasí. Bojí se totiž, že je to jen cesta k dalším masivním státním subvencím určité skupině stavebníků a vlastníků družstevního bytového fondu. „Dostupnosti bydlení by více pomohlo snížení daní a deregulace nájemného,“ tvrdí ekonom Jan Slabý. Koalice si však od znovunastartování družstevní výstavby slibuje rozhýbání trhu s byty. „Citelně totiž scházejí byty, na které by dosáhli lidé se středními příjmy a mladí,“ říká náměstek MMR Ivan Přikryl. ODS ZÁKON NEPODPOŘÍ**

Bývalého šéfa Svazu českých a moravských bytových družstev však mnozí považují za představitele družstevní lobby. Právě bytová družstva vidí v tom, že se znovu zapojí do bytové výstavby velké šance. „Registrujeme zájem ve všech regionech, největší je však v P raze a Brně, kde je také největší poptávka po bytech,“ uvedl zástupce svazu Miloš Hejda. Poslanec za KDU-ČSL a bytový expert této strany Tomáš Kvapil předpokládá, že zákon parlamentem určitě projde, očekává však diskuzi o některých parametrech zákona. Je prý například možné, že někteří poslanci navrhnou, aby se i takto postavené byty daly v budoucnu za určitých podmínek převést do soukromého vlastnictví. Naopak ODS má zcela jasno - zákon nepodpoří.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Technologie
Tip na VPN: Windscribe vám dá 10 GB zadarmo, další kapacitu získáte těžbou kryptoměny
Opera se dotýká virtuální reality. Přehraje 360° video v Oculus Riftu a dalších zařízeních
Pirátství prodejům neubližuje, ukazuje studie EU, kterou neměl nikdo vidět
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít