Byrokratické slivky

22. května 2009, 15:32 - Táňa Králová
22. května 2009, 15:32

Stále populárnější rosé jako tuzemská z nouze ctnost

Unijní byrokraté, zřejmě zlobbovaní Evropany ze severu, chtějí povolit „lidové“ rosé vzniklé jako mix bílého a červeného vína. Ovlivňování bruselských úředníků, aby legislativou protlačili nesmyslný krok zpět, určitě neprobíhalo při sklenkách nepitelných vzorků pančovaného růžáku. Koštovala se lahodná vína, ovšem následky „ovínění“ přičinlivých byrokratů se ukazují jako dosti vážné. Mohou totiž otřást kvalitou růžového vína vyráběného v Evropě. Varuje před tím hlavně Francie, která produkuje téměř třicet procent růžových vín v Evropské unii. Ústupek Bruselu, aby se autentičnost francouzského rosé zvýraznila zvláštním značením, berou jako slabou náplast.
Proti chystané legalizaci řezání bílých a červených vín v růžová se ozvali také tuzemští vinaři. I jim jde o hodně, úspěšně se totiž chytili rostoucí popularity rosé. Věnuje se mu asi polovina vinařství z Moravy a Čech a některá nabízejí vynikající kvalitu. Čím tedy Evropská komise ospravedlňuje nápad povolit míchání bílého a červeného? Jde jí prý o udržení konkurenceschopnosti evropského rosé na globálním trhu. Úspornější metoda à la slivka se používá v Austrálii, Jižní Africe a Kalifornii.

Boj za plážáky „Věříme, že EU míchání nepovolí. Ani by nám národní hrdost nedovolila, abychom takový postup používali,“ brání se dalšímu z euronesmyslů Jiří Hort, jehož vinařství v Dobšicích u Znojma se specializuje na růžová vína. A přímo věhlasná. Z letošního Le Mondial du Rosé neboli mistrovství světa růžáků v Cannes si Víno Hort přivezlo zlatou medaili za Cabernet Sauvignon 2008. Druhé české zlato si mezi 807 růžovými víny z 24 zemí (z nich čtyři byla moravská) vybojoval s Rulandským modrým 2008 Vladimír Kašík z Císařova vinohradu v Novém Podvorově na Hodonínsku. Oceněný vinař věří, že nápad s mícháním neprojde. „Bylo by to klamání spotřebitelů,“ tvrdí Kašík. Ve svém vinařství se řídí zásadou než dělat malé červené, raději velké růžové. Podobně uvažují i ostatní vinaři, kterým stále větší obliba lehkých svěžích rosé, jimž ve vinařství Hort říkají plážáky, hraje do noty. „Růžové v Česku bude posilovat na úkor červených vín, která nás pálí. Tímto můžeme udělat z nouze ctnost,“ uvědomuje si Jiří Hort. Ve svém vinařství přesto nabídku rosé moc nerozšíří – už nyní totiž tvoří třicet procent z produkce.

Růžové weby V době, kdy se bruselští byrokraté chystají zasadit ránu evropskému růžáku, běží v Česku kampaň na podporu prodeje zdejších růžových vín hrazená z veřejných prostředků prostřednictvím Vinařského fondu. Tyto peníze by zčásti přišly vniveč, kdyby úřednický šiml z EU zdárně zařehtal. Vinařský fond pod značkou Růžové.CZ podporuje prodej a na stejnojmenném webu, růžově podbarveném, se snaží vzdělávat konzumenty. Znalcům a milovníkům vín představuje rosé jako enologický fenomén Roseportal.cz. K historii výroby růžovek na území Česka se na něm lze dočíst, že na Moravě kdysi bývalo z vinic se smíšenou výsadbou odrůd mnoho růžových vín, někde nazývaných Moravín, lidově také ryšák. A jak tehdy vznikala? Vlastníci malých vinohradů se smíšenou výsadbou bílých a modrých odrůd většinou neměli vlastní lisy, a proto používali obecní nebo lisovali u velkých vinařů. Mnohdy dlouho čekali, než na ně přijde řada, a mezitím se šťáva ze společně posbíraných hroznů zabarvila růžově. Tedy žádné pančování, které chce posvětit Evropská komise.

SOUVISLOSTI:
- Růžové víno se v Evropě nejčastěji vyrábí takzvanou krátkou macerací – hrozny modrých odrůd se rozdrtí a na rozdíl od červeného vína, kdy mošt kvasí se slupkami i několik týdnů, kvasí růžové víno nejvýše několik desítek hodin.
- V celé České republice se růžová vína podílejí na celkové produkci vín asi dvěma procenty. Loni se jich vyrobilo necelých 17 tisíc hektolitrů.
- V posledních letech roste celkový objem zatříděných vzorků růžových vín, což znamená stvrzení kvality. Naposledy tento objem dosáhl 5740 hektolitrů.
- Na světě se ročně vypije přes dvacet milionů hektolitrů rosé. Celková produkce vína se pohybuje mezi 250 až 300 miliony hektolitrů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít