Byla jednou jedna princezna

03. prosince 2008, 14:53 - Ingeborg Radok Žádná Euronews, a.s.
03. prosince 2008, 14:53

Během teroristických útoků v Bombaji zahynuli i významní obchodníci

Loumia Hiridjee, zakladatelka úspěšné francouzské značky prádla Princesse Tam Tam, se společně se svým manželem Mouradem Amarsym stala obětí teroristických útoků v bombajském hotelu Oberoi Trident. Lítost nad tragickou smrtí této výjimečné ženy vyjádřil francouzský prezident Nicolas Sarkozy a ministr zahraničních věcí Bernard Kouchner.

Z Madagaskaru do Paříže Příběh Loumii Hiridjee, Indky po prarodičích, francouzské občanky a matky tří dětí, zní skoro jako pohádka. Narodila se roku 1962 na Madagaskaru v rodině indických muslimských obchodníků. V polovině 70. let ji rodiče poslali do Paříže za její starší sestrou, protože na Madagaskaru bylo v té době kvůli studentským nepokojům zcela paralyzované školství. V Paříži chodila do internátní církevní školy a vystudovala práva a historii. V roce 1983 se sestrou Shamou otevřely v Paříži první butik, v němž prodávaly kromě drobností pestré pánské spodní prádlo, které si rychle získalo oblibu i mezi dívkami. Tak vznikl nápad vyrábět prádlo, které by šlo „proti proudu“. Zrodila se tedy značka Princesse Tam Tam, jejíž inspirací byl stejnojmenný kultovní film s Josephinou Bakerovou z roku 1935. S administrativou jim pomohl čerstvý absolvent ekonomie Mourad Amarsy, pozdější Loumiin manžel (stejně jako ona pocházel z Madagaskaru). První obchod s prádlem Princesse Tam Tam otevřeli roku 1985. V té době se spodní prádlo chápalo jako krajková záležitost dostupná jen v bílé, černé nebo tělové. Princesse Tam Tam rozčeřila stojaté vody odvážnými novinkami: veselé barvy, vzory a materiál jako bavlna. Prádlo bylo ozdobeno detaily do té doby nevídanými: dvojitými ramínky, nenápadným krajkovým lemováním, saténovým zdobením, a prodávalo se za rozumnou cenu. Od roku 1987 se značka stávala žádanou, prádlo bylo vždy sexy, ale nikdy ne vulgární. Situace však nebyla stále optimistická, protože továrny nechtěly vyrábět malé kolekce nebo neměly zájem pracovat pro neznámou značku. Prádlo se proto začalo šít například v Maroku, Tunisku či v Číně. Obrovský úspěch Princesse Tam Tam vedl později k rozšíření sortimentu. První kolekce nočního prádla se na trhu objevila v roce 1991. Za dva roky přibyla i nabídka plavek a doplňků. V roce 2005 značku koupila japonská skupina Fast Retailing, která usiluje o globalizaci značky a její prosazení mimo území Francie. Princesse Tam Tam v současné době představuje roční obrat téměř 80 milionů eur, má 590 zaměstnanců, 158 vlastních butiků a prodává zboží ve více než 1500 místech světa.

Úspěch a angažovanost Loumia Hiridjee je držitelkou mnoha ocenění. Roku 1994 získala ve Francii cenu „manažer roku“, v roce 1996 byla vyhlášena „podnikatelkou roku“ a roku 2006 „nejúspěšnější designérkou prádla“. Nenápadným způsobem se angažovala v politickém a společenském životě. Přispívala finančními dary nebo zbožím mnoha charitativním sdružením. Držela ochrannou ruku nad dětským střediskem v Antananarivu (hlavní město Madagaskaru), podporovala francouzské sdružení Force Femmes, které pomáhá nezaměstnaným ženám po čtyřicítce, a její poslední, nedokončený projekt bylo vytvoření internetového portálu pro indické ženy. Její život byl příkladem tolerance k soužití různých kultur a náboženství. Před rokem se Loumia Hiridjee s manželem a dětmi přestěhovali z Francie natrvalo do Indie. Chtěla být blíž svým kořenům a také snáze pomáhat indickým ženám. Fanatismus teroristů jí k tomu ale mnoho času nedopřál.

Box:
Andreas Liveras Mezi zavražděnými při teroristických útocích v Bombaji byl i britský milionář a jachtařský magnát kyperského původu Andreas Liveras (73). V 60. letech odešel do Anglie, provozoval úspěšnou firmu na mražené cukrovinky Fleur de Lys, kterou roku 1986 prodal za deset milionů liber (zhruba 300 milionů korun) společnosti Express Dairies. V Monaku vlastnil jachtařskou společnost Liveras Yachts. Do hotelu Taj Mahal Palace přišel povečeřet. Necelou hodinu před tím, než ho útočníci zastřelili, telefonoval do britské BBC a informoval o tamní situaci.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít