Bye, bye Renata

29. října 2010, 15:50 - Jan Hrbáček
29. října 2010, 15:50

Nejvyšší státní zastupitelství

Konečně, nabízí se říct poté, co vláda minulý týden odvolala Nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Za éry jejího kralování totiž tento úřad zcela ztratil punc bojovníka proti korupci, o který se předtím léta snažila Marie Benešová. Aktivní účast Vesecké v kontroverzní kauze Čunek, pochybné charitativní večírky Lata Brandis ladies clubu, průtahy ve vyšetřování a řada nedošetřených trestních kauz, to vše mluví samo za sebe. Teď bude důležité hledat odpověď na otázku, proč předcházející vlády „kontroverze vzbuzující manekýnku“ Veseckou, která ochotně sloužila levicové koalici, pravicové koalici i úřednickému kabinetu, tak dlouho držely v popředí? Ví snad něco, co by mohlo některým politikům uškodit? Určitě v tom sehrála roli i kauza Čunek, jejíž některé aspekty stále zůstávají nevysvětleny.
Vesecká byla zvláště v poslední době aktivní. Znovu otevřela například kauzu údajné korupce při plánovaném nákupu švédských stíhacích letounů Jas-39 Gripen, když policie tento případ předtím dvakrát odložila (jako obvykle, nic se neprokázalo). Při kontrole, kterou Vesecká nařídila loni, se ale zjistilo, že rozhodnutí o odložení případu bylo prý nezákonné a předčasné. Vesecká tak nařídila doplnění dokazování. Také se „střemhlav“ vrhla do vyšetřování nákupů obrněných transportérů Pandur. Jenže tyto aktivity přišly až po sílících hlasech na její odchod z funkce.
Renata Vesecká se všem kritickým výrokům urputně brání a tvrdí, že například v kauzách pandurů a dalších vojenských zakázek či pražské opencard selhali především elitní policisté. Vesecká se dožaduje, aby politici, kteří volají po jejím odvolání, zveřejnili důkazy o jejích pochybeních.
Dřívější královéhradecká krajská státní zástupkyně Vesecká je ve funkci od roku 2005. Její předchůdkyně Marie Benešová ji okolo Vánoc v roce 2007 označila v souvislosti s už zmiňovanou kauzou někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka za členku zákulisní justiční mafie, která se snaží plně ovládnout soudnictví, aby sloužila zájmu vládnoucí garnitury. Vesecká za to Benešovou zažalovala, Krajský soud v Praze však opakovaně rozhodl o tom, že se jí Benešová za označení „členka justiční mafie“ omlouvat nemusí. Rozsudek zatím není pravomocný. A v souvislosti s tím přišel zatím taktéž nepravomocně o talár místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. Jinak celkem razantní ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil už nějaký čas o odvolání Vesecké hovořil, ale dlouhou dobu se nic nedělo. Podle informací týdeníku EURO Pospíšil navíc dostával z různých stran signály, že odvolání Vesecké není rozumným krokem. Přesto dal už dříve najevo, že konec roku je hraniční termín pro odchod nejvyšší státní zástupkyně, jejíž pozici zpochybnily soudní pře a spekulace o jejím spojení s členy justiční mafie.
Šéfovi Transparency International Davidu Ondráčkovi přijde způsob odvolávání Vesecké směšný. Tvrdí, že soustava státních zastupitelství, která jsou důležitá pro potírání kriminality včetně korupce (připomeňme totální paralyzaci policie), je rozvrácená. Průtahy s Veseckou podle Ondráčky kabinetu rozhodně nepomohou.
Vesecká tedy sice byla odvolána, ale ve funkci setrvá ještě dva měsíce. Tak dlouhou dobu musíme čekat, než ji nahradí Pospíšilův kůň – český zástupce v organizaci Eurojust Pavel Zeman. Navíc pokud jste dobře sledovali Zemanovy mediální výstupy, tak víte, že ten se do funkce rozhodně nehrne.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít