Bye, bye Renata

29. října 2010, 15:50 - Jan Hrbáček
29. října 2010, 15:50

Nejvyšší státní zastupitelství

Konečně, nabízí se říct poté, co vláda minulý týden odvolala Nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Za éry jejího kralování totiž tento úřad zcela ztratil punc bojovníka proti korupci, o který se předtím léta snažila Marie Benešová. Aktivní účast Vesecké v kontroverzní kauze Čunek, pochybné charitativní večírky Lata Brandis ladies clubu, průtahy ve vyšetřování a řada nedošetřených trestních kauz, to vše mluví samo za sebe. Teď bude důležité hledat odpověď na otázku, proč předcházející vlády „kontroverze vzbuzující manekýnku“ Veseckou, která ochotně sloužila levicové koalici, pravicové koalici i úřednickému kabinetu, tak dlouho držely v popředí? Ví snad něco, co by mohlo některým politikům uškodit? Určitě v tom sehrála roli i kauza Čunek, jejíž některé aspekty stále zůstávají nevysvětleny.
Vesecká byla zvláště v poslední době aktivní. Znovu otevřela například kauzu údajné korupce při plánovaném nákupu švédských stíhacích letounů Jas-39 Gripen, když policie tento případ předtím dvakrát odložila (jako obvykle, nic se neprokázalo). Při kontrole, kterou Vesecká nařídila loni, se ale zjistilo, že rozhodnutí o odložení případu bylo prý nezákonné a předčasné. Vesecká tak nařídila doplnění dokazování. Také se „střemhlav“ vrhla do vyšetřování nákupů obrněných transportérů Pandur. Jenže tyto aktivity přišly až po sílících hlasech na její odchod z funkce.
Renata Vesecká se všem kritickým výrokům urputně brání a tvrdí, že například v kauzách pandurů a dalších vojenských zakázek či pražské opencard selhali především elitní policisté. Vesecká se dožaduje, aby politici, kteří volají po jejím odvolání, zveřejnili důkazy o jejích pochybeních.
Dřívější královéhradecká krajská státní zástupkyně Vesecká je ve funkci od roku 2005. Její předchůdkyně Marie Benešová ji okolo Vánoc v roce 2007 označila v souvislosti s už zmiňovanou kauzou někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka za členku zákulisní justiční mafie, která se snaží plně ovládnout soudnictví, aby sloužila zájmu vládnoucí garnitury. Vesecká za to Benešovou zažalovala, Krajský soud v Praze však opakovaně rozhodl o tom, že se jí Benešová za označení „členka justiční mafie“ omlouvat nemusí. Rozsudek zatím není pravomocný. A v souvislosti s tím přišel zatím taktéž nepravomocně o talár místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. Jinak celkem razantní ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil už nějaký čas o odvolání Vesecké hovořil, ale dlouhou dobu se nic nedělo. Podle informací týdeníku EURO Pospíšil navíc dostával z různých stran signály, že odvolání Vesecké není rozumným krokem. Přesto dal už dříve najevo, že konec roku je hraniční termín pro odchod nejvyšší státní zástupkyně, jejíž pozici zpochybnily soudní pře a spekulace o jejím spojení s členy justiční mafie.
Šéfovi Transparency International Davidu Ondráčkovi přijde způsob odvolávání Vesecké směšný. Tvrdí, že soustava státních zastupitelství, která jsou důležitá pro potírání kriminality včetně korupce (připomeňme totální paralyzaci policie), je rozvrácená. Průtahy s Veseckou podle Ondráčky kabinetu rozhodně nepomohou.
Vesecká tedy sice byla odvolána, ale ve funkci setrvá ještě dva měsíce. Tak dlouhou dobu musíme čekat, než ji nahradí Pospíšilův kůň – český zástupce v organizaci Eurojust Pavel Zeman. Navíc pokud jste dobře sledovali Zemanovy mediální výstupy, tak víte, že ten se do funkce rozhodně nehrne.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít