Bydlení v roce 2003 - čekají se převratné změny

24. února 2003, 00:00 - Tomáš Johánek, publicista
24. února 2003, 00:00

Dá se očekávat, že letošní rok bude pro oblast bydlení přelomovým. Po několika letech neustálého odsouvání problémů totiž situace v bytové politice dospěla do stádia, které si žádá radikální řešení.

Vyřeší se problematika deregulace nájemného či stavebního spoření?

Vládu čeká především zásadní rozhodnutí jak dál s deregulací nájemného, neúnosný pro trvale prázdnou státní kasu je také současný systém stavebního spoření, které stále více slouží spíše jako nejvýhodnější forma spoření než pro to, kvůli čemu vlastně stavební spoření vzniklo, tedy podpořit bytovou výstavbu a dát lidem možnost investovat do bytového fondu. Na druhou stranu velmi kladně oblast bydlení ovlivňují neustále klesající úroky z bankovních úvěrů a tedy stále větší dostupnost hypoték, což se na trhu s nemovitostmi projevuje trvale rostoucí poptávkou.

Regulované nájemné a stavební spoření

Zatím se všechny předchozí vlády shodly, že nájemné se deregulovat musí, zůstaly však většinou pouze u tohoto konstatování a neustálého oddalování konečného řešení. Situace dospěla tak daleko, že musel zasáhnout až Ústavní soud, který označil regulované nájemné za protiústavní. Ani to však zatím vládu nepřimělo k nějakému konkrétnímu řešení, svým vládním usnesením pouze celou záležitost odsunula zase o půl roku dále. Pokud jde o problematiku stavebního spoření, zde panuje klid před bouří. Ekonomové volají po zeštíhlení veřejných financí a téměř 13miliardová státní dotace na stavební spoření je jim trnem v oku. Široká veřejnost a lobby stavebních spořitelen je pro minimální změny stavebního spoření. Zatím poslední návrh úpravy stavebního spoření prezentovaný ministrem financí Bohuslavem Sobotkou počítá s tím, že by od příštího roku klesla státní podpora přibližně na polovinu (místo dnešních maximálních 4500 korun by klient dostal jen 2250 korun ročně), prodloužila by se délka spoření povinného pro získání podpory (například na sedm let), podpora by se poskytovala až od určitého věku (mluví se o hranici 15 let), z úroků ze spoření by se začaly platit daně a státní podpora by byla klientovi na účet připsána až na konci spoření. Je také možné, že by použití uspořených prostředků bylo vázáno na bytové účely.

Čeká se na levnou bytovou výstavbu

Možností, jak by se dalo zajistit dostupné bydlení pro sociálně slabší skupiny obyvatelstva, je družstevní výstavba. T a byla před rokem 1989 nejrozšířenější formou bytové výstavby, po „sametové revoluci“ však zanikla, neboť stát ji přestal podporovat a současná legislativa zatím družstvům příliš neumožňuje zahájit výstavbu levných bytů. Přitom podle předsedy Svazu českých a moravských bytových družstev by bylo tímto způsobem možné postavit čtvereční metr bytu za cenu kolem 18 tisíc korun místo běžných 30 tisíc korun. Nový byt by tak bylo možné získat již při složení pár set tisíc korun jako družstevního podílu a následného splácení hypotéky, kterou by si vzalo dotyčné družstvo. Pro lidi, kteří si mohou dovolit vlastnické bydlení a dosáhnou na nový byt či dokonce rodinný dům, je na trhu široká nabídka těchto nemovitostí. Pokud si však dům či byt chtějí zakoupit, měli by si pospíšit, protože jak ceny bytů, tak ceny domů rostou a v příštích letech podle odborníků určitě ještě porostou. Svým způsobem to nahrává spekulantům, kteří počítají s tím, že po vstupu ČR do Evropské unie tyto ceny půjdou ještě nahoru. Investují nyní do nemovitosti a pak ji výhodněji prodají. S financemi souvisí i změny pojišťovacích sazeb, ke kterým v letošním roce přistoupily pojišťovny na základě zkušeností z loňských povodní. Zvýšení pojistného sice není nijak drastické, ale v některých oblastech pojistit nemovitost proti povodni již nepůjde.

Veletrhy inspirací

Pro ty, kdo už bydlení mají a chtějí kolem něj stále něco zlepšovat, jsou tu bytoví architekti. Ti pomohou jednak se samotnou výstavbou bytu či domku nebo jeho přestavbou či třeba jen v případě, že se rozhodnete zakoupit nový nábytek či z nejrůznějších důvodů ho pouze přestavět. Inspiraci pro zařízení bytu lze hledat například na veletrzích o bydlení, kterých je po celé republice poměrně značné množství. Největšímu věhlasu se těší veletrh For Habitat, který proběhl na počátku února na pražském výstavišti v Letňanech. Jemu se snaží konkurovat například již proběhnuvší veletrh Pragointeriér - New desing, který se konal rovněž v Praze, ale na holešovickém Výstavišti. Do konce letošního roku mohou zájemci o nové trendy v bydlení navštívit ještě výstavu Dům 2003 v srpnu v Lounech, veletrh Domov a teplo v září v Lysé nad Labem, veletrh nábytku a vybavení interiérů ProfiInteriéry 2003 v říjnu opět v Letňanech či výstavu bydlení a nábytku ForHabitat Plzeň v listopadu. Na těchto výstavách a veletrzích se mohou seznámit s celou řadou nových trendů i nových materiálů sloužících jak k vybavení domácnosti, tak například i ke stavbě domů. Jen málokdo by asi věřil tomu, že se dá postavit dům například ze slámy. V sousedním Rakousku mají s tímto druhem stavebního materiálu poměrně značné zkušenosti. Obecně platí, že stavitelé se často vracejí k přírodním materiálům, a to jak ve stavebnictví jako takovém, tak ve výrobě bytových doplňků.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít