Bydlení v roce 2003 - čekají se převratné změny

24. února 2003, 00:00 - Tomáš Johánek, publicista
24. února 2003, 00:00

Dá se očekávat, že letošní rok bude pro oblast bydlení přelomovým. Po několika letech neustálého odsouvání problémů totiž situace v bytové politice dospěla do stádia, které si žádá radikální řešení.

Vyřeší se problematika deregulace nájemného či stavebního spoření?

Vládu čeká především zásadní rozhodnutí jak dál s deregulací nájemného, neúnosný pro trvale prázdnou státní kasu je také současný systém stavebního spoření, které stále více slouží spíše jako nejvýhodnější forma spoření než pro to, kvůli čemu vlastně stavební spoření vzniklo, tedy podpořit bytovou výstavbu a dát lidem možnost investovat do bytového fondu. Na druhou stranu velmi kladně oblast bydlení ovlivňují neustále klesající úroky z bankovních úvěrů a tedy stále větší dostupnost hypoték, což se na trhu s nemovitostmi projevuje trvale rostoucí poptávkou.

Regulované nájemné a stavební spoření

Zatím se všechny předchozí vlády shodly, že nájemné se deregulovat musí, zůstaly však většinou pouze u tohoto konstatování a neustálého oddalování konečného řešení. Situace dospěla tak daleko, že musel zasáhnout až Ústavní soud, který označil regulované nájemné za protiústavní. Ani to však zatím vládu nepřimělo k nějakému konkrétnímu řešení, svým vládním usnesením pouze celou záležitost odsunula zase o půl roku dále. Pokud jde o problematiku stavebního spoření, zde panuje klid před bouří. Ekonomové volají po zeštíhlení veřejných financí a téměř 13miliardová státní dotace na stavební spoření je jim trnem v oku. Široká veřejnost a lobby stavebních spořitelen je pro minimální změny stavebního spoření. Zatím poslední návrh úpravy stavebního spoření prezentovaný ministrem financí Bohuslavem Sobotkou počítá s tím, že by od příštího roku klesla státní podpora přibližně na polovinu (místo dnešních maximálních 4500 korun by klient dostal jen 2250 korun ročně), prodloužila by se délka spoření povinného pro získání podpory (například na sedm let), podpora by se poskytovala až od určitého věku (mluví se o hranici 15 let), z úroků ze spoření by se začaly platit daně a státní podpora by byla klientovi na účet připsána až na konci spoření. Je také možné, že by použití uspořených prostředků bylo vázáno na bytové účely.

Čeká se na levnou bytovou výstavbu

Možností, jak by se dalo zajistit dostupné bydlení pro sociálně slabší skupiny obyvatelstva, je družstevní výstavba. T a byla před rokem 1989 nejrozšířenější formou bytové výstavby, po „sametové revoluci“ však zanikla, neboť stát ji přestal podporovat a současná legislativa zatím družstvům příliš neumožňuje zahájit výstavbu levných bytů. Přitom podle předsedy Svazu českých a moravských bytových družstev by bylo tímto způsobem možné postavit čtvereční metr bytu za cenu kolem 18 tisíc korun místo běžných 30 tisíc korun. Nový byt by tak bylo možné získat již při složení pár set tisíc korun jako družstevního podílu a následného splácení hypotéky, kterou by si vzalo dotyčné družstvo. Pro lidi, kteří si mohou dovolit vlastnické bydlení a dosáhnou na nový byt či dokonce rodinný dům, je na trhu široká nabídka těchto nemovitostí. Pokud si však dům či byt chtějí zakoupit, měli by si pospíšit, protože jak ceny bytů, tak ceny domů rostou a v příštích letech podle odborníků určitě ještě porostou. Svým způsobem to nahrává spekulantům, kteří počítají s tím, že po vstupu ČR do Evropské unie tyto ceny půjdou ještě nahoru. Investují nyní do nemovitosti a pak ji výhodněji prodají. S financemi souvisí i změny pojišťovacích sazeb, ke kterým v letošním roce přistoupily pojišťovny na základě zkušeností z loňských povodní. Zvýšení pojistného sice není nijak drastické, ale v některých oblastech pojistit nemovitost proti povodni již nepůjde.

Veletrhy inspirací

Pro ty, kdo už bydlení mají a chtějí kolem něj stále něco zlepšovat, jsou tu bytoví architekti. Ti pomohou jednak se samotnou výstavbou bytu či domku nebo jeho přestavbou či třeba jen v případě, že se rozhodnete zakoupit nový nábytek či z nejrůznějších důvodů ho pouze přestavět. Inspiraci pro zařízení bytu lze hledat například na veletrzích o bydlení, kterých je po celé republice poměrně značné množství. Největšímu věhlasu se těší veletrh For Habitat, který proběhl na počátku února na pražském výstavišti v Letňanech. Jemu se snaží konkurovat například již proběhnuvší veletrh Pragointeriér - New desing, který se konal rovněž v Praze, ale na holešovickém Výstavišti. Do konce letošního roku mohou zájemci o nové trendy v bydlení navštívit ještě výstavu Dům 2003 v srpnu v Lounech, veletrh Domov a teplo v září v Lysé nad Labem, veletrh nábytku a vybavení interiérů ProfiInteriéry 2003 v říjnu opět v Letňanech či výstavu bydlení a nábytku ForHabitat Plzeň v listopadu. Na těchto výstavách a veletrzích se mohou seznámit s celou řadou nových trendů i nových materiálů sloužících jak k vybavení domácnosti, tak například i ke stavbě domů. Jen málokdo by asi věřil tomu, že se dá postavit dům například ze slámy. V sousedním Rakousku mají s tímto druhem stavebního materiálu poměrně značné zkušenosti. Obecně platí, že stavitelé se často vracejí k přírodním materiálům, a to jak ve stavebnictví jako takovém, tak ve výrobě bytových doplňků.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít