Burzu nepotřebujeme

30. listopadu 2012, 12:02 - Tomáš Plhoň, Euro
30. listopadu 2012, 12:02

Minulý týden jsem narazil na komentáře ohlašující „smrtelnou ránu“ pro pražskou burzu. Šlo samozřejmě o návaznost na kauzu s akciemi KIT digital. Firmy, jejíž management dal vytroubit do světa, že vlastně vůbec neví, z čeho se jeho firma skládá, a zda náhodou nemá zápornou účetní hodnotu.

Samotnou pražskou burzu a kvalitu jejích titulů teď nechme být. Pravdou o KIT digital zůstává, že spousta investorů přišla o spousty peněz, a to včetně těch českých, i když šokující zprávy naštěstí přišly až po přesunutí akcií z hlavního trhu do vedlejšího segmentu Start.

Ti, kteří ve stigmatizovaných cenných papírech utopili své investice, si to rozhodně budou pamatovat a příště si svou účast na už tak dost ospalém českém kapitálovém trhu pořádně rozmyslí. Těžko jim budete vysvětlovat, že takovým věcem se prostě zabránit nedá, ať už sebedokonalejší regulací či přísnými pravidly auditu. Po totálním zdiskreditování tuzemského investičního prostředí na konci devadesátých let pro burzu přichází další, byť tentokrát nezasloužená, morová rána.

Zajímavou otázkou však je, zda česká ekonomika burzu vůbec potřebuje. Teoretická ekonomie v podstatě nezná jediný spolehlivý empirický důkaz, který by potvrzoval vztah mezi růstem reálné ekonomiky (jak se máme všichni dobře) a stupněm vyvinutosti kapitálového trhu (jak dobře se mají burzovní makléři). Jistě, bylo by krásné mít v Česku burzu obsazenou velkými investičními bankami s mezinárodním renomé a s desítkami investičních příležitostí. Spousta lidí (včetně mě) by si to přála opravdu moc. Český stát, vzhledem k jeho dosavadní nulové podpoře, zřejmě zas tak ne. A ano, ve srovnání s montovnami a logistickými sklady je to přinejmenším z estetického hlediska mnohem hezčí sektor ekonomiky. Ale je to jen jeden sektor. Nic víc. Pokud ho nebudeme mít, svět se nezboří, a příležitosti k růstu můžeme najít jinde.

Chcete-li důkaz, můžete se podívat na graf, na který nedávno upozornil editor serveru theatlantic.com . Jistě není potřeba připomínat, v jakém stavu je dnes řecká ekonomika, kdežto Čína patří k motorům světového růstu. Graficky znázorněno se přitom burza v Athénách zdá být v plné síle, kdežto akcie v Šanghaji zrovna dvakrát netáhnou.


Čtěte další komentáře Tomáše Plhoně:

Morální reforma pro běsnící dav

Spirála stále opakovaných chyb

Úspora z výměny cedulek


Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít