Burzu nepotřebujeme

30. listopadu 2012, 12:02 - Tomáš Plhoň, Euro
30. listopadu 2012, 12:02

Minulý týden jsem narazil na komentáře ohlašující „smrtelnou ránu“ pro pražskou burzu. Šlo samozřejmě o návaznost na kauzu s akciemi KIT digital. Firmy, jejíž management dal vytroubit do světa, že vlastně vůbec neví, z čeho se jeho firma skládá, a zda náhodou nemá zápornou účetní hodnotu.

Samotnou pražskou burzu a kvalitu jejích titulů teď nechme být. Pravdou o KIT digital zůstává, že spousta investorů přišla o spousty peněz, a to včetně těch českých, i když šokující zprávy naštěstí přišly až po přesunutí akcií z hlavního trhu do vedlejšího segmentu Start.

Ti, kteří ve stigmatizovaných cenných papírech utopili své investice, si to rozhodně budou pamatovat a příště si svou účast na už tak dost ospalém českém kapitálovém trhu pořádně rozmyslí. Těžko jim budete vysvětlovat, že takovým věcem se prostě zabránit nedá, ať už sebedokonalejší regulací či přísnými pravidly auditu. Po totálním zdiskreditování tuzemského investičního prostředí na konci devadesátých let pro burzu přichází další, byť tentokrát nezasloužená, morová rána.

Zajímavou otázkou však je, zda česká ekonomika burzu vůbec potřebuje. Teoretická ekonomie v podstatě nezná jediný spolehlivý empirický důkaz, který by potvrzoval vztah mezi růstem reálné ekonomiky (jak se máme všichni dobře) a stupněm vyvinutosti kapitálového trhu (jak dobře se mají burzovní makléři). Jistě, bylo by krásné mít v Česku burzu obsazenou velkými investičními bankami s mezinárodním renomé a s desítkami investičních příležitostí. Spousta lidí (včetně mě) by si to přála opravdu moc. Český stát, vzhledem k jeho dosavadní nulové podpoře, zřejmě zas tak ne. A ano, ve srovnání s montovnami a logistickými sklady je to přinejmenším z estetického hlediska mnohem hezčí sektor ekonomiky. Ale je to jen jeden sektor. Nic víc. Pokud ho nebudeme mít, svět se nezboří, a příležitosti k růstu můžeme najít jinde.

Chcete-li důkaz, můžete se podívat na graf, na který nedávno upozornil editor serveru theatlantic.com . Jistě není potřeba připomínat, v jakém stavu je dnes řecká ekonomika, kdežto Čína patří k motorům světového růstu. Graficky znázorněno se přitom burza v Athénách zdá být v plné síle, kdežto akcie v Šanghaji zrovna dvakrát netáhnou.


Čtěte další komentáře Tomáše Plhoně:

Morální reforma pro běsnící dav

Spirála stále opakovaných chyb

Úspora z výměny cedulek


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít