Burza zdraží elektřinu

16. července 2007, 00:00 - JIŘÍ NĚMEČEK
16. července 2007, 00:00

CENY ENERGIÍ Tento týden se v Česku začne tvořit cena elektřiny nejprůhlednějším způsobem, jaký vůbec existuje - nabídkou a poptávkou na burze. Odborníci jsou si jisti, že energie podraží, a to až o čtvrtinu. Otázkou je o kolik a jak rychle. Burzovní obchody ovlivní už ceny posledního čtvrtletí letošního roku.

CENY ENERGIÍ Tento týden se v Česku začne tvořit cena elektřiny nejprůhlednějším způsobem, jaký vůbec existuje - nabídkou a poptávkou na burze. Odborníci jsou si jisti, že energie podraží, a to až o čtvrtinu. Otázkou je o kolik a jak rychle. Burzovní obchody ovlivní už ceny posledního čtvrtletí letošního roku.

Čeští výrobci elektrické energie se v úterý 17. července poprvé setkají se svými potenciálními odběrateli na burzovním parketu. Start Energetické burzy Praha (PXE) má podle svých tvůrců sloužit především k tomu, aby ceny silové energie byly stanoveny průhledně a vznikly nejen na základě nabídky dominantního výrobce ČEZ, ale i dalších producentů a také požadavcích odběratelů.

Elektrická energie, která se začne na burze prodávat, bude dodána nejdříve od října. Obchodovat se totiž budou takzvané futures kontrakty (smlouvy o budoucí dodávce). V létě uzavřené obchody tak ovlivní ceny až v posledním čtvrtletí roku.

Většina smluv na odběr elektřiny v závěru roku je ovšem už dávno uzavřena, proto účastníci trhu obecně toto první obchodování vnímají jako zahřívací kolo. Na lámání chleba dojde až za týden po burzovní premiéře. Od 25. července se na burze rozjede zhruba měsíční licitace, z níž se určí základní ceny elektřiny na příští dva roky.

PRVNÍ OBCHODY BUDOU NA CELÉ DVA ROKY

Aby nedošlo ke skokovému zdražení, určili tvůrci PXE mírně komplikovaný systém tvorby cen a objednávek. Burza nabídne kupujícím takzvaný složený produkt. Zájemce o dodávky v roce 2008 musí objednat i odběr na rok 2009, kdy už budou fungovat čistě tržní principy tvorby cen.

První část dodávky silové energie je přitom zafixována na ceně 50,42 eur za megawatthodinu, což je o 14,2 procenta vyšší cena než letos. Pro představu: u velkých podniků tvoří silová energie asi 80 procent nákladů na elektřinu, u domácností jen polovinu. Konečná velkoobchodní cena zahrnuje například i poplatky za přenos, distribuci a případné služby. Zvolená varianta složeného produktu má zabránit tomu, aby se cena elektřiny dostala skokově na úroveň cenové hladiny Německa či Rakouska, které jsou asi o 30 procent vyšší (55 eur za megawatthodinu).

Vyšší ceny (62 eur za megawatthodinu) jsou i na sousedním Slovensku, kde se cena elektřiny stále ještě určuje aukcí. Dráž nakupují i Poláci a Maďaři. „Česko tak bude nadále mít nejnižší ceny elektřiny v regionu,“ říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

ANALYTICI OČEKÁVAJÍ RYCHLEJŠÍ ZDRAŽOVÁNÍ

Řada analytiků se netají obavou, že spekulace a tlak ČEZ by cenu mohl vyhnat výš než burza očekává. „Burza urychlí růst cen. Pro domácnosti by mohly ceny vzrůst o více než deset procent,“ tvrdí například analytik společnosti Cyrrus Karel Potměšil.

Šéf Energetické burzy Praha David Kučera to popírá. Podle něj totiž musí ČEZ současně zveřejňovat cenu na straně nabídky i poptávky s definovaným rozpětím ve výši jednoho eura. Maximální změnu ceny budou v rámci jednoho dne také omezovat limity. „Navíc ČEZ nebude sám. Očekávám, že v této roli budou působit společnosti s daleko větším kapitálem než má ČEZ,“ doplnil Kučera.

VĚTRNÁ ENERGIE ZŮSTANE ASI MIMO HRU

Elektřinu budou moci na burze nakupovat či prodávat pouze obchodníci, kteří získají licenci Energetického regulačního úřadu a splní pravidla PXE. Konkrétní podmínky jsou na webových stránkách www.pxe.cz. Na burze by tak mělo obchodovat zhruba 25 nejvýznamnějších obchodníků s elektřinou pohybujících se na českém a evropském trhu. Tuzemský dominantní výrobce elektrické energie ČEZ na burze nabídne zhruba 40 procent své produkce.

Ten, kdo vyrábí elektřinu z větru, ji mít šanci prodat na burze nejspíš nebude. „Větrné elektrárny nejsou spolehlivým zdrojem elektřiny, protože jsou závislé na počasí a nelze dopředu garantovat výrobu z těchto zdrojů. Na burze se bude obchodovat s garantovanými dodávkami,“ vysvětluje Kučera.

TVŮRCI BURZY

* ČEZ

* E. ON

* Elektrárny Opatovice

* United energy

* Dalkia

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít