Bulík na nose

10. října 2012, 12:02 - Pavel Páral, Euro
10. října 2012, 12:02

Zatímco v Česku se poslanci ODS přou o DPH a kopou tak svého premiéra do kotníku, Evropskou unii obchází zcela jiná daň, která přemýšlivého člověka nutí klepat si prstem nikoli do kotníku, ale na čelo. Daň z finančních transakcí schválená na Slovensku, jako v jedenácté zemi EU, nemá příliš ekonomické logiky obecně, ale v tom provedení, jak se zavádí v Evropě, je opravdu poněkud pomateným projektem.

Tato daň má zřejmě demonstrovat, kterak politici zatíží odvody zlé banky a finanční instituce, jež jsou přece viníkem té ošklivé krize, kterou procházíme. Téma viny je jistě populární, ale v tomto případě se podívejme spíše na logiku dodatečného zdanění bank. Je přece jasné, že velká část evropských bank nemá úplně dobré zdraví. Portfolia mají stále ještě nakrmená pramálo bonitními dluhopisy jihoevropských zemí a pohledávkami za řeckými či španělskými bankami, z nichž některé jsou již ve stavu zombie. Situaci zhoršuje i povinnost zavést přísnější pravidla pro kapitálovou přiměřenost bank, tzv. Basel III. A nyní nemocné a tvrdší regulací zatížené banky v Evropě navíc zatížíme nesmyslnou daní, aby na tom byly ještě o něco hůře.

Jenže bankéři jsou mocní chlapi a chtějí své bonusy, stejně jako jejich akcionáři své dividendy. A protože v Evropě politici skáčou, jak bankéři pískají, zachraňuje se euro a prostřednictvím z daní financovaných Evropských stabilizačních mechanismů se budou odkupovat bezcenné španělské a řecké dluhopisy. Banky budou zdravé a budou mít na zaplacení oné komické daně. Co si vlády z bank odnesou předními dveřmi, těmi zadními nanosí zpět a lze se obávat, že ještě pořádně rozmnožené.


Čtěte další komentáře Pavla Párala:

Sucho Babiše nevysuší

Jsme Češi. A Slováci


Je velmi dobře, že se česká vláda odmítla téhle kocourkovské hry účastnit a daň z finančních transakcí nezavede. Nezavede ji konečně řada dalších zemí a už vůbec ne Británie či Švýcarsko stojící mimo EU. Finanční centra v těchto zemích hloupou politikou posílí na úkor těch, které finanční transakce zdaní, protože banky se budou dani logicky a velmi snadno vyhýbat. Fiskálně tedy nula od nuly pojde, jen daňovému poplatníkovi se zase pověsí na nos další politický bulík.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít