Buďte vděční za svůj život

21. května 2008, 14:38 - Michal Kučera
21. května 2008, 14:38

Osobní rovnováha zlepší i vaše profesní vyhlídky, říká profesor z Kolumbijské univerzity

Studenti managementu na jedné z nejslavnějších obchodních škol světa Columbia Business School mají možnost si vedle tradičních předmětů, jako jsou ekonomie nebo účetnictví, zvolit také jeden neobvyklý s názvem „Kreativita a osobní mistrovství.“ Profesor Srikumar Rao v něm studenty učí meditovat, vizualizovat si ideální budoucnost a dívat se do nejhlubších zákoutí duše. Jeho předmět je mezi studenty extrémně populární a mnozí z absolventů říkají, že se díky němu změnili z přehnaně ambiciózních technokratů v citlivé, spokojené a společensky odpovědné lidi. Srikumar Rao nedávno přednášel také špičkovým manažerům z České republiky. Ti byli jeho prezentací nadšeni. „Pokud najdete způsob, jak můžete pomáhat lidem kolem sebe, peníze a ostatní aspekty úspěchu přijdou samy,“ říká profesor Rao.

EURO: Co pro vás znamená osobní mistrovství? RAO: Především mít kontrolu nad svými vzorci myšlení a nad svými emocemi. Pokud tuto kontrolu získáte, nenecháte se ovládnout náladami, negativními reakcemi okolí ani jinými vnějšími věcmi. Budete schopni mnohem lépe reagovat na jakoukoli životní situaci.

EURO: Je důležité stanovit si pro život konkrétní cíle? RAO: Je určitě dobrý nápad mít konkrétní cíle, ale myslím si, že bychom se měli soustředit spíše na otázky typu „Kým se chceme stát“ než „Čeho chceme dosáhnout“. To, jakou osobností se stáváme, je mnohem důležitější než cíle typu chci se stát generálním ředitelem nebo chci vydělat tolik a tolik peněz.

EURO: Píšete, že mezi prací a jejími výsledky není lineární vztah. Jak to myslíte? RAO: V mnoha případech pouze malý krůček z vaší strany dá vzniknout ohromným výsledkům. Jen tak se bavíte s někým, koho potkáte ve vlaku nebo v letadle, a vznikne z toho úžasná věc. V jiném případě můžete do věci vložit všechno úsilí a nestane se nic.

EURO: Dá se to nějak ovlivňovat, nebo to musíte vzít jako osud? RAO: Nemůžete to kontrolovat ve smyslu, že si řeknete: „Tato schůzka nebo tento projekt bude mít úžasné výsledky“. Na druhou stranu to můžete ovlivňovat tím, že si vytvoříte určitý stav mysli, kdy výsledky těchto událostí přijímáte. Takže sice nemůžete například vědět, že tato konkrétní schůzka vám něco přinese, ale můžete s určitostí vědět, že potkáte někoho, kdo vám otevře dveře, kam potřebujete.

EURO: Není to vlastně pouze víra v příznivý osud? RAO: Není to ani tak víra, jako jistota. Vy víte, že se to stane.

EURO: A jak získáte tuto jistotu? RAO: Musíte otevřít svou mysl. V hodinách učím řadu cvičení. Když je mí studenti dělali, ta jistota se u nich všech rozvinula automaticky.

EURO: Takže když má člověk otevřenou mysl, osud mu sám začne přihrávat do cesty šťastné náhody? RAO: Jedna z možností, jak se na to dívat, je, že jste víc otevření příležitostem, které byste jinak neviděli. Něco někde uslyšíte a hned rozpoznáte, co je to za šanci. Druhý pohled na věc je, že vesmír se vám jakoby otevře a začne sám od sebe dělat zázraky. Já se na to raději dívám tím druhým způsobem.

EURO: Na čem jsou založena cvičení, která učíte? RAO: Většinu času máme tendenci soustřeďovat se na to, co nám příliš nejde. Můj přístup je opačný. Soustřeďuji se na dobré věci v mém životě a na to, za co jsem životu vděčný. Nakonec dospějete do stavu, kdy nejste vděční za něco, ale jste vděční a tečka. Až budete v tomto stavu, všechny ty příležitosti se začnou spontánně objevovat.

EURO: Myslíte si, že dnes pracujeme příliš mnoho? RAO: Nemyslím, že pracujeme příliš mnoho ve smyslu pracovní doby. Rozhodně ale na nás naše práce klade velký stres. Práce nás nebaví, protože je to nuda, a raději bychom dělali něco úplně jiného. Je ale možné být ve stavu, kdy to, co děláme, je tak zábavné a příjemné, že si ani nepřipadáme, že pracujeme. Například teď, když se spolu bavíme, tak pracuji, nebo se bavím? Já se velmi dobře bavím. Ale někdo jiný by řekl, že je součástí mé práce bavit se s novináři. Možná, že je, ale to je mi jedno.

EURO: Takže pro vás není mezi prací a zábavou žádný rozdíl? RAO: Ne, a to je přesně to, co bych přál každému. Naprostou většinu času trávím věcmi, které mě baví.

EURO: Myslíte, že to může cítit stejně i někdo, kdo pracuje v náročné profesi, jako jsou banky nebo špičkové mezinárodní společnosti? RAO: Určitě. Ale musí na tom tvrdě pracovat. Je to bezesporu těžší, ale dosáhnout osobního uspokojení je možné v jakékoli práci.

EURO: Přednášíte o kreativitě a osobním rozvoji. O čem jsou vaše přednášky? RAO: Učím lidi, že v naprosté většině případů, kdy jsme nešťastní nebo nespokojení se životem, je to proto, že vnímáme realitu takovou, jakou jsme si ji stvořili. To, co vnímáme, je jen jedna z možných realit, není to opravdová skutečnost. Musíme proto rozklíčovat realitu, kterou zažíváme, a stvořit si lepší. To je schopnost, kterou máme všichni. Já to ale studentům jen tak nepřednáším, prostřednictvím cvičení se je snažím přimět, aby to zažili sami.

EURO: Jak vypadají ta cvičení? RAO: Jsou navržena tak, aby vám pomohla uvědomit si: „Toto je způsob, jakým se dívám na svět“. A také to, že to je pouze jeden z možných způsobů, jak to dělat. Pokud si zvolím jiný pohled, bude najednou všechno jiné. Ostatní lidé se začnou chovat jinak, svět se začne chovat jinak, změní se zkrátka všechno.

EURO: Můžete dát konkrétní příklad? RAO: Jistě. Vzpomeňte si na chvíli, kdy jste se naposledy pohádal s někým, kdo je důležitou součástí vašeho života: se ženou, s dětmi nebo kolegou. Vzpomeňte si na okolnosti, které tu hádku doprovázely. Ve většině případů jste ve chvílích, které předcházely hádce, nesmýšlel o svém protějšku pozitivně, měl jste negativní myšlenky, cítil jste hněv, bolest nebo něco podobného. Takže jste k hádce hodně přispěl. Pokud byste neustále smýšlel pozitivně a přál každému pouze to dobré, viděl byste, že vaše vztahy se okamžitě zlepší. A to je zjištění každého, kdo toto cvičení vyzkoušel.

EURO: Řada vašich cvičení je založena na principu „jako by“, kdy po nějakou dobu člověk hraje určité pocity nebo postoje jako herec. K čemu jsou dobrá? RAO: Změní vaši perspektivu, způsob, jakým se díváte na svět. Máme například cvičení, při kterém přejete v duchu dobro každé osobě, kterou potkáte. Lidé se dnes potkávají narychlo, pozdraví se, prohodí větu a už jsou v půli cesty z místnosti. S tím je nutné přestat. Když někoho potkáte, podívejte se mu na chvíli do očí, zastavte svou mysl a upřímně mu popřejte všechno dobré. Uvidíte, jaké to bude mít výsledky. Při jiném cvičení si představujete, že každý, koho potkáte, prožívá poslední den v životě a zítra zemře a vy už ho nikdy neuvidíte. Jak byste s ním mluvili?

EURO: Které z cvičení je vaše nejoblíbenější? RAO: Vyjadřování vděčnosti. Ať se vám v životě stane cokoli, v duchu za to poděkujte jako za lekci, která vás má něco naučit. Ale není to jen v mysli, musíte tu vděčnost cítit hluboko v sobě.

EURO: Vaše cvičení jsou hodně podobná mentální józe. RAO: Ano, z ní jsem je totiž většinou vybral. Má cvičení fungují tak dobře proto, že nejsou má. Vybral jsem je od velkých duchovních osobností různých dob a různých náboženství. Mým příspěvkem je jen to, že jsem tato cvičení vzal, zbavil je náboženského a kulturního balastu a přizpůsobil je pro použití inteligentními lidmi v moderní době.

EURO: Říkáte, že si máme vytvořit vlastní ideální život. Jak to udělat? RAO: Je to těžké a lehké současně. Není těžké ho vytvořit, ale je těžké ho vymyslet. Naše myšlenky běhají různými směry a většinou nevíme, co chceme. Často zabere roky, dokonce desetiletí, než získáte jasnou představu o smyslu svého života. Musíte neustále přemýšlet o tom, co vám dodává energii, jak můžete světu prospět, jak můžete sloužit lidem kolem sebe. Když se budete takto ptát, odpovědi přijdou. Váš ideální život je něco jako puzzle, vezmete kousek odsud, kousek odtamtud, a nakonec z toho složíte krásný obrázek.

EURO: Jak se dají vaše teorie aplikovat na obchodní svět? RAO: Velmi dobře. Právě jsem strávil půl dne přednášením pro ředitele a majitele firem. Shodli se, že to, co jsem říkal, se jich nedotýká pouze jako lidí, ale i jako manažerů. Techniky, které učím, pomáhají těmto lidem zlepšit jejich osobní život. To jim dá jinou perspektivu jak jednat se zákazníky, zaměstnanci a kolegy. Začnou lépe vycházet se zaměstnanci. Zákazníci potom dostanou lepší péči, což se projeví i na obchodních výsledcích.

EURO: Většina obchodníků si stanoví přesné cíle, jako kolik chtějí letos vydělat a podobně. Je to podle vás špatně? RAO: Problém je, že takové cíle nefungují pro každého a jejich dosahování je spojené s velkým stresem. Myslím, že je lepší nechat věci, ať se rozvinou samy, a dopadne to lépe, než byste čekali.

EURO: Moderní společnost na nás klade ohromné nároky. Abychom se cítili úspěšní, musíme být bohatí, vzdělaní, musíme dobře vypadat. Je vůbec možné mít všechno najednou? RAO: Je možné mít všechno, ale záleží na tom, jak si to „všechno“ definujete. Úspěch nemůžete definovat žádnou částkou na účtu ani žádnou pozicí ve firmě. Podle mě jste úspěšný, pokud ráno vstanete a jste spokojený a šťastný a pokud to, co děláte, vám přináší hluboké uspokojení. Všechno ostatní, jako peníze a hmotné statky, je jen vedlejší produkt.

EURO: Takže něco jako je v Bibli – Hledejte království Boží a vše ostatní vám bude přidáno? RAO: Naprosto přesně. Jak ho jednou najdete, vše přijde samo.

EURO: Obchod ale není založen na klidu, ale spíše na neustálém růstu. RAO: Je to jen proto, že jsme si to tak nastavili. Firmy by se měly soustředit na to, jak lépe sloužit zákazníkům, jak pomoci zaměstnancům rozvinout jejich potenciál. Můžete vést firmu i podle těchto principů. Je to mnohem efektivnější.

EURO: Cvičení, o nichž píšete, zahrnují také vizualizaci. Dá se tato technika použít i v obchodní praxi? RAO: Samozřejmě. Například pokud se rozhodnete podnikat a nevíte, jak na to. Musíte začít s jasnou představou o tom, do jakého podnikání se chcete pustit, jaké produkty budete nabízet a jakým způsobem prospějete zákazníkům. Pokud tuto myšlenku podržíte v mysli a budete si živě představovat výsledek, jednotlivé kroky se objeví samy.

EURO: Zabýváte se také vůdcovstvím. Co je podle vás nejdůležitější pro vedení lidí? RAO: Musíte mít správný stav mysli. Vůdcovství není soubor schopností, ale stav. Pokud zjistíte, kdo skutečně jste, ptáte se, jak můžete ostatním co nejefektivněji pomáhat a upřímně se snažíte dělat vše pro ostatní, stanete se vůdci, aniž byste o to usilovali. V naší společnosti ale bohužel nemáme mnoho vůdců. Mnoho lidí je na vysokých pozicích, aniž by měli kvality potřebné pro skutečné vedení lidí.

EURO: Jaké jsou vlastnosti skutečného vůdce? RAO: Když je s vámi skutečný vůdce, cítíte se inspirovaní a motivovaní. Umí ve vás objevit ty nejlepší schopnosti a vede vás k naplnění vašeho potenciálu.

EURO: Učíte studenty, jak být kreativnější. Jak tedy na to? RAO: Mějte vášnivé zaujetí pro to, co děláte. Pokud cítíte smysl v tom, co děláte, kreativita přijde přirozeně.

EURO: Ale řada lidí dělá práci pouze proto, že mají děti, hypotéky a řadu závazků. RAO: Pokud už sedíte v jedoucím vlaku, musíte změnit pohled na věc. Existuje starý příběh o třech lidech, kteří sedí u silnice a roztloukají kladivem velké kameny. Kolemjdoucí se jich zeptá, proč to dělají, a první odpoví: „Platí mi za to pár drobných denně.“ Druhý řekne: “Pomáhám stavět zeď.“ A třetí odpoví: „Pomáhám stavět tuhle úžasnou katedrálu. Až bude hotová, přijedou se na ni podívat lidé z celého světa.“ Možnost najít smysl ve své práci máme všichni.

BOX: Srikumar Rao (56) vystudoval fyziku na univerzitě v Dillí a marketing na Columbia University v New Yorku, kde získal také doktorát. Přednáší na Columbia Business School a na London Business School. Jeho přednášky nazvané „Kreativita a osobní mistrovství“ patří k nejžádanějším předmětům na škole. O jeho metodách psaly nejvýznamnější světové noviny včetně New York Times a Wall Street Journal a časopisy jako Time, Fortune a BusinessWeek. Vydal knihu nazvanou „Are you ready to succeed?“ („Jste připraveni uspět?“) Přednášel pro společnosti Microsoft, Google, IBM či United Airlines.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít