Budoucností je zemní plyn

21. května 2007, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
21. května 2007, 00:00

AUTOMOBILOVÁ DOPRAVA Po několika městech, která už provozují vozidla městské hromadné dopravy na stlačený zemní plyn, míří toto palivo také do Prahy. „Doufáme, že aspoň polovina z 1300 autobusů bude plynofikována,“ říká Jaroslav Tománek z České plynárenské unie.

AUTOMOBILOVÁ DOPRAVA Po několika městech, která už provozují vozidla městské hromadné dopravy na stlačený zemní plyn, míří toto palivo také do Prahy. „Doufáme, že aspoň polovina z 1300 autobusů bude plynofikována,“ říká Jaroslav Tománek z České plynárenské unie.

Stlačený zemní plyn (CNG) je bezesporu palivem budoucnosti a možná se dá říci, že i přítomnosti. Zejména v zahraničí počet vozidel na tento pohon přibývá raketovým tempem. Podle ministra životního prostředí Martina Bursíka má plyn prakticky nulové emise jemného polétavého prachu a ve srovnání s klasickými motory i výrazně nižší emise dusíku a oxidu uhličitého. „S nárůstem emisí těchto látek přitom zápasí města nejen v Evropě,“ upozorňuje Bursík.

ŠANCE PRO VELKÁ MĚSTA

Zemní plyn má podle ministra perspektivu právě ve městech. „Potvrzuje to třeba příklad Berlína, který má projekt 1000 taxíků šetrných k životnímu prostředí a auta či autobusy na zemní plyn jsou tam běžným jevem. Ostatně s autobusy na zemní plyn se můžeme setkat i v řadě našich měst,“ potvrzuje Bursík. „Ministerstvo dopravy má svůj program obnovy vozového parku veřejné dopravy, kde podporuje právě autobusy na zemní plyn, čili cesta je otevřená,“ doplňuje ho náměstek ministra dopravy Petr Šlegr.

Podle pražského radního Petra Štěpánka má zemní plyn budoucnost i v Praze. „Využití zemního plynu v dopravě je také součástí akčního plánu pražské energetické koncepce, který jsme schválili minulý týden,“ říká Štěpánek. Podle něj by část autobusů městské hromadné dopravy mělo za pár let pohánět právě CNG. První vlaštovkou v tomto směru budou vozidla Pražských služeb.

MOŽNÁ PŘIJDE I POLOVINA

„Praha zaostává za některými městy v České republice v převádění autobusů z nafty na CNG,“ říká Jaroslav Tománek z České plynárenské unie. Dopravní podnik hlavního města Prahy zatím žádný autobus na zemní plyn nemá.

Podle radního Štěpánka se k případné obměně nyní chystají studie. Je prý ale nutné zjistit, kolik by změny stály. Není to jen o nákupu autobusů na plyn, ale o celé infrastruktuře. „Například všechny garáže jsou uzpůsobeny pro obvyklé autobusy,“ uvedl Štěpánek. Musí se také zjistit, jak velký vliv by měla obměna autobusů na životní prostředí a jaké jsou možnosti dotací. Rozhodování bude trvat měsíce, případná realizace roky. „Doufáme, že aspoň polovina z 1300 autobusů bude plynofikována,“ poznamenal Tománek.

PŘIBÝVAJÍ PLNICÍ STANICE

Komplikací pro motoristy, kteří chtějí již nyní v Česku jezdit na zemní plyn, je zatím malý počet plnicích stanic CNG. Už se ale blýská na lepší časy. Do konce roku jich má být na celém území 20, během následujících 12 let jich bude vybudováno až 400. Stovku z nich se zavázaly za určitých podmínek vybudovat plynárenské společnosti. Další otevřela v minulých dnech Severočeská plynárenská v Ústeckém kraji. Metropole tohoto kraje se tak stala součástí páteřní sítě plnicích stanic CNG skupiny RWE v České republice.

„CNG plnicí stanice jsou nyní v České republice dosažitelné v každém regionu. Jsme svědky začátku nového trendu, jen za loňský rok se zvýšil počet automobilů na CNG v České republice o 30 procent na 630 vozidel,“ uvedl předseda představenstva Severočeské plynárenské Roman Budinský.

VÝHODY PLYNU PROPAGUJE EXPEDICE

Na budoucnost zemního plynu jako ekologického paliva poukazuje také posádka vozu VW Caddy, která v rámci EcoFuel World Tour absolvuje cestu kolem světa s vozidlem na zemní plyn. Čtyřčlenný tým Rainera Zietlowa se od loňského října pokouší o zápis do Guinessovy knihy rekordů, aby dokázal, že se dá jen na zemní plyn projet pěti kontinenty.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nepodpořili
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít